Emre Kongar'ın Resmi* İnternet Sitesi


Kitaplar

Green Bullet Makaleler

Green Bullet Articles in English

Sürekli Yazılar


 

MEDYA NOTU

 

EMRE KONGAR

 

BİR FOTOĞRAF BİR HABER

 

Sevgili okurlarım, medyanın gücü, olayları saptırmasından ya da kendine göre yorumlamasından çok, olup bitenleri doğru ve çarpıcı biçimde yansıtabilmesinden geliyor.

Bazen bir olaya ilişkin kısa bir haber, bir fotoğraf, sayfalarca yazıdan daha etkili olabiliyor.

* * *

Bugün size gazetelerimizde son günlerde çıkan bir fotoğraftan ve bir haberden söz ederek, bugünkü iktidarın niteliğini belirtmek istiyorum.

Fotoğraf Milliyet'ten, haber de Hürriyet'ten.

Fotoğraf, İlhan Selçuk'un da dikkatini çekmiş, Pazar günkü "Pencere"sinde çok güzel bir makale yazdı.

21 Temmuz Cuma günkü Milliyet'te, 40 derece sıcakta sarınıp sarmalanmış bir hanımın, elindeki yelpaze ile normal giysiler içindeki eşini serinletmeye çalışmasını gösteren fotoğraf üzerine İlhan Selçuk'un yazısı yeterince veciz; aynen alıntılıyorum:

"Birkaç gün önce Emine Hanım'la Tayyip Bey Kıbrıs'a gitmişlerdi...

Ada sıcak mı sıcak...

Gazetelerde Başbakan ile eşinin fotoğrafları yayımlandı. Tesettüre göre sarıp sarmalanmış, bir de üstüne kara gözlükler takmış Emine Hanım, elindeki yelpazeyle Tayyip Bey'i serinletmeye çalışıyordu...

Fotoğraf değildi bu...

Karikatürdü!.."

Altan Burgucu arkadaşımızın çektiği fotoğrafın yanındaki yazı şöyle diyordu:

"Emine Erdoğan, hava sıcaklığının 40 dereceyi bulması üzerine, eşini yelpaze ile serinletmeye çalıştı."

* * *

Gelelim öteki habere:

15 Temmuz Cumartesi günkü Hürriyet'te Başbakan Tayyip Erdoğan'ın düşmek üzereyken destekle kurtarılmış halinin bir fotoğrafı ve altında da olayın haberi yayınlandı.

Doğan Haber Ajansı'ın Ardahan kaynaklı haberi şöyle:

"Ardahan'da TOKİ konutlarının anahtar dağıtım töreninde Başbakan Tayyip Erdoğan'ın üzerinde bulunduğu 10 metrekarelik platforma 40 kişi çıkınca çökme oldu. Erdoğan anahtar alacak 20 aileyi, çocuklarıyla birlikte platforma davet etti. Platformun bu kadar ağırlığı taşıyamayacağı hatırlatılan Erdoğan 'Bir şey olmaz. Düşsek bile en fazla bir metre aşağı gideriz' diyerek gülümsedi. Daha sonra Erdoğan ile birlikte yaklaşık 40 kişi platformda hatıra fotoğrafı çektirmek istedi. 3 aylık bir kız çocuğunu kucağına alan Erdoğan'ın bulunduğu platformda bu sırada çökme oldu. Çocuklar kaçışırken Başbakan Erdoğan arkaya doğru düşmekten çevresindekilerin yardımlarıyla kurtuldu. Olay üzerine yetişen korumaların yardımıyla platformdan inen başbakan uzun süre ağrıyan bileğine baktı."

Haber o denli çarpıcı ki...

Fıkra gibi...

* * *

Türkiye'yi yöneten zihniyet işte bu.

Medya bu iktidara ne denli destek verirse versin, nesnel olaylar, bu olaylara ilişkin fotoğraflar, haberler, bu zihniyetin röntgenini çekip kaçınılmaz olarak halkın önüne koyuyor.

Biz bu zihniyetle yönetilmeye layık mıyız dersiniz?


  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

Emre Kongar ile iletişim icin e-posta, site yöneticisi ile iletişim için e-posta

Son güncelleme tarihi 27 Mayıs 2024

Valid HTML 4.01 Transitional