Emre Kongar'ın Resmi* İnternet Sitesi


Kitaplar

Green Bullet Makaleler

Green Bullet Articles in English

Sürekli Yazılar


 

MEDYA NOTU

 

EMRE KONGAR

 

SİYASETTE KADINLARIN TEMSİLİ

 

Değerli okurlarım bilir:

Ben sadece kadın haklarına değil, yaşamın her alanında kadınların gücüne, yeteneğine inanırım.

Ayrıca, en gelişmişinden en azgelişmişine kadar bütün toplumlarda, farklı düzeylerde de olsa, kadınlara haksızlık edildiğini, onların ezildiğini düşünürüm.

Bu haksızlığa karşı da kadınlara pozitif ayrımcılık yapılması gerektiğini savunurum.

Çünkü bütün toplumlar din-tarım toplumu aşamasından geçtikleri (bazıları "geçemeyip", hâlâ bu yapıda kaldıkları) ve bu aşamada kadınlar feodal toplum yapısının sonucu olarak erkek egemenliğinde ezildikleri için, erkek egemenliğinin adeta "insanlığın bilinçaltına" yerleşmiş olduğunu ve bunun düzeltilmesinin çok güç olduğunu bilirim.

Bu nedenle de kadın konusunda mutlaka pozitif ayrımcılık uygulanmalı, yani kadınlara bazı avantajlar tanınmalıdır.

Siyasette pozitif ayrımcılık uygulaması, siyasal partilerin yönetimlerinde ve milletvekili adaylıklarında, kadınlara sayısal eşitliği sağlayacak kotaların tanınması yoluyla gerçekleştirilebilir.

Tabii bu öneriye, "Kadın mal mıdır ki ona kota uygulayalım" diyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın zarif(!) üslubuyla karşı çıkmak olanaklıdır ama bu görüş yukarda belirttiğim din-tarım toplumlarının geride kalmış feodal değer yargısını yansıttığı için geçerli değildir.

Bugün bu konudaki bir haberi size yansıtmak istiyorum.

* * *

haber sitesinde, Afşin Yurdakul'un 5 Haziran 2007 Salı günü saat 18:17'de girilmiş olan haberi şöyle:

"İSTANBUL-22 Temmuz seçimlerinde AKP 62, CHP de 52 kadın aday gösteriyor. Yeni dönemde bu iki partiden toplam 40 kadın milletvekilinin Meclis'te bulunması bekleniyor. Bu veriler kadın aday sayısında şimdiye kadar görülmemiş bir artış olduğu yönünde değerlendirilse de, akademisyenler, kadınların siyasi bir güç olarak var olmasından çok 'vitrin süsü' gibi kullanıldığına dair uyarıyor.

PROF. NÜKHET SİRMAN: KADIN SİYASETİN MAŞASI OLUYOR

Bu sayılar yüzde 10 barajının üstüne bile çıkmıyor, dolayısıyla içerik ve sayısal olarak tatmin edici değil. Listelerdeki kadınların çoğu, parti başkanlarının iki dudağı arasından çıkan sözlerle aday gösterilmiş durumda. Medya nedense sadece sayılara bakarak kadın adaylar konusunu bir başarı olarak göstermeye çalışıyor.

Kadınların gündeme gelmesi Ka-Der ve Cumhuriyet Mitingleri sayesinde gerçekleşti. Cumhuriyet Mitinglerinde kadınlar üzerinden siyaset yapıldı, kadınlar siyasetin maşası oldular. AKP de CHP de eski mecliste bulunan kadın sayısının iki katını aday gösteriyorlar. Dolayısıyla genele bakıldığında bu sayı yine az, bütün vitrin süslerinin az miktarda bulunduğu gibi. Biz kadının özne olarak siyasette bulunmasını destekliyoruz.

TÜRKİYE KADIN DER. FED. BŞK. CANAN GÜLLÜ: SİYASETTE KADINA GÜVEN TAM OTURMAMIŞTIR

Partiler sözlerini tutmadılar. Sayısal çokluk kimseyi yanıltmasın. Bunlar listeleri doldurmak adına, sivil topluma da 'biz sözümüzü tuttuk' mesajı vermek adına yapılan listelemelerdir.

Bu dönem yüzde 33 kritik eşik dediğimiz sayısalı bile yakalayamayacak bir meclis tablosuyla karşı karşıya kalacağız. Meclis kadın aday temsili açısından sınıfta kalmıştır. 81 ilin sadece 6'sında kadınımız liste başı. Bu iller de partinin kazanma şansının yüksek olduğu iller. Yani kadına güvenildiği için değil, kazanma şansı yüksek olduğu için kadın aday gösterilmiş.

Ayrıca partiler Türkiye genelinde üç büyük ilden kadın aday gösteriyorlar, kadının diğer illerde sorunu yokmuş gibi. Adaylığını koyanlar arasında sivil toplum temsilcisi kadınlar da vardı, bunların hiçbirisi alınmadı. Ülke nüfusunun yüzde 50'sini oluşturan, gelişime katkı sağlayacak kadınlar olduğumuz halde hala siyasi partilerin malzemesi olarak kalacağız, en çok üzüldüğümüz nokta da bu."

* * *

Siyasette kadınlarla erkeklerin sayısal eşitliği, bir ülkedeki demokrasinin gelişmişlik göstergesidir.

Demokrasiyi sadece "çoğunluk baskısı" olarak değil, aynı zamanda "erkek egemenliği" olarak da yozlaştırdığımız ortada.


  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

Emre Kongar ile iletişim icin e-posta, site yöneticisi ile iletişim için e-posta

Son güncelleme tarihi 27 Mayıs 2024

Valid HTML 4.01 Transitional