Emre Kongar'ın Resmi* İnternet Sitesi


Kitaplar

Green Bullet Makaleler

Green Bullet Articles in English

Sürekli Yazılar


 

MEDYA NOTU

 

EMRE KONGAR

 

SABAH OLAYI

 

Yeni Cumhurbaşkanı'nın belirlendiği şu günlerde iktidar medyada neler yapıyor?

Banka yolsuzluklarını önlemek ve yapılan yolsuzlukların hesabını sormak için kurulan Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu yönetimi, (TMSF) tartışmalı bir kararla Sabah gazetesine el koydu.

Sonra ne oldu?

AKP'nin demokrasi anlayışı sonradan olup bitenler çerçevesinde değerlendirebilirsiniz:

Önce, Cumhuriyet gazetesinin 21.04.2007 tarihli haberine bakalım:

"Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) 1 Nisan tarihinde el koyduğu Sabah gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Fatih Altaylı, TMSF Başkanı Ahmet Ertürk 'ün baskısına dayanamayarak istifa etti. Gazetenin başyazarı Mehmet Barlas da istifasını sundu.

TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, el konulmasının ardından Sabah gazetesinin yayın politikasına müdahale etmeyecekleri yönündeki açıklamalarına karşın gazetedeki köşe yazarlarına müdahale edince yönetimden istifalar geldi. Ertürk, Sabah Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Altaylı, Medya Grup Başkanı Yavuz Onursal, yazar Hıncal Uluç'un da aralarında bulunduğu yöneticilerle önceki gün toplantı yaptı. Toplantının ardından yaşanan gelişmeleri gazetemize değerlendiren Altaylı, "Ertürk, Yılmaz Özdil ile Ergun Babahan'ın işlerine son vermemi istedi. Ben de uygulamanın yanlış olacağını anlattım. Ancak bunun üzerine Ertürk, görevden almaları 'benim istediğimi' söylersin diyerek diretti. Ertürk ayrıca Özdil'in yerine Emre Aköz'ün 3.sayfada yazmasını istedi. Bütün bunlara karşı çıkarak görevimden ayrıldım" dedi. Gelişmeler üzerine Sabah gazetesi başyazarı Mehmet Barlas da görevinden ayrıldı. Ertürk, Sabah gazetesine el konulmasının ardından yayın politikasına müdahale etmeyeceklerini açıklamıştı."

Cumhuriyet'in haberi olayı böyle özetliyor.

Şimdi bazı ayrıntıları daha iyi anlamak için Genel Yayın Yönetmeni Fatih Altaylı'nın veda mektubuna bakalım:

"...Sabah Gazetesi'nin yayıncısı şirkete el koyulmasının ardından, TMSF Başkanı Sayın Ahmet Ertürk'ün ricası ile Sabah'ın zarar görmesini engellemek amacını güderek görevde kaldım.

Editoryal bağımsızlık ve rakiplerle mücadele konusundaki tavrımızın sürmesi şartıyla sürdürmeyi kabullendiğim bu görevi 20 gün boyunca yapmaya çalıştım.

Ancak olaylar çok da söylendiği gibi gelişmedi.

Öncelikle gazeteye bazı editorial müdahaleler yapılmaya başlandı.

Bunlara karşı direndik.

Bazı yazarların yazılarına bilgim ve onayım dışında müdahale edildi.

Son olarak geçen hafta Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in yaptığı açıklamaları manşet yaptığımız gün, gece geç saatlerde gazeteye müdahale edildi.

TMSF temsilcisi Medya Grup başkanı Yavuz Onursal tarafından manşetin değiştirilmesi bana haber verilmeden talep edildi.

Sorumlu arkadaşlarım bunu yapmaktansa bana haber verdiler.

Ben böyle bir değişikliğe yanaşmayınca baskı makinalarımız durdurularak değişikliği yapmaya zorlandık.

Buna direndik.

Ardından TMSF Başkanı Ahmet Ertürk ve Yavuz Onursal ile yaptığımız bir görüşmede . rakip grubun üst düzey yöneticilerinin, TMSF aracılığıyla Sabah'ın satış politikasına müdahale etmeye çalıştıklarını gözlemledim. Dahası Nazlı Ilıcak'ın üst düzey ilişkilerini kullanarak Sabah'ta yazmak istediği de iletildi.

Aynı görüşme sırasında bazı yazarların görevlerine son vermem de istendi.

Bunun yanlış olacağını anlattım.

Bunun üzerine bu yazarların hiç değilse sayfalarının değiştirilmesi ve daha az görünür yerlere kaydırılması talep edildi.

Bunları da kabul etmedim.

Çalışma arkadaşlarımın 'dayanalım' demelerine rağmen, ilkesel olarak çalışamayacağım bir yerde çalışmayı ve yıllardır kamuoyu adına hesap sorduğum kişilere hesap vermek zorunda kalacağım bir pozisyonda bulunmayı reddettiğim için görevden ayrıldım.

Bu kararımla, TMSF'nin Sabah'ta yapmaya çalıştığı bazı şeyleri engellemiş olacağımı umuyorum.

TMSF adına Yayın Yönetmenliği yapmaya hevesli çalışma arkadaşlarım olduğu için Sabah'ta bıraktığım boşluğun hızla doldurulacağından eminim..."

Bilmiyorum başka söze gerek var mı?


  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

Emre Kongar ile iletişim icin e-posta, site yöneticisi ile iletişim için e-posta

Son güncelleme tarihi 15 Nisan 2024

Valid HTML 4.01 Transitional