Emre Kongar'ın Resmi* İnternet Sitesi


Kitaplar

Green Bullet Makaleler

Green Bullet Articles in English

Sürekli Yazılar


 

MEDYA NOTU

 

EMRE KONGAR

 

HÜRRİYET'İ ÜST ÜSTE İKİ KEZ KİM YANILTTI?

 

Haberlerin (ve tabii "desenformasyon" denilen yalan haberlerin) bir yağmur gibi tepenize yağdığı günümüzde, sorumlusu olduğunuz gazeteyi zamana karşı yaptığınız yarışta, hızlı, zengin ve doğru haberlerle oluşturmak son derece zor bir iştir.

Biz de Cumhuriyet'te bu sorunlarla karşı karşıya olduğumuz için, böyle bir işin ne denli zor olduğunu çok iyi bilirim.

Tabii, zamana karşı yapılan bu çılgınca yarışta bir başka rekabet daha söz konusudur:

Babı Ali'nin ünlü deyimiyle, "refiklerinizle" yani "arkadaşlarınız" olan öteki gazetelerle de yarışırsınız her gün.

Onların verdiği her önemli haber sizde de olmalı, ayrıca olanaklı ise, onlarda bulunmayan bir başka önemli haber de sizin "özel haberiniz" olarak gazetede yer almalıdır.

Böylece onlardan geri kalmadığınız gibi onları geçmiş de olursunuz.

İşte bu "özel haber" konusu çok tehlikelidir.

Çünkü bütün öteki gazetelerde de yer alan "normal" haberler ya güvenilir ajanslardan, ya da başka "güvenilir kaynaklardan" alınmıştır; sonradan yalanlansa bile "herkes birlikte yanıldığından" ya da "herkes birlikte atladığından", sizin gazeteniz için özel bir sorun oluşturmaz bu tür haberler.

Ama "özel haber" hem yalnız sizin gazetede yer aldığından, hem de gündemi özel olarak etkileyecek bir önem taşıdığından, bu haberde yanılma, gazetenin imajını bile zedeleyebilir.

İşte geçen günlerde Türkiye'nin gündemini işgal eden çok önemli bir konuda, Hükümet ile YÖK arasındaki ciddi bir gerilimi yansıtan ve Türkiye'nin eğitim politikasını ilgilendiren, İmam Hatip mezunlarının kendi alanlarıyla ilgili olmayan üniversite bölümlerine de normal lise mezunları gibi girmeleri konusunda, Hürriyet iki kez "özel haber" yaptı ve ikisinde de ne yazık ki haklı çıkmadı.

İlk olarak YÖK toplantısında, meslek liselerinin katsayıları değiştirilerek, İmam Hatip mezunlarının da, kendileriyle ilgili olmayan bölümlere girişte normal lise mezunlarıyla eşit konuma getirileceği haberini verdi; oysa yapılan YÖK toplantısı sonunda böyle bir karar alınmadı.

Bu konudaki öneri, YÖK toplantısında 7'ye karşı 9 oyla reddedilmişti.

Ardından Hürriyet bu kez, İmam Hatip mezunlarının ÖSS sınavında girdikleri "sözel alanın", üniversitede girilecek olan bölümlerin "alanları" olarak yorumlanacağını ve İmam Hatiplerinin böylece "sözel alan" kapsamındaki hukuk, öğretmenlik gibi bölümlere normal lise mezunlarıyla eşit haklara sahip olarak girebileceklerini bildirdi.

Bu haber de, yapılan YÖK toplantısının ardından YÖK başkanı tarafından kesinlikle reddedildi.

Böylece Hürriyet'in bu hassas konuda art arda verdiği iki "özel ve önemli haber" de doğru çıkmamış oldu.

Sanıyorum bu olay Hürriyet açısından önemli bir "özeleştiri" konusu olmuştur.

Bu önemli hatalar neden ya da nasıl yapılmıştır?

Hürriyet'in bu konuda "kamuoyunu bilgilendirmek" yerine, "kamuoyu oluşturmak" için kasıtlı davrandığına ihtimal vermiyorum, daha doğrusu ihtimal vermek istemiyorum.

Bence olsa olsa, "haber kaynağı" tarafından yanıltılmıştır.

O zaman da soru, "Kimdi bu Hürriyeti yanıltacak kadar güvenilir ve önemli görülen, ama verdiği haberler yanlış çıkan haber kaynağı ya da haber kaynakları?" biçimine dönüşüyor.

Bu yazıda yanıldığım ya da eksik bıraktığım bir nokta varsa, sütunum her zaman olduğu gibi ilgili tarafların katkılarına açıktır.


  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

Emre Kongar ile iletişim icin e-posta, site yöneticisi ile iletişim için e-posta

Son güncelleme tarihi 22 Temmuz 2024

Valid HTML 4.01 Transitional