Emre Kongar'ın Resmi* İnternet Sitesi


Kitaplar

Green Bullet Makaleler

Green Bullet Articles in English

Sürekli Yazılar


 

MEDYA NOTU

 

EMRE KONGAR

 

SERDAR TURGUT'TAN İKİ MAKALE

 

Serdar Turgut, Akşam'da her gün iki yazı yazıyor:

Biri başyazı biri de kendi sütunu.

28 Şubat tarihinde yazdığı yazılarda çok önemli gerçeklere değinmiş olduğu için, bunların kısaltılmış hallerini siz okurlarımla paylaşmak istedim.

Başyazısı "AKP fakiri sever" başlığını taşıyor:

"...AKP'nin kitle desteğini kaybetmemesi için fakirliğin sürekli bir kitlesel yaşam biçimi halinde tutulması gerekiyor. Çünkü AKP'nin, fakirlere yardım, sadaka gibi davranışları, yönetim politikası ve ideolojisinin ana unsuru haline getirdiğini görüyoruz.

Örgütlü yardımlarla yaşatılan fakirler, dini değerleri en kolay kabul eden kitledir. Çünkü din onlara yaşamın gerçeklerinden kaçış imkanını sağlıyor. Bu durumda parti hem kitle tabanını tutup ideolojisini de sürekli kılabiliyor...

...Bu durum AKP'ye müthiş bir hareket serbestisi veriyor. Onlar da bundan yararlanarak çok önemli değişiklikleri, dar gelirli insanların durumunu daha da bozacak ve yaşamını zorlaştıracak düzenlemeleri yapma cesaretini buluyorlar.

Örneğin; son olarak kıdem tazminatının kaldırılması yolunda bir çalışma var. Bu konularda Türkiye'nin önde gelen uzmanı ve yazarımız Ali Tezel'in yaptığı tespite göre, bundan sonra sıra asgari ücretin kaldırılmasına da gelecek.

Bu tür düzenlemeler, toplumda AKP'ye muhtaç fakir insanların durumunu kalıcı kılmanın yanı sıra yeni zengin zümresinin yaratılmasını da kolaylaştıracak..."

İkinci yazısı "Faşizmin Kitle Psikolojisi" başlığını taşıyor:

"Özellikle içinde bulunduğumuz dönemde Wilhelm Reich mutlaka tekrar okunması, üzerinde düşünülmesi gereken bir düşünür...

...Faşizmin sadece belirgin bir ideoloji olarak bir siyasi parti veya kişide simgelenmiş bir düşünce olması gerekmiyor. Toplumun gündelik pratiklerine sinmiş, olağanın içine yedirilmiş, rutinleştirilmiş bir pratik de olabilir-ki bu durum çok daha tehlikeli sonuçlara yol açabilir-.

Maalesef Türkiye'de sosyal ortam böyledir ve böyle olduğu için de bu toplumda bazı dönemlerde akıl almaz vahşetler patlayabilmiştir. Örneğin; bir futbol maçından sonra iki komşu şehrin birbirine girip onlarca ölüyle sonuçlanan bir savaş çıkabilmesi, bir oteldeki insanların orayı kuşatanlar tarafından yakılıp öldürülebilmeleri, bu tür patlama noktalarıydı.

...Türkiye faşizmler konusunda son derece zengindir. Kadınlara örtünme zorunluluğunu getirmek isteyenler bir başka tür, örtülü kızlara zorla yasaklar getirenler ayrı tür, annelik içgüdüsüyle askerliğe karşı çıkanlara linç uygulayanlar daha da farklı, ayrı bir kategorideki faşistlerdir...

Tüm bu faşizm bolluğundaki karmaşada, kendine rasyonel, abartılı düşüncelere dayanmayan bir hayat kurup yürütmeye çalışan insanlar ise mümkün değil rahat bırakılmazlar...

...Ben son zamanlarda gündelik yaşamımıza bakarken 20'nci yüzyıla ait bir eski sloganı sıkça hatırlamaya başladım. 'Ya sosyalizm ya da barbarlık' diyordu bu slogan. Hâlâ daha geçerli ne yazık ki... Çünkü makul insanlara mutluluk verebilecek bir orta yol ne yazık ki bulunamadı. Üstelik 'küçük insanlar' faşizmde her zaman da çok mutlu ve her şeyin aynen, hiç bozulmadan sürmesi için uğraşıyorlar.

Onlar faşizmler listemize yeni türler eklemek için düşünüyorlar sadece."

* * *

AKP'nin dinciliğinin ekonomik, siyasal, toplumsal ve ideolojik temelleri anlatılmış bu yazılarda...

Çözümün de ancak Sosyal Refah Devleti veya Sosyalizm olduğu açığa çıkıyor...


  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

Emre Kongar ile iletişim icin e-posta, site yöneticisi ile iletişim için e-posta

Son güncelleme tarihi 27 Mayıs 2024

Valid HTML 4.01 Transitional