Emre Kongar'ın Resmi* İnternet Sitesi


Kitaplar

Green Bullet Makaleler

Green Bullet Articles in English

Sürekli Yazılar


 

Sözcü Gazetesi, Kitap Eki, 13 Nisan 2018, Tamay Aydil

Emre Kongar'ın yeni kitabı: NUTUK

1. Sayın Hocam, Mustafa Kemal Atatürk'ün Nutuk'u çok çetin bir belgedir.

Tarihe güçlü bir biçimde ışık tutan bir dönemin panoramasıdır. Bir yüzleşme metini olarak buradan seçmeler yapmaya nasıl niyet ettiniz?

Emre Kongar: Nutku ilk kez Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde öğrenciyken, orjinal metninden okumuş ve dilinin eski olmasından dolayı çok zorlanmıştım. Bu eseri günümüzün konuşulan Türkçesine aktarmak fikri o zaman oluşmuştu. Fakat sonradan gerek Hıfzı Veldet Velidedeoğlu'nun çalışmasını, gerek Kaynak Yayınlarının Şule Perinçek başkanlığındaki geniş kapsamlı incelemesini, gerekse Sevgi Özel'in kitabın, görünce, bu konuda çalışmaktan vaz geçmiştim.

Derken, verdiğim konferanslarda, Atatürk'ün bu büyük eserini okuyup okumadıklarını sorduğumda, çok kalın olmasından dolayı (orjinali, belgeler hariç, sadece metin bölümü 893 sayfadır) pek çok gencimizin NUTKU okumaktan çekindiği biçiminde bir izlenim edindim.

İşte bu süreç sonunda, aklıma, seçilmiş metinlerden oluşan daha ince, göz korkutmayan bir kitap yazma fikri geldi.

Böylece hem Kurtuluş Savaşı'nı hem de Cumhuriyet Devrimi'ni çok daha çarpıcı bir biçimde okura sunabildiğimi sanıyorum.

2. Görülen o ki, Atatürk birçok ileri düşüncesini çevresinden etkilenmeden, yararlanmadan, tümüyle kendi birikim ve metoduyla keşfediyor.

Evet, ne yazık ki, Kurtuluş Savaşı'nın Kâzım Karabekir, Ali Fuat Cebesoy, Rauf Orbay gibi kahraman komutanları, hilafetçi ve hatta saltanatçı. Bu nedenle de, Cumhuriyet konusunda Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e karşı çıkıyorlar. Atatürk ise daha İstiklâl Savaşı'nın başında Cumhuriyet'i ilan etmeye kararlıdır. Bu nedenle de "Yalnız Lider" demek çok yanlış olmaz.

3. Seçmelerin ortak yönü sizce nedir?

Çarpıcı olayları aldım: Samsun'a çıkışla başlıyorum, Gençliğe Hitabe ile bitiriyorum. Arada da 29 bölüm var. İstiklâl Savaşı'nın ve Cumhuriyet'in dönüm noktaları olan önemli kararları, önemli savaşları, önemli olayları seçmeye özen gösterdim.

Okurlara Bağımsızlığın ve Cumhuriyet'in ruhunu aktarmaya çalıştım. Müsveddeleri okuyan ir arkadaşım "Tüylerim diken diken oldu" dediğinde, amacıma ulaştığımı düşündüm.

4. Yeni kuşaklara neler söylemek istersiniz hocam?

Tarihimizi politikacıların tarafgir/saptırılmış demeçlerinden ya da televizyon ekranlarındaki uyduruk dizilerden öğrenmeye çalışmasınlar. Politikacılardan duyduklarını ve televizyonlardan gördüklerini, bilimsel kitaplardan araştırıp öğrensinler.


  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

Emre Kongar ile iletişim icin e-posta, site yöneticisi ile iletişim için e-posta

Son güncelleme tarihi 22 Nisan 2024

Valid HTML 4.01 Transitional