Emre Kongar'ın Resmi* İnternet Sitesi


Kitaplar

Green Bullet Makaleler

Green Bullet Articles in English

Sürekli Yazılar


 

MEDYA NOTU

 

EMRE KONGAR

 

ATV-SABAH GRUBUNUN SATIŞI

 

Değerli iktisatçı-gazeteci Mustafa Sönmez, medyadaki son TMSF operasyonu ile ilgili bir çözümleme yazısı yayınladı.

Sönmez, AKP'nin, eski Başbakanlık Müsteşarı yeni milletvekili Ömer Dinçer aracılığıyla 199O'larda ilan ettiği toplumu ve devleti "İslamlaştırma" projesini adım adım gerçekleştirmekte olduğunu belirtiyor.

Türk-İş'i ele geçirmesini ve atv-Sabah grubunu bir yandaşına satmasını, hazırladığı Anayasa değişikliğini topluma kabul ettirme programının parçaları olarak görüyor.

* * *

Mustafa Sönmez'in çözümlemesinin medyaya ilişkin bölümü şöyle:

"Medyada, Nisan ayından beri TMSF eliyle kullanılan atv-sabah grubunu, yandaşı Çalık Grubu'na yamayan AKP, bunu büyük bir cüretle ve meydan okuyarak yaptı.

İhaleye, önceleri Hüsnü Özyeğin, Zorlu gibi 'ortadan' holdinglerin gireceği konuşulurken, 'sihirli bir el' bu taliplere 'bas geri' komutu verdi ve ardından ihale, Erdoğan'ın damadının genel müdürlük yaptığı tek aday Çalık'a 1,1 milyar dolara verildi.

Böylece , medyada AKP, sektörün hakimi Doğan'ın karşısında şöyle bir blok oluşturmuş oldu:

Atv-sabah (Çalık Grubu), Zaman-Samanyolu (Fethullah Cemaati), Yeni Şafak-Kanal 7 (Albayraklar), Star-24(İpek-Koza), Bugün.

Medyada oluşan bu 'ılımlı İslam bloku' henüz yolun başındadır. Bu blokun medyadaki hakimiyeti bununla kalmayacaktır. Bundan sonra olacakları satırbaşları ile özetleyelim.

AKP, bu medya silahlanması ile şimdi daha pervasız bir ideolojik kampanya yürütecek, özellikli peşinde olduğu sivil anayasa için toplumdan daha etkili biçimde 'rıza' alacaktır.

Yeni medya kuşanması ile rakibi Doğan Grubu'nu pasifize edecek, oradan, yani Doğan ve arka planındaki TÜSİAD'dan gelebilecek salvolarla, emrindeki kamu medyası TRT ve AA'nın yanısıra özel medyası ile karşılık verme şansı olacaktır.

Hatta, şimdi Doğan'ı hizaya getirmede eli daha güçlenmiştir.

Bir yandan Doğan Medya'nın aslan payını aldığı reklam pastasına iktidar gücünü kullanarak daha agresif biçimde el atacak ve Doğan'ı oradan zayıflatacak, bir taraftan da Doğan'ın özelleştirme ihalelerinde, (Doğan'ın gündeminde Tekel sigara ve elektrik dağıtım ihaleleri vardır) Belediye izinlerinde (Hilton'un büyütülmesi) medyasını silah olarak kullanması karşısında AKP iktidarı da kendi silahını ateşleyebilecektir.

Bu, adım adım Doğan'ı pasifize etme, hatta belli avantalar karşısında kendi safına çekme çizgisine kadar ilerleyebilecek bir oyundur artık.

AKP'nin medya serüveni bunlarla sınırlı kalmayacaktır.

Doğan dışında kalan Doğuş Medya (NTV, cnbc-e), Habertürk, TV 8, hatta Çukurova medya (Show Tv, Digitürk, Akşam) gibi grupları, satın almalarla 'İslami blok'a dahil etme niyeti sürecektir."

* * *

Bence Sönmez çok haklıdır.

Amerika'nın desteğindeki AKP, "Dinci oligarşiyi" kurmaya doğru adım adım ilerlemektedir.

Bugün için, siyasal iktidarların rüyası olan "yandaş medya"yı gerçekleştirmiş gibi görünmektedir ama ne yazık ki bu adım, "iktidarın zaferinden" çok, "rejimin yenilgisi" niteliği taşımaktadır.


  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

Emre Kongar ile iletişim icin e-posta, site yöneticisi ile iletişim için e-posta

Son güncelleme tarihi 27 Mayıs 2024

Valid HTML 4.01 Transitional