Emre Kongar'ın Resmi* İnternet Sitesi


Kitaplar

Green Bullet Makaleler

Green Bullet Articles in English

Sürekli Yazılar


 

MEDYA NOTU

 

EMRE KONGAR

 

MEDYAYA TEHDİT YÜKSELİRKEN, BÜYÜTEÇ PROGRAMI

 

Sevgili okurlarım, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Orhan Erinç 2005 yılı Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri Töreninde yaptığı açış konuşmasında, medyaya yönelik çok önemli bir tehdide değindi:

"Siyasetçilerin, gerilerde kalmasını dilediğimiz gazetecilere yönelik geleneksel yaklaşımlarının bir süredir yeniden tırmanmaya başladığını söylemek durumundayız.

"Her olumsuzluğun kökeninde gazeteci arama alışkanlığı, giderek ceza ya da tazminat tehdidiyle gazetecileri terbiye etme niyetinin somut örneklerine dönüşmektedir.

Önlem alınmadığı takdirde gazeteciler 1 Ocak 2007'den itibaren askeri yönetim dönemlerinde bile gerek görülmemiş yasal uygulamalar karşısında bugünleri de arayacak bir duruma düşeceklerdir."

Erinç bu durumu, basın yasası çıkarılırken getirilen bazı olumlu hükümlerin son Türk Ceza Yasası ile ortadan kaldırıldığına dikkat çekerek açıklıyor:

Para cezalarının hapis cezasına dönüştürülememe ilkesinden geri dönüldüğü gibi, dava açmada, günlük yayınlarda 2 ay, ötekilerde 4 ay olan zaman aşımı süresi, 8 yıla çıkarılıyor.

Çünkü Türk Ceza Yasası, 1 Ocak 2007'ye kadar ertelenen 5'inci maddesinde "Bu kanunun genel hükümleri, özel ceza kanunları ve ceza içeren kanunlardaki suçlar için de uygulanır" demektedir.

* * *

Erinç, çözüm yolunu da işaret ediyor:

Yeni yasaya "Bu kanunun genel hükümleri, aksine hüküm bulunmayan hallerde özel ceza kanunları için de uygulanır" hükmü eklenirse sorun çözülecek.

* * *

İktidar ile medya arasında böyle bir gerginlik yaşanırken, TRT-2'de Salı akşamları canlı yayınlanan Büyüteç programı TRT üst yönetimi tarafından aniden yayından kaldırıldı.

Programın sunucusu, yapımcısı ve TRT-2 Haber Müdürü Haluk Koç görevinden alındı.

Büyüteç programı bitirildi.

Geçen Salı günkü son programın konusu Çanakkale Zaferi'ydi. Konuklar ise Turgut Özakman ve Başkent Üniversitesi Öğretim üyesi emekli albay İsmet Görgülü'ydü.

Özakman, "Bazı çevreler Çanakale'yi Atatürksüz anlatmaya çalışıyorlar. Geçen yıl Diyanet İşleri de aynı şeyi yaptı. Gençlere Çanakkale'yi hurafelerle anlatıyorlar. Dualarla savaş kazanılsaydı Balkan Savaşları da kazanılırdı. Çanakkale, Atatürksüz anlatılamaz. Gençleri Kuvayi Milliye ruhundan uzaklaştırıyorlar" dedi.

Ertesi gün program yayından kaldırıldı ve Haluk Koç görevinden alındı.

Ben de bir iki kez bu programa katılmış ve düşüncelerimi canlı yayında, hiçbir sansüre uğramadan büyük bir özgürlükle ifade etmiştim.

* * *

Ülkedeki öteki gelişmelerle birlikte düşünüldüğünde, iktidarın, çok tehlikeli bir yolda ilerlediği ortaya çıkıyor.

Dilerim bu yoldan bir an önce döner.


  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

Emre Kongar ile iletişim icin e-posta, site yöneticisi ile iletişim için e-posta

Son güncelleme tarihi 8 Temmuz 2024

Valid HTML 4.01 Transitional