Emre Kongar'ın Resmi* İnternet Sitesi


Kitaplar

Green Bullet Makaleler

Green Bullet Articles in English

Sürekli Yazılar


 

Habertürk Gazetesi, Kitap Eki, 13 Nisan 2018, Ozan Sürücü

NUTUK'A FARKLI BİR BAKIŞ

Ozan SÜRÜCÜ

Prof. Emre Kongar son çalışmasında kendi deyimiyle "Zor bir işe cesaret edip", Mustafa Kemal Atatürk'ün buvuk eseri Nutuk'u inceliyor. Atatürk'ün resmi belgelerle destekleyerek üç ayda yazdığı, TBMM'de toplanan CHP Kurultayı'nda 15-27 Ekim 1927 arasında 6 gün boyunca toplam 36 saatte okuduğu Nutuk'u akademisyen sistematiğiyle ele alıyor Sosyal Bilimler alanında hazırlanan bir tez hassasiyetiyle çalışan Kongar, Cumhuriyet'in kurucusunun 3 ciltlik eserinden çarpıcı temel metinleri seçip günümüz Türkçe-siyle sadeleştirerek, yer yer altını çizip okuyucusunun dikkatine sunuyor.

"Bu kitapta Atatürk'ün Nutuk'taki sözlerini, onun duygu ve düşüncelerini en doğru yansıtacak biçimde, günümüz Türkçe'siyle vermayi amaçladım. Onlan ne şiddetlendirmeye, ne de yumuşatmaya çalıştım. Ne diyorsa, neyi kastetmişse, doğrudan o duygu ve düşünceleri olduğu gibi aktarmaya özen gösterdim" diyen Prof. Emre Kongar, bu zor işe kalkışmasının nedenini ise şöyle açıklıyor "Üç ciltten oluşan ve 1927 yılının diliyle yazılmış metnin baştan sona okunması kimi insanlara zor gelmektedir. Yıllardır böyle bir çalışma yapmayı düşünüyordum çünkü günümüzde Atatürk un sözleri bile çarpıtılıyor, Nutuk'ta söyledikleri farklı ve yanlış biçimde yorumlanıyordu..."

"TÜRK DEVRİMİNİN ÖYKÜSÜ"

Şimdiye kadar Nutuk'u sadeleştirerek olduğu gibi yayınlayan pek çok araştumacı- yazardan farklı bir yöntem izleyen Kongar, seçtiği metinlerin başı ve sonuna kendi yorumlarını da ekliyor "20. yüzyıla damgasını vurmuş Türk devriminin öyküsüdür" diye tarif ettiği Nutuk' a ilişkin şu tanımı da yapıyor "Nutuk, insanlığın değişme ve gelişme çizgisini izlemeyip Endüstri Devrımi'ni ıskaladığı için çöken ve işgal edilerek paylaşılan Osmanlı İmparatorluğu'ndan bağımsız ve çağdaş Türkiye Cumhuriyeti'ni yaratan dahi bir liderin, kendi yaptığı tarihi kendisinin yazmasıdır". Ve Haşan Cemil Çambel'den bir alıntı ekliyor "Tarih yazmak tarih yapmak kadar mühimdir. yazan, yapana sadık kalmazsa değişmeyen hakikat insanlığı şaşırtacak mahiyet alır "

Kongar yorumlarıyla da bu sözün gereğini yapıyor


  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

Emre Kongar ile iletişim icin e-posta, site yöneticisi ile iletişim için e-posta

Son güncelleme tarihi 15 Nisan 2024

Valid HTML 4.01 Transitional