Emre Kongar'ın Resmi* İnternet Sitesi


Kitaplar

Green Bullet Makaleler

Green Bullet Articles in English

Sürekli Yazılar


 

MEDYA NOTU

 

EMRE KONGAR

 

İKTİDAR YANDAŞI MEDYA DEMOKRASİYİ ZEDELİYOR

 

Türkiye'de medyayı denetim altına almak isteyen iktidar, hem dinciliği ve siyaseti kullanarak, hem de doğrudan mülkiyet yapısına müdahale ederek iletişim araçlarının önemli bir bölümünü yönlendirme gücüne sahip oldu.

Bu proje aslında, "yandaş sermaye" yaratma operasyonu ile birlikte yürütüldüğü için, iktidar tarafından desteklenen bazı gruplar, bir yandan sermaye olarak palazlanırken, öte yandan medyada da geliştiler.

* * *

Medya, doğası gereği, iktidar yandaşı, hatta daha aşırıya gidip, argo deyimle "iktidar borazanı" olunca, tiraj ve reyting yitirir.

Bu gerçek, tabii büyümek ve etkin güç sahibi olmak isteyen medya patronlarının klasik çelişkisini, açmazını oluşturur:

Bir yandan sana destek veren iktidarın çizgisinde yayın yapacaksın, öte yandan, tiraj ve reytingi yitirmeyeceksin; zor, hatta olanaksız bir iş!

Tarih, bu zor işi becermeye çalışıp, güç ve etkinlik yitiren, sonunda da iktidarla birlikte silinip giden "iktidar yandaşı medya" örnekleriyle doludur.

Akıllı medya patronları bu nedenle, ne denli iktidar desteği almış olurlarsa olsunlar, bir ölçüde gerçekleri yansıtmaya, haklı bir takım eleştirilere yer vermeye çalışırlar.

* * *

Bu yazıdaki amacım, demokrasiye inanmayan ve kendi diktatörlüğünü kurmaya çalışan bir iktidara hizmet eden medyanın, varlığının "olmazsa olmaz koşulu" olan "özgür ortamı" yok ettiğini ve kendi yaşamını da tehlikeye attığını belirtmek.

Çünkü her ne olursa olsun, gerçek bir medya ancak, özgür bir ortamda var olabilir.

Oysa, ancak, hukuk devletine dayanan laik bir demokrasinin sağladığı özgürlük ortamında yaşayabilen medya, Türkiye'de iktidara yaranacağım diye, temel hak ve özgürlükleri tahrip eden bir tavrı benimsemiş görünüyor:

Örneğin, yüksek öğrenimdeki türban yasağı ile AKP'nin laiklik karşıtı eylemlerin odağı olduğu kararının gerekçeleri yayınlanınca, Anayasa Mahkemesi'ne karşı hem haksız hem de ölçüsüz bir yaylım ateşi başlatıldı.

Özdemir İnce, Hürriyet'te 28 Ekim tarihli yazısında iktidar yandaşı medyanın, Anayasa Mahkemesi hakkında kullandığı haber başlıklarını özetledi.

Türban kararı:

STAR: Darbeci yapar. Sivil yapamaz. Anayasa Mahkemesi 'Anayasa yapma yetkisinin sadece darbe yönetimlerine ait olduğu' yorumunu yaptı ve TBMM'nin 1980 cuntasının 'Kurucu iradesiyle yapılan Anayasa'nın izin verdiği kadar yasama yetkisi kullanabileceği'ni ileri sürdü.

VAKİT: Ya Mahkeme, ya Meclis kapatılsın.

ZAMAN: Bu gerekçe Anayasa Mahkemesi'ni bitirir.

YENİ ŞAFAK: Mahkeme kıyafet dayatamaz.

TARAF: Yeni bir Anayasa'ya kadar kapalıdır... Anayasa Mahkemesi, üniversitelerde başörtüsünü serbest bırakan değişikliği iptal eden kararıyla Meclis'e iki seçenek bıraktı: Ya 1982 Anayasası'nı sil baştan değiştirecek ya da kapısına kilit vuracak.

AKP kararı:

VAKİT: Yeter artık!

STAR: CHP'den başka savunan yok.

ZAMAN: Anayasa Mahkemesi sistemi tıkadı, hukukçular çare arıyor.

TARAF: Biz de mahkemeyi esastan bozalım.

* * *

Temel hak ve özgürlüklerin güvencesi olan Anayasa Mahkemesi her iki kararında da "laik ve demokratik bir hukuk devletini" korumaya çalışıyor.

Mahkemeye ve kararlarına saldıran medya, bu rejimin altını oyarak, kendi bindiği dalı kesiyor.

İşin bir de Ergenekon Davası yönü var ki, meslek açısından o da bir başka yüz karası...


  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

Emre Kongar ile iletişim icin e-posta, site yöneticisi ile iletişim için e-posta

Son güncelleme tarihi 15 Temmuz 2024

Valid HTML 4.01 Transitional