Emre Kongar'ın Resmi* İnternet Sitesi


Kitaplar

Green Bullet Makaleler

Green Bullet Articles in English

Sürekli Yazılar


 

MEDYA NOTU

 

EMRE KONGAR

 

İNTERNET GAZETECİLİĞİ-KLASİK GAZETECİLİK-III

 

Basına yeni katılan Habertürk'ü kutluyorum.

Öbür gazetelere göre daha küçük boyutlu gazeteyi son derece sempatik buldum.

Her yeni gazete, medya mensuplarına yeni iş kapısı, medyanın ve medya çalışanlarının özgürlüğü için yeni bir güvencedir.

Dilerim çok başarılı olur.

Şimdi İnternet tartışmasına devam ediyorum.

* * *

Özgür Gülcat: "Ben hem basılı gazeteleri hem de internet gazetelerini takip edenlerdenim... Özellikle kitaplar ve makaleleri çoğu arkadaşım çıktı alarak kağıttan okuyor. Ayrıca bilgisayardan sayfayı açana kadar el altındaki kitabı-makaleyi okumak daha pratik; hem de üzerine notlar almak da ayrı bir kolaylık ve keyif..."

* * *

Ceyhun Yurtbay: "Yazınızı Cumhuriyet gazetesinin internet abonesi olduğum için, internette okudum. Kesinlikle gerçek gazeteyi okumak daha zevkli ama İnternet gazeteciliği daha ekonomik. İnternet gazeteciliğinde beğendiğim bir yazıyı kopyalayıp elektronik posta yoluyla paylaşabilme imkanı var. İşyerine kolunuzun altında gazete ile gitmek pek iyi karşılanmaz. İnternet gazeteciliğinde arşivlere ulaşmak çok daha kolay. İnternet gazeteciliğinde yazı boyutlarını değiştirebiliyorsunuz. Özellikle görme sıkıntınız varsa!... Gazetemizin internet abonesi olmam ve evimde de internet imkanım olmasına rağmen hafta sonları bir Cumhuriyet gazetesi alıp çevire çevire okumanın tadına varıyorum."

* * *

Ergun Zanapalıoğlu: "Ben köyde ikamet ediyorum. Gazete bayisi yok ama internet aboneliği ile gazeteme ulaşabiliyorum."

* * *

Ümit Otan: "...Cumhuriyet ayda yaklaşık 30 liraya maloluyor. Oysa kablointernet 512 hızı aylık yalnızca 10 lira. Bu fiyat giderek de düşüyor. Üstelik internette tüm gazeteler de var..."

* * *

Halil Kutlu: "...Bilindiği gibi klasik gazete bir önceki günün haberlerini verir yani dünün. İnternet gazetesi ise yeni olan haberleri biz okurlarına sunarlar. Ama sabah kahvaltıdan sonra gazeteyi elime alıp okumak ise ayrı bir zevk."

* * *
M. Agah Cura: "İnternette öyle çok gazete makalesi var ki, uzun geliyor. Hepsini okumak olanaksız. Zaman yetmiyor.. B.Coşkun, Yılmaz Özdil, İlhan Selçuk. Kısa öz çabuk."

* * *

Melis Ergenekan: "...Evimize her gün Cumhuriyet alınıyor, ben de diğer gazeteleri internetten takip ediyorum. Özellikle masa başında çalışan insanlar için, 5 dakika da olsa müsait bir zamanda İnternete girip en azından gazete başlıklarına göz atabilmek büyük kolaylık... Çok meraklı olduğum bir konuda da klasik gazetenin yeri doldurulmaz, o da gazeteden yazı kesmek. Beğendiğim makaleleri, haberleri bazen de çok şey anlatabilen resimleri gazeteden kesip saklamak, zaman zaman onlardan alıntılar yapabilmek, ya da sadece yıllar sonra dönüp onları tekrar okuyabilmek bir nevi kendime özgü bir arşiv oluşturduğum hissini uyandırıyor bende... Online gazetelere göz atmak hayat koşturması içinde bir kolaylıksa, klasik gazeteleri okumak da o koşturma içinde kendinize ayırabildiğiniz özel bir zamandır."

* * *

Bu tartışmayı sürdüreceğim.


  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

Emre Kongar ile iletişim icin e-posta, site yöneticisi ile iletişim için e-posta

Son güncelleme tarihi 15 Nisan 2024

Valid HTML 4.01 Transitional