Emre Kongar'ın Resmi* İnternet Sitesi


Kitaplar

Green Bullet Makaleler

Green Bullet Articles in English

Sürekli Yazılar


 

MEDYA NOTU

 

EMRE KONGAR

 

HAYAT KURTARAN BELEDİYE BAŞKANI

 

Türkiye'de vatandaşlıktan kulluğa, yurttaşlıktan müritliğe doğru inanılmaz bir "geri gidiş" süreci yaşanıyor.

Tabii bu sürecin baş sorumlusu politikacılar.

Türkiye'de politika, 1945'ten sonra, demokrasiden uzaklaşmanın, laikliği yozlaştırmanın, soygunun, vurgunun aracı oldu; hem de "demokrasi" adına, çok partili düzende yapıldı bütün bunlar.

Politikacı her yerde, kendi çıkarını ülke çıkarlarının önüne alan, bulunduğu yerde, ister merkezi hükümet olsun, ister yerel yönetim, soygun ve vurguna öncelik veren bir yapıda gelişti.

Tabii bu sürecin istisnaları da var.

* * *

Biz köşe yazarları, üniversite hocaları, çoğunlukla genel toplumsal, siyasal ve ekonomik sorunlar üzerinde dururuz.

Ama bu genel sorunların özel yaşamlardaki bireysel yansımaları derslerimizde ya da yazılarımızda pek ele alınmaz.

Oysa bireysel yaşamlarda, tek bir insanın sağlığı, sorunları, hele o kişi sevdiğimiz bir insansa, bu genellemelerin çok ötesinde bir gerçeklik ve önem kazanır.

Ben derslerimde, "Binlerce, milyonlarca kişinin öldüğü savaşları küçümsemeyin, tek bir insanın bile ölümü önemlidir; o tek bir kişi siz olsanız olayı önemsemez misiniz?" sorusunu soran bir hoca olarak, daima somut olayları, bireysel vakaları örnek vermeye çalışır, bilimin gerçekleriyle bireysel yaşam serüveninin kesiştiği noktalara öğrencilerimin dikkatini çekmeye çalışırım.

* * *

Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal'ı tanımam.

Başkan olmadan önce böyle bir kişinin varlığından bile haberim yoktu.

Başkan olduktan sonra da bir iki toplantıda el sıkışmanın dışında, kendisiyle hiç temas etmedim.

Beşiktaş Belediyesi'nden, eşime ve bana "Acil Sağlık Güvencesi" adı altında bir "KentliKart" gönderildiğinde de yaptığı hizmeti hiç önemsemedim.

Benim kartımın üzerinde de, eşimin kartının üzerinde de soyadlarımız yanlış (ve üstelik birbirinden de farklı iki ayrı yanlış soyad biçiminde) yazılmıştı; bunu da Belediye'nin ciddiyetsizliğinin ve kartın önemsizliğinin bir göstergesi olarak algıladığımı belirtmeliyim.

Üstelik hiçbir işe yaramayacağını sandığım bir plastik kartın üretimi ve evlere yollanması için kim bilir kimlere yine ne paraların ödendiğini düşünerek de kızdım ve üzüldüm.

Beşiktaş Belediyesi, gerek yolladığı broşürler ve kartlarla, gerekse açık hava ilanlarıyla, işi olanların Belediye binasına gelmelerine gerek kalmadığını, 444 44 55 numaralı telefonu aramalarının yeterli olacağını bildiriyordu.

Haftada 7 gün, günde 24 saat, bir sağlık ekibinin ve tam donanımlı bir cankurtaranın da Beşiktaşlıların hizmetinde olduğu haber veriliyordu bu broşürlerde.

* * *

Geçen gece, çok sevdiğim bir arkadaşım, evinde kalp krizi geçiriyor ve bayılıyor.

Ne yapacaklarını bilemeyen akrabaları umutsuzluk içinde kıvranırken birden akıllarına Beşiktaş Belediyesi'nin numarasını arayıp cankurtaran istemek geliyor.

Tam 12 dakika sonra, içinde her türlü tıbbi araç, gereç ve uzman doktoru olan cankurtaran geliyor; yolda gerekli müdahaleler yapılıyor; hasta tam zamanında Çağlayan'daki Florance Nigthingale hastanesine ulaştırılıyor.

Hastanede aort yırtığı teşhisi konulan ve ameliyat edilen hastanın hayatı kurtuluyor; şu anda iyileşme döneminde.

Tabii Florance Nigthingale hastanesinin yönetimine ve hekimlerine de teşekkür borçluyuz.

Ama bundan sonra benim için İsmail Ünal da, Mustafa Sarıgül ve Selami Öztürk gibi başarılı belediye başkanları arasındaki yerini aldı.


  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

Emre Kongar ile iletişim icin e-posta, site yöneticisi ile iletişim için e-posta

Son güncelleme tarihi 27 Mayıs 2024

Valid HTML 4.01 Transitional