Emre Kongar'ın Resmi* İnternet Sitesi


Kitaplar

Green Bullet Makaleler

Green Bullet Articles in English

Sürekli Yazılar


 

MEDYA NOTU

 

EMRE KONGAR

 

YAZAR VE YÖNETİCİ FABRİKASI BİR SPOR SERVİSİ

 

Sık sık Cumhuriyet gazetesinin bir okul olduğuna ilişkin yazılar, yorumlar görürsünüz medyada.

Şu anda medyanın ileri gelen yazar ve yöneticilerine bakarsanız, bu yargı gerçekten de doğrudur:

Hemen hemen her gazetede, her televizyon kanalında, ilk gazetecilik deneyimlerini Cumhuriyet gazetesinde yaşamış pek çok ünlü eleman görürsünüz.

Geçen gün gazetedeki sohbetlerden birinde, medyadaki kartelleşme olgusu içinde saf değiştiren, bir medya grubundan o grubun rakibi olan medya grubuna transfer olan ve daha önce, transfer olduğu yeni grup hakkında çok sıkı eleştiri yazıları yazmış olan kalemşor bir yazardan söz açılmışken, Cumhuriyet'in Spor Servisi gündeme geldi.

Arkadaşlar, bugün medyanın önemli yerlerinde görev yapan pek çok ünlü kişinin aslında Cumhuriyet Spor Servisi'nde çalışmış olduğunu belirttiler.

Sohbet koyulaştıkça gündeme gelen isimler gerçekten etkileyici bir liste oluşturdu.

Gazetemizin kıdemli yazar ve yöneticilerinden Abdülkadir Yücelman'ın liderliğindeki Spor Servisi'nde kimler çalışmamıştı ki...

En başta gazetemizin genç ve başarılı Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Yıldız bu servisten yetişen bir gazetecidir.

Tabii gazetemizin başarısında önemli roller oynayan kişiler olarak Yazı İşleri Müdürü Salim Alpaslan'ı, Vaziyet köşesinin hazırlayıcısı ve yazarı Deniz Som'u ve İzmir Temsilcimiz Serdar Kızık'ı da hemen anmak gerek.

Şimdi gelelim, Spor Servisimizin medyaya armağan ettiği öteki isimlere:

Sabah gazetesinin gündem yaratan yazarı Hıncal Uluç, Cumhuriyet'in Spor Servisi'nden yetişenlerden.

Gazeteye her geldiğinde, insani değerlere olan bağlılığının öne çıkardığı vefa duygusuyla mutlaka "Abdül Ağabey"i ziyaret eder, bir çayını içmeden gitmez.

Dünden Bugüne Tercüman gazetesinin (Ilıcakların Tercüman'ı) köşe yazarı Rauf Tamer de bizim Spor Servisi'nde çalışmış olanlardan.

Hürriyet'ten Sabah'a transfer olarak son günlerde medya dünyasının gündemine oturan Fatih Altaylı da aynı tezgahtan geçmiş.

Hürriyet'in içerdeki beyinlerinden Reha Öz ile dışarıdaki muhabirlerinden Reha Erus da aynı gruptan.

ATV'nin Genel Müdürü Mehmet Tezkan ile Radikal gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni İsmet Berkan da Cumhuriyet Spor Servisi'ne çalışmış gazeteci/yönetici/yazar takımından.

Akşam gazetesinin köşe yazarları değerli akademisyen Prof. Deniz Gökçe ile Türkiye'nin mizah ustalarından saygın gazeteci Yalçın Pekşen de bizim serviste çalışmış.

Hemen akla gelen öteki isimler arasında Fanatik'ten Metin Tükenmez, Akşam'dan Turgay Renklikurt, atv'den Haber Müdürü Mustafa Sağlamer, Milliyet'in Görsel Yönetmeni Ali Acar, yine Milliyet'ten Halil Özer, Sabah'tan Gürcan Bilgiç var.

Mutlaka aklımıza gelmeyen daha pek çok isim de vardır ama, bu yazının sınırları içinde pek doğal olarak herkesi anmak olanağı yok, unuttuklarımız lütfen kusurumuza bakmasınlar.

Değerli okurlarım, bir gazete durup dururken "gazete" olmuyor, bir "Spor Servisi" de kolayca "gerçek bir servis" başarısını yakalayamıyor...

Cumhuriyet'in bugünkü genel başarısının ardında tüm servislerin ve gelmiş geçmiş tüm çalışanların katkıları tabii ki çok büyük.

Ben bugün tek bir servisimizin gözler kamaştıran tarihinden küçük bir yaprak sundum sizlere.


  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

Emre Kongar ile iletişim icin e-posta, site yöneticisi ile iletişim için e-posta

Son güncelleme tarihi 13 Mayıs 2024

Valid HTML 4.01 Transitional