Emre Kongar'ın Resmi* İnternet Sitesi


Kitaplar

Green Bullet Makaleler

Green Bullet Articles in English

Sürekli Yazılar


 

MEDYA NOTU

 

EMRE KONGAR

 

BARRACUDA MI, PİTBULL MU?

 

Cumhuriyetçi Başkan adayı McCain'in Başkan Yardımcısı adayı olarak seçtiği, eski güzellik kraliçesi, Alaska Valisi, aşırı muhafazakar Sarah Palin manşetlerden inmiyor.

Palin'in çok tartışmalı kimliği, popüler kültür ögesi olarak olumlu işlev yaptı; McCain'e göterilen ilgiyi arttırdı, Cumhuriyetçilerin anketlerdeki oy oranını da sıçrattı.

Geçen hafta, Palin için "Bir köpek balığı cinsi olan Barracuda lakaplı" demiştim.

Okurlardan derhal düzeltmeler geldi.

Cumhuriyet'in eski çalışanlarından, sevgili dostum İrem Sağlamer, yolladığı mektupta şöyle yazıyordu:

"Türkçe'de 'barakuda' ya da 'baraküda' olarak geçen balık 'sphyraena' familyasından ve köpekbalığı ile hiçbir ilgisi yok. Gerçekten yırtıcı bir avcı olan bu balıkla Fethiye'de yaptığım dalışlarda sık sık karşılaşıyorum. Çok güzel ve heybetli bir balıktır sahiden. Torpido gibi suları yarar gider, balık sürülerinin arasına dalıp sivri dişleriyle bayağı bir telefat verdirir."

İrem Sağlamer, Dış Haberler servisinin değerli bir elamanıydı.

Bu mektubunu okuyunca, "Madem barrakuda ile sık sık karşılaşıyor, bari ayrıntılı bir Sarah Palin portresi yazsaydı" diye düşünmekten kendimi alamadım!

Şaka bir yana, Cumhuriyet okurları, Amerika'da olup bitenler hakkında bilgilenmek açısından gerçekten çok şanslılar.

Şu sırada Amerika'da, hem ekonomik krizle ilgili, hem de başkanlık seçimleri hakkındaki haberleri sadece Amerikan medyasından değil, dünya ve Türkiye medyasından da karşılaştırmalı olarak izliyor ve olayların gidişini kestirmeye çalışıyorum.

İnanın sadece Türkiye'de değil, belki de dünyada, Amerika'da olup bitenleri en iyi, en seçici ve en doğru biçimde yansıtan gazetelerin başında Cumhuriyet geliyor.

Tabii bunda Washington muhabirimiz Elçin Poyrazlar'ın rolü çok büyük.

* * *

Bu aralar, ekonomik depremden sonra Amerika'da en çok konuşulan konu yine Palin ve kendisi hakkında yaptığı bir benzetme.

Poyrazların 11 Eylül tarihli Cumhuriyet'te yazdığı gibi, "Palin (kendisini) Cumhuriyetçi Parti kurultayında ABD'de çocuklarını spor antrenmanlarına taşıyan anneler için kullanılan "hokey annesi" olarak niteleyerek "Bir pitbul köpeğiyle hokey annesi arasındaki fark nedir biliyor musunuz? Pitbul ruj sürmez" diye şaka yapmıştı.

Şaka veya değil, Amerika'nın ikinci önemli makamına aday olan bir politikacının kendini "pitbull"a benzetmesi Palin'in, seçilirse izleyeceği tutum ve davranışlar hakkında da dehşet verici ipuçları sergiliyor.

Ama konu orada da kalmadı.

Ardından Obama, değişime dayalı stratejisini elinden almak için, değişme teması etrafında konuşmaya başlayan Cumhuriyetçileri eleştirirken, "Domuza da ruj sürebilirsin ama o hâlâ domuzdur" deyince kıyamet koptu.

Doğrudan Palin'e göndermede bulunduğu iddiasıyla, kadınlara karşı "ayrımcılık" yapmakla suçlandı.

Bu iddia belki de doğru.

Ama aynı derecede doğru olan bir başka gerçek, "domuz ve ruj" esprisinin, Amerika'da değiştiğini iddia eden sahtekarlar için çok kullanılan bir benzetme olması.

Aslında olayın ayrıntıları Poyrazların sözünü ettiğim haberinde büyük bir yetkinlikle açıklanmıştı.

Benim burada tekrar gündeme getirmemin nedeni, McCain'in, Palin'i seçerek belirttiği tercihin anlamını vurgulamak.

Sertlikte, şahinlikte, Condoleezza Rice'a rahmet okutacak bir politikacı portresi çiziyor Palin.

Bu da McCain'in, seçilirse uygulayacağı muhafazakar politikaların niteliği hakkında önemli bir ipucu veriyor.


  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

Emre Kongar ile iletişim icin e-posta, site yöneticisi ile iletişim için e-posta

Son güncelleme tarihi 13 Mayıs 2024

Valid HTML 4.01 Transitional