Emre Kongar'ın Resmi* İnternet Sitesi


Kitaplar

Green Bullet Makaleler

Green Bullet Articles in English

Sürekli Yazılar


 

MEDYA NOTU

 

EMRE KONGAR

 

TUZLA GAZETESİNİN BAŞINA GELENLER

 

Sevgili okurlarım, Halil Özen Tuzla'da iki yıldır yayınlanan ve ücretsiz olarak dağıtılan Çağdaş Tuzla gazetesini çıkarmakta.

En son yaptığı haber, Tuzla Belediyesi'nin halka dağıttığı 'Aile İlmihali' kitabı, büyük ses getirmiş, Tuzla Savcılığı bu yayını suç duyurusu kabul etmiş, Belediye Başkanı Mehmet Demirci hakkında soruşturma başlatmıştı.

Gazeteye 26 Haziran tarihinde Tuzla Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan bir yazı geliyor.

Bu yazıda gazete hakkında Tuzla Belediye Başkanı Mehmet Demirci ve Tuzla Belediye Başkanlığı tarafından suç duyurusunda bulunulduğu belirtiliyor.

Şikayet dilekçesinde, gazetenin TCK'nın 125. maddesine göre yargılanması, ilgili sayısının toplatılması, İnternet yayınının durdurulması talep ediliyor.

Konu Tuzla Belediyesi'nin bastırıp halka ücretsiz dağıttığı, Tuzla Belediyesi logolu ve kapağının içinde bizzat Belediye Başkanı Mehmet Demirci imzasıyla 'Günlük Hayatın Gerçekleri Rehberi' olarak sunulan ve içeriği hakkında artık kamuoyunun iyice bilgi sahibi olduğu 'Aile İlmihali' kitabıyla ilgili yayın.

İddia, gazetenin 30,04,2006 tarihli yayınında kitaptan alıntı yaparken, "Cumhuriyet devrimine değerler alaborası yaratmıştır" dediği, kitapta ise bu cümlenin "Türkiye böyle bir değerler alaborası yaşamıştır" şeklinde olduğu.

Dolayısıyla gazetenin kasıtlı olarak Belediyeyi ve Başkanı rencide ettiği.

Oysa, kitabın ilgili bölümü aynen şöyle: "...Türkiye gibi devrim geçirmiş ülkelerde hukuk da, siyaset de, eğitim de toplumu dönüştürmek için bir devrim aracı olarak kullanılır. Toplumda varolanı kazımak, 'yeni değer'i ikame etmeye çalışmaktır gaye. Türkiye böyle bir değerler alaborası yaşamıştır."

Özet olarak kitapta, şeriat kurallarını günlük hayatın gerçeği diye halka dayatan, üstelik bunu kamunun kaynaklarıyla yapan, bu konuda hakkında soruşturma yürütülen Tuzla Belediye Başkanı Mehmet Demirci, gazete bu olayı haberleştirdi diye suç duyurusunda bulunuyor...

Üstelik Savcılığa verdiği dilekçesinde bile bu kitabın bir profesör tarafından yazılan, piyasada serbestçe satılan bir kitap olduğunu vurgulayarak ve kitabı savunarak...

Şu anda gazete ve sahibi hakkında bir tazminat davası, üç de suç duyurusu var.

Bunların tümü AKP'li belediye meclis üyeleri ve Tuzla Belediyesi tarafından açılmış.

İnsan bu durumda "Pes!" diyor doğrusu.

Okurlarımı bu ilginç durumdan haberdar etmek istedim.


  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

Emre Kongar ile iletişim icin e-posta, site yöneticisi ile iletişim için e-posta

Son güncelleme tarihi 15 Temmuz 2024

Valid HTML 4.01 Transitional