Emre Kongar'ın Resmi* İnternet Sitesi


Kitaplar

Green Bullet Makaleler

Green Bullet Articles in English

Sürekli Yazılar


 

MEDYA NOTU

 

EMRE KONGAR

 

BİR SİYASET-SANAT-MEDYA KLASİĞİ: BALERİN OLAYI

 

Sevgili okurlarım, AKP hükümetinin devleti ve toplumu İslamlaştırma projesi kapsamında ele aldığı Devlet Tiyatroları operasyonu çerçevesinde Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, ya bilmediğinden ya da kasıtlı olarak, tartışmaya Devlet Opera ve Balesi'ne ilişkin sorunları da dahil etti.

Devlet Tiyatroları'ndaki sanatçıları eleştirirken, birdenbire balerinlerin kilolarından söz açıverdi ve "Sanatçılar arasında 110 kiloluk balerin var" deyiverdi.

Sonraki gelişmeleri İnternet haber sitesi Medyatava, 7 Eylül tarihinde şöyle verdi:

"3 farklı gazete bakan Atilla Koç'un 110 kiloluk dediği balerini buldu: 3'ü de AYRI KİŞİ.

Bakan Atilla Koç'un fendi, gazeteleri yendi. Bugün 3 ayrı gazete, bakanın kilolu balerinini 'işte o kişi' diye birinci sayfasına taşıdı. Ancak o kişi dedikleri FARKLI FARKLI kişiler."

Medyatava'nın haberine göre, Hürriyet, Bakan'ın kastettiği kişinin Alper Kafa olduğunu, Akşam, Oya Arıoba olduğunu, Milliyet ise Tayfun Savlıoğlu olduğunu belirtiyordu.

Siyaset-sanat-medya komedisi burada da bitmiyordu.

İnternet sitesi Medyatava, olayın devamını da şöyle getirdi:

"Hürriyet ve Milliyet'in 'konuşmuyor' dediği balete sabah dans ettirdi!

Bakan Atilla Koç'un '110 kiloluk balet' tartışması sürüyor. Dün üç ayrı kilolu balet bulan Türk medyası bugün doğru hedefi saptadı. Bakan'ın kastettiği isim Kurtlar Vadisi'nde de Mito karakterini canlandıran Tayfun Savlıoğlu. Sabah bu haberde rakiplerine fark attı.

Bakan Atilla Koç'un kastettiği 110 kiloluk baletin Kurtlar Vadisi'nde de Mito karakterini canlandıran Tayfun Savlıoğlu olduğu ortaya çıktı.

Ne var ki Hürriyet ve Milliyet, 'Devlet sanatçısı olduğu için Savlıoğlu'nun konuşmak istemediğini' yazarken Sabah Savlıoğlu'yla röportaj yaptı ve dans ederken fotoğraflarını yayınladı.

Hürriyet ve Milliyet'in 'konuşmuyor' dediği Savlıoğlu'nu dans ederken görüntüleyen ve haberi birinci sayfa manşetten duyuran Sabah, bu haberiyle rakiplerini atlatmış oldu.

Süperpoligon İnternet sitesi ise haberi şöyle verdi:

"Flaş... Flaş... Flaş... Günün haberi Sabah'tan...

Sabah, Hürriyet'e 18 kiloluk farkı nasıl attı?

Sabah gazetesi bugün ciddi manada rakiplerini geride bıraktı...

Hürriyet gazetesi dün 87 kiloluk baleti birinci sayfasından vererek: 'İşte bakanın kastettiği balet' yazmıştı... Ancak Sabah bugün 105 kiloluk baleti manşet yaparak Hürriyet'e 18 kilo fark attı...

Hürriyet bugün yanlışlığını düzeltip balet Tayfun Savlıoğlu'nu tekrar gazete sayfalarına taşıyarak 'Yorum yapmıyor' dedi. Ancak Sabah baletin hem dans ederken fotoğraflarını çekti, hem de  Bakan Atilla Koç'un konuşmalarıyla ilgili röportaj yaptı. Bu röportaj gazetede tam sayfa yayınlandı...

Sabah bu özel haberiyle rakiplerine ciddi fark atmış oldu."

Sevgili okurlarım, işte 2005 Türkiyesi'nde siyaset-sanat-medya ilişkileri.

Bu arada medya haberleri veren İnternet sitelerinin, Kitle İletişim Araçları içindeki işlevlerinin gittikçe yaygınlaştığına da dikkati çekmek isterim.


  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

Emre Kongar ile iletişim icin e-posta, site yöneticisi ile iletişim için e-posta

Son güncelleme tarihi 13 Mayıs 2024

Valid HTML 4.01 Transitional