Emre Kongar'ın Resmi* İnternet Sitesi


Kitaplar

Green Bullet Makaleler

Green Bullet Articles in English

Sürekli Yazılar


 

MEDYA NOTU

 

EMRE KONGAR

 

İBRAHİM YILDIZ'A HAPİS CEZASI VE ADALETTEKİ FARKLIKLAR

 

Sevgili okurlarım, Cumhuriyet gazetesi, CHP Grup Başkan Vekili Haluk Koç'un "Başbakan Kıvırtıyor" sözlerini iki ayrı haberde kullandığı için, Genel Yayın Yönetmenimiz İbrahim Yıldız, iki kez 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Ceza 14.000 lira adli para cezasına çevrildi.

Aşağıda bu dava ve aynı olay ile ilgili olarak açılmış bulunan öteki davalarla ilgili olarak, nesnel bilgileri, yorumsuz bir biçimde siz okurların dikkatine sunuyorum.

* * *

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, avukatı Fatih Şahin aracılığıyla savcılığa başvurdu ve Cumhuriyet gazetesinde yayınlanan 31.01.2006 tarihli "CHP'li Koç: Başbakan kıvırtıyor" başlıklı ve 1.02.2006 tarihli "Başbakan kaçacak, CHP kovalayacak" başlıklı haberler ile basın yoluyla hakaret suçunun (TCK m.125) işlendiğini ileri sürerek, Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Yıldız ile Yazıişleri Müdürü Mehmet Sucu'nun cezalandırılmasını talep etti.

* * *

6 Nisan 2007 günkü duruşmada, duruşma savcısı esas hakkındaki temel görüşünde "Sanıklar hakkında her ne kadar, şikayetçiye basın yolu ile hakaret ettiler (deniyor E.K.) ise de yapılan yargılama sonucunda hakarete konu olduğundan bahsedilen ibarelerin dönemde genel başkan yardımcısı sıfatındaki Haluk Koç'un vermiş olduğu demeçlerin haber niteliğinde kabul edilerek kamuoyunu bilgilendirmek amaçlı olarak yapıldığı kendilerinde hakaret kastı olmadığı kanaatiyle" diyerek beraat kararı talep etti.

* * *

Şişli 2. Asliye Ceza Mahkemesi yargıcı (ki basın davalarına bakmakla görevli özel mahkemedir) savcının beraat istemesine karşılık, bilirkişi incelemesine de gerek görmeden, her iki yayında da "Türkiye Cumhuriyeti Başbakanına yakışmayacak bir hitap şekli olan 'başbakan kıvırtıyor' şeklindeki yazı ile sövme suçu sabit olmuştur" diyerek, İbrahim Yıldız'ı (sorumlu yazı işleri müdürünün bağlı olduğu yetkili sıfatıyla) her bir yayın için 11 ay 20 gün hapis cezasına mahkum edip, bunu 7.000.-YTL adli para cezasını çevirdi. Mehmet Sucu ise yayınların yapıldığı tarihte artık sorumlu müdür olmadığı için beraat etti.

* * *

Haluk Koç'un basın açıklaması, devletin resmi haber ajansı olan Anadolu Ajansı'nca abonelerine servis edilmişti.

Haberin asıl kaynağı olan Anadolu Ajansı için hiçbir işlem yapılmadı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bizimle birlikte, Radikal gazetesini de şikayet etmişti.

Ancak o şikayet için Bağcılar Cumhuriyet Başsavcılığı "kovuşturmaya yer olmadığına" karar verdi.

Bu karar, Erdoğan'ın itirazı üzerine Eyüp Ağır Ceza Mahkemesi'ne gitti ancak o da itirazı reddederek dava açılmasına izin vermedi.

* * *

Başbakan'ın bu konuda Cumhuriyet aleyhine açtığı 20 bin YTL'lik manevi tazminat davası ise Ankara 2. Asliye Hukuk Mahkemesi'nce "basın toplantısının haberleştirilmesi hukuka aykırı yayın sayılamaz" denerek reddedildi.

* * *

Başbakan Erdoğan'ın Haluk Koç'a açtığı 50 bin YTL'lik manevi tazminat davası da Ankara 21. Asliye Hukuk Mahkemesi'nce "ülke yönetimindeki siyasi kişiler bu tür eleştirileri hoşgörü ile karşılamak durumundadır" denerek reddedildi.

Bütün davalar temyiz edildi.

* * *

İşte Avrupa Birliği'ne uyum yasaları çıkaran Türkiye'de adaletin işleyişi böyle.

Tarihe not düşmek için yorumsuz olarak sizlere aktardım.


  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

Emre Kongar ile iletişim icin e-posta, site yöneticisi ile iletişim için e-posta

Son güncelleme tarihi 13 Mayıs 2024

Valid HTML 4.01 Transitional