Emre Kongar'ın Resmi* İnternet Sitesi


Kitaplar

Green Bullet Makaleler

Green Bullet Articles in English

Sürekli Yazılar


 

MEDYA NOTU

 

EMRE KONGAR

 

LEVENT KIRCA, CUMHURİYET, HALUK ŞAHİN, LATİF OKUL, F KLAVYE

 

Sevgili okurlarım, bugün birbirinden bağımsız üç önemli konum var sizler için.

* * *

Birinci konum, değerli sanatçı Levent Kırca'nın gazeteniz Cumhuriyet için söyledikleri.

Haberx.com adresli sitede Hülya Okur'un Levent Kırca ile yapılmış bir konuşması yayınlandı.

Siteye 25.05.2007 tarihinde saat 12:15'de konulmuş olan yazıda, Okur'un "Siz televizyonun çıkmadığı zamanlarda insanların tek eğlencesinin tiyatro ve sinema olduğu yıllarda yaşamınızı sürdürmek ister miydiniz?" sorusuna Kırca şu yanıtı veriyor:

"Tabi tabi. Hiç fark etmezdi. Yeter ki tiyatroyla ilişkim olsun. Müzik dinleyerek, kitap okuyarak, inandığım bir gazeteyi okuyarak ki şu anda bir tek cumhuriyet okuyorum. Onun da eleştirilecek yanları var ama yine de gıda alınacak bir gazetedir. En azından doğruları yazan bir gazetedir."

Sanıyorum, değerli sanatçı Kırca, siz tüm okurların duygularına tercüman olmuş.

* * *

İkinci konum, TRT'nin dincileştirilmesi bağlamında, son olarak Latif Okul'un görevden alınması üzerine Haluk Şahin'in Radikal'de 27.05.2007 tarihinde "TRT'nin fethi yakındır, yakın!" başlığıyla yazdığı yazı.

"(...) Bu büyük kamu yayın kuruluşunu egemenliği altına alan cemaatçi zihniyet son günlerde epey zamandır uğraştığı bir burcu daha ele geçirdi: Yayın ve Denetleme Kurulu Başkanı Latif Okul'u görevden aldılar!

TRT'yi bilmeyenler ve Latif Okul'u tanımayanlar bunun ne kadar vahim bir gelişme olduğunu anlamakta zorluk çekebilirler. Latif Okul TRT'de özerklik ve tarafsızlık mücadelesi vermiş, demokratik ve laik Türkiye'ye gönülden bağlı 'altın' yayıncılar kuşağının son temsilcilerinden birisiydi, belki de sonuncusuydu.

(...) Latif, bu çerçevede, TRT'nin dinselleştirilmesi sürecine karşı yılmaz bir mücadele verdi. Papa'nın ziyareti sırasındaki yayın kepazeliğini eleştirerek, TRT yayınlarına türbanlı çocuklara ilahi söylettirilmesine karşı çıkarak, dinsel yayınlardaki patlamanın kurumun temel misyonu ve ilkeleriyle çatıştığını belirterek denetim görevini en iyi şekilde yerine getirdi.

(...) Latif'i, emekliliğine aylar kala, hiçbir gerekçe göstermeden kızağa çektiler.

(...) Biliyorsunuz Demokrat Parti'nin Vatan Cephesi listeleriyle doruğa çıkan 'partizan radyo' dönemi daha sonra Anayasa'yı ihlal davası çerçevesinde yargılama konusu olmuş ve sorumlular mahkûm edilmişti.

Bir başka deyişle, emsal var: Bu ülkenin kamu yayın kuruluşunun temel ilkelerinin çiğnenmesinin Anayasa ihlali çerçevesinde ele alındığının hatırlanması yararlı olur.

(...) TRT'nin hangi kanalını açarsanız açın karşınıza mutlaka dini bir programı çıkıyor.

İddiaya girerim: Vatikan televizyonunda bu kadar çok dini yayın yoktur! Arap televizyonlarının hemen hiçbirinde bu kadar dini program yoktur. (...)

Anlı şanlı profesörlerin, herhalde belirli cemaatlarce onaylanmak koşuluyla, yer aldığı dinsel programlardan bazılarını izlemek gafletinde bulundum. Hemen hepsinde verilen mesaj aynıydı:

'Gözleme dayanan pozitivist bilim çökmüştür, Batı medeniyeti çürümüştür, kurtuluş imanda ve İslamdadır!' (Latif gibiler uzaklaştırıldı ya, yakında 'kurtuluş'un hangi cemaatin İslam anlayışında olduğunu da söylerler!) (...)

Dileriz Haluk Şahin'in dediği gibi, bunları yapanlardan hukuken hesap sorulacağı günler gelir.

* * *

Üçüncü konum, F klavye eğitimi ile ilgili.

İnternet'te "Uçan parmaklar" adıyla bedava "F klavye" eğitimi veren bir adres var:

http://www.turkegitim.net/klavye.aspx

Bu sitedeki eğlendirerek öğreten bedava F klavye eğitim programını Gerede Ticaret Lisesi Muhasebe Grubu Öğretmeni Ercan Orak hazırlamış.

Kendisini hem kutluyor, hem de teşekkür ediyorum.

Daha hızlı, daha yanlışsız bilgisayar ve daktilo kullanmak isteyenlere hararetle tavsiye ederim.


  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

Emre Kongar ile iletişim icin e-posta, site yöneticisi ile iletişim için e-posta

Son güncelleme tarihi 15 Temmuz 2024

Valid HTML 4.01 Transitional