Emre Kongar'ın Resmi* İnternet Sitesi


Kitaplar

Green Bullet Makaleler

Green Bullet Articles in English

Sürekli Yazılar


 

MEDYA NOTU

 

EMRE KONGAR

 

İLHAN SELÇUK İÇİN GÖZALTI KRONOLOJİSİ

 

Sevgili okurlarım, insanlar içinde yaşadıkları ânın, günlerin, yılların tarihsel önemini gözden kaçırabilir.

Sonradan, olayları ve süreçleri değerlendirenler bu anlar, günler ve yıllar hakkındaki tarihin yargılarını daha belirgin ve nesnel olarak dile getirir.

Bunun için de bilgi ve belge gerekir.

Bu nedenle yaşadığımız günlerin tanıklığına küçük bir katkı olması için, İlhan Selçuk'un gözaltına alınmasının kronolojisini elimden geldiğince ayrıntılı bir biçimde, tanıklarla da çapraz kontrol ederek bir belge halinde yazmak istedim.

Bu çabamda bana yardım eden, başta Atın Atalay olmak kaydıyla, Cumhuriyet'in değerli hukuk müşavirleri Tora Pekin ve Bülent Utku'ya çok teşekkür ederim.

* * *

21 Mart 2008, Cuma.

04:00. Savcılığa davet edilmeksizin ve önceden haber verilmeden, polislerin mahalle muhtarı ile birlikte kapıya gelişleri; İlhan Selçuk tarafından "Buyurun size bir çay yapayım" daveti ile karşılanmaları ve evde aramanın başlaması.

07:30. Toplanan mektup, not gibi belgeler ve bilgisayarın "hard diskiyle" birlikte evden ayrılış ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün Vatan caddesindeki "Terörle Mücadele Şubesi"ne götürülüş.

Mahkemeden 24 saat için avukat kısıtlama kararı alındığı ve avukat olmadan sorgulama yapılamayacağı için görevli uzman emniyet mensuplarıyla ülke sorunları hakkında sohbet ederek, bir bölümü nezarethanede, bir bölümü büroda geçirilen bir gün.

19:15. Star tv ana haber bülteninde, kendisine yöneltilen suçlamanın "Terör örgütüne üye olmadan örgütün fikirlerine yardım etmek" olduğunun belirtilmesi.

* * *

22 Mart 2008, Cumartesi.

09:30. Avukat Akın Atalay ile görüşme.

10:45. Polisin, "Organize Suçlar Şube Müdürlüğü"nde, Akın Atalay'ın da katıldığı, ifade alma işlemine başlaması.

20:00. 9 saat 15 dakika süren ifadenin bitişi, 73 sayfalık tutanağın imzalanması.

20:45. İstanbul Adliyesi'nin Beşiktaş'taki "Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi Savcılığı"na gidiş.

22:30. Cumhuriyet Savcıları Zekeriya Öz, Mehmet Ali Pekgüzel ve Nihat Taşkın huzurunda ifade alınmaya başlanması.

* * *

23 Mart 2008, Pazar.

02:45. 4 saat 15 dakika süren ve 5 sayfa tutan ifadenin bitişi ve "Adli kontrol altında tutulmak" talebiyle, tutuklama isteği olmaksızın nöbetçi yargıca sevki.

03:00. Nöbetçi yargıç tarafından "Soruşturma sona erinceye kadar yurt dışına çıkma yasağı ile serbestlik" kararının alınışı ve Adliye'den ayrılış

03:12. Şişli'deki Cumhuriyet Gazetesi binasına geliş. Kırımızı karanfillerle karşılanış. "Şimdi ben meşhurum değil mi? Benim gidişimle tiraj almışsınız" demesi ve "Çıkışınızla daha çok alacağız" karşılığının verilmesi.

04:30. Gazeteden ayrılış ve Gazeteciler Sitesi'ndeki 90 metrekare evine dönüş.

14:00. Evinde dostlarını kabul edişi. Dostları arasında bulunan gazeteciler, Yalçın Bayer, Melih Aşık, Yalçın Peşken ve Uğur Dündar'a soruşturmanın yargıya ve orduya sirayet ettirileceğine ilişkin izlenim ve kaygılarını belirtmesi; yargının rahat bırakılmasını öneren, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sükunet ve uzlaşmacılık tavsiye eden düşüncelerini aktarması.


  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

Emre Kongar ile iletişim icin e-posta, site yöneticisi ile iletişim için e-posta

Son güncelleme tarihi 27 Mayıs 2024

Valid HTML 4.01 Transitional