Emre Kongar'ın Resmi* İnternet Sitesi


Kitaplar

Green Bullet Makaleler

Green Bullet Articles in English

Sürekli Yazılar


 

MEDYA NOTU

 

EMRE KONGAR

 

HÜRRİYET'TEKİ FOTOĞRAF

 

Sevgili okurlarım, bazen öyle bir fotoğraf görürsünüz ki koskocaman bir kitabın bile anlatmakta zorlanacağı durumları, olayları, duyguları bir karede özetleyiverir size.

İşte 28 Kasım 2005 Pazartesi günü Hürriyet gazetesinin birinci sayfasında yayınlanan tek bir kare fotoğraf bu nitelikleri taşıyor.

Fotoğrafı çeken Doğan Haber Ajansı'ndan Şenol Çakır.

Fotoğrafın kısa öyküsü şöyle:

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım incelemelerde bulunmak üzere Samsun'a gider.

Ulaştırma Bakanı'nın eşi Semiha Yıldırım da bu inceleme gezisinde kocasına refakat etmektedir.

İktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AKP) yöneticileri, Bakan'a Kavak ilçesi çıkışında, Öztaş tesislerinde bir yemek verir.

Fotoğrafı da çeken Şenol Çakır'ın haberine göre, "Bakan Yıldırım ve yanındakiler, son anda haber verilen lokanta personelinin telaşla masaları birleştirerek L şeklinde hazırladığı protokol düzenine göre oturdu. Bakan Binali Yıldırım'ın sağına Samsun Valisi Mustafa Demir, soluna da aynı adı taşıyan AKP Samsun milletvekili Mustafa Demir oturdu. AKP'li diğer milletvekillerinden Musa Uzunkaya hemen Vali Demir'in yanında yer aldı. Formika masalardan oluşturulan protokola Bakan Binali Yıldırım ve yaklaşık 20 kişinin oturmasından yaklaşık 5 dakika sonra lokantaya grupta tek kadın olan Semiha Yıldırım girdi. Kadın koruma polisinin masaya kadar eşlik ettiği Semiha Yıldırım, eşinin bulunduğu masaya değil, garsonların protokol masasının 2 metre uzağına koydukları tek kişilik masaya oturdu. Bakan Yıldırım protokol masasında, eşi Semiha Yıldırım da tek kişilik masada yemek yedi. Semiha hanım protokol masasına bile bakmadan ve kimseyle konuşmadan yemeğini bitirdikten sonra çayını içti ve yanına gelen bir görevliyle herkesten önce salondan ayrıldı. Bakan Yıldırım ise eşi lokantadan çıktıktan sonra protokol masasındakilerle yaklaşık yarım saat daha sohbet etti. Semiha ve Binali Yıldırım çifti saat 15.00 sıralarında yine ayrı otomobillerle Ankara'ya gitmek üzere Kavak'tan ayrıldı."

Hürriyet'in birinci sayfasında yer alan fotoğraf, bakan eşi Binali Yıldırım, protokol masasında vali, milletvekili ve öteki görevlilerle yemek yerken, Semiha Yıldırım'ın yan masadaki yalnızlığını gösteriyor.

Protokol masası ile Semiha Yıldırım'ın masasının aynı karede yer alması, olayın son derece çarpıcı bir biçimde algılanmasına yol açıyor.

Semiha Yıldırım'ın, protokol masasının yanındaki, türbanlı ve yapayalnız görüntüsü, feodal yapının ve dinci politikacıların kurbanı olan Türk kadınının ezilmişliğinin, yalnızlığının simgesi gibi.

Nazım Hikmet Abidin Dino'ya "Abidin mutluluğun resmini yapabilir misin?" diye sormuştu.

"Takıyyeci politikacıların kadına bakışını resimleyebilir misin" diye sorsaydı, yanıt Şenol Çakır'ın bu fotoğrafı olabilirdi.


  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

Emre Kongar ile iletişim icin e-posta, site yöneticisi ile iletişim için e-posta

Son güncelleme tarihi 22 Nisan 2024

Valid HTML 4.01 Transitional