Emre Kongar'ın Resmi* İnternet Sitesi


Kitaplar

Green Bullet Makaleler

Green Bullet Articles in English

Sürekli Yazılar


 

MEDYA NOTU

 

EMRE KONGAR

 

YENİ AKTÜEL'E YAKIŞTI MI?

 

Sevgili okurlarım biliyorsunuz, medyamız büyük değişiklikler içinde.

Bir yandan yazar ve sunucu transferleri, öte yandan yeni gazete ve televizyon kanalı hazırlıkları ve devletin el koyduğu veya güç durumda olan kanalların satışları gündemde.

Bütün bu büyük değişim tablosunun içinde Türkiye'deki dergiler de bir atılıma giriştiler; fiyatlarını 1 milyona düşürdüler ve satışları 60-70 binlere fırladı.

Bu arada Sabah grubu tarafından çıkarılan Yeni Aktüel Dergisi, sadece fiyat konusunda değil, içerik ve yaklaşım konusunda da bir hamle içinde olduğunu öne sürdü ve atağını, kapağında türbanlı bir kızımızın fotoğrafının yer aldığı sayı ile başlattı.

Yeni atılımıyla "türbancılara" göz kırpan derginin 9-15 Ağustos 2005 tarihli 4. sayısında "medyatek" köşesinde "'İlhan Abi'ye' 'bir şeyhler' mi oluyor?" başlıklı bir yazı yayınlandı.

Yazının hemen altında "etikçi" başlığıyla, Kürşat Bumin'in "Kendine yalan söylememek" başlıklı makalesi var.

Sevgili okurlarım bilir, Kürşat Bumin ve Yeni Aktüel'in Yayın Direktörü Alper Görmüş, Yeni Şafak'ta "Kronik Medya" başlığı altında medya eleştirisi yapıyorlardı; Görmüş yeni sorumluluklar yüklenince, yerini G. Özcan'a bıraktı.

Dergideki yazı şöyle başlıyor:

"Aşağıdaki satırları 15 Temmuz 2005 tarihli Cumhuriyet'ten aldık. Yazarı İlhan Selçuk:"

Ve sonra İlhan Selçuk'un olduğu iddia edilen yazıdan alıntılar yapılarak devam ediyor.

Yazıdan üç farklı cümle aktarılmış. Son alıntılanan cümle şöyle:

"Nakşilik gibi büyük bir tarikatın itikadi, ameli ve felsefi analizlerinin bu sütunlara sığması mümkün olamayacağı için biz sadece özünü vurgulamakla yetindik."

Ve sonra Yeni Aktüel'in yazarı devam ediyor:

"Yazının CUMOK'ların (Cumhuriyet okurunun kısaltılmışı) tepkisini çekeceği belliydi. Nitekim 28 Temmuz'da okur eleştirileri bölümünde, Dr. Kâmil Şekerkaran Selçuk'un satırlarını aktardıktan sonra şöyle yazdı:"

Aktüel yazarı, Şekarkaran'ın tepkilerini dile getiren yazısından da alıntılar yaparak makalesini sürdürüyor ve devam ediyor:

"CUMOK'ların dehşet içinde kaldığı, 'İlhan Abi'ye bir şeyhler mi oluyor' diye kendi kendilerine sordukları anlaşılıyor."

Derginin haber-yorumu burada bitmiyor, İlhan Selçuk'un yazdığını iddia ettikleri bu yazı üzerinden Cumhuriyet'e ve İlhan Selçuk'a saldırılar ileriki satırlarda da sürdürülüyor.

Yazıyı okuyunca Yeni Aktüel adına çok üzüldüm, çünkü makale, bütünüyle bir yanlış(!) (yalan demeye dilim varmıyor) üzerine oturtulmuş.

15 Temmuz tarihli Cumhuriyet'e bakıldığında açıkça görüleceği gibi, İlhan Selçuk o gün "Zavallı Türkiyemiz Ne Halde" başlığıyla yazdığı makalede AKP iktidarı ile Bush yönetimi arasındaki ilişkileri ele almıştı.

Yeni Aktüel'in İlhan Selçuk'a ait olduğunu iddia ettiği satırlar ona ait değildi.

Tabii, Aktüel'in yazısında geçen, Cumhuriyet okuru Şekerkaran'ın "İlhan Seçuk'un satırlarını aktardığı" ifadesi de yanlıştı.

Şekerkaran'ın aktardığı satırlar, Cumhuriyet'in ikinci sayfasına o gün konuk olan Gani Aşık'ın yazısından alınmıştı.

Yeni Aktüel, Aşık'ın makalesindeki satırları İlhan Selçuk yazmış gibi okurlarına sunuyor ve hem İlhan Selçuk'a, hem de Cumhuriyet'e yönelttiği saldırıları bu yanlış(!) üzerine oturtuyordu.

Üstelik de bu makale, köşesinin adı "etikçi" olan Kürşat Bumin'in yazısının üstünde yer alıyordu.

Kürşat Bumin'in o yazısının başlığı ise benim Yeni Aktüel'in yazar ve yöneticilerine anımsatacağım bir ilke olacak:

"Kendine yalan söylememek".


  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

Emre Kongar ile iletişim icin e-posta, site yöneticisi ile iletişim için e-posta

Son güncelleme tarihi 22 Temmuz 2024

Valid HTML 4.01 Transitional