Emre Kongar'ın Resmi* İnternet Sitesi


Kitaplar

Green Bullet Makaleler

Green Bullet Articles in English

Sürekli Yazılar


 

MEDYA NOTU

 

EMRE KONGAR

 

BASIN BAŞBAKANIN A.B.D. SEYAHATİNİ NASIL YANSITTI?

 

Değerli gazeteci Cengiz Yıldırım'ın başında bulunduğu Cumhuriyet'in İstanbul Haber Servisi, içerdeki ve dışarıdaki bazı gazetelerin Erdoğan'ın 2005 yılı Haziran ayı başındaki A.B.D. seyahatini nasıl yansıttığı konusunda bir çalışma yaptı.

Haberi Cumhuriyet, "GOP'a tam destek açıklayan Erdoğan, ilişkilerin düzeltilmesi için söz verdi. Washington'a karşılıksız 'Evet'" biçiminde vermişti.

Şimdi öteki gazetelere bakalım:

Hürriyet: "Başbakan Erdoğan, 'ABD ile stratejik ortaklığımız teyit edildi' dedi. Bush, Türkiye'ye yatırım çağrısı yaptı. Beyaz Saray sözcüsü, 'PKK'dan kurtulma konusunda kararlıyız' açıklaması yaptı."

Sabah: "Erdoğan ile Bush, Beyaz Saray'daki üçüncü görüşmede yeni bir dönemin ilk adımlarını attı. Gerginliğe nokta koydu. Soğuk mu, sıcak mı geçeceği tartışılan zirve gerçekleşti. Olumlu bir havada geçti".

Milliyet: "ABD ile sil baştan. Erdoğan ile Bush, sorunlu ilişkilerde yeni bir başlangıç için görüş birliğine vardılar. İki lider BOP, stratejik ortaklık ve anti-Amerikancılıkla mücadelede anlaştı".

Akşam: "İlk kez BOP'a resmi destek. İki lider stratejik ortaklığa vurgu yaptı. Erdoğan ilk kez BOP'a desteği açık bir dille ifade etti. Bush, Türkiye'nin BOP'a desteğinden dolayı teşekkür etti."

Yeni Şafak: "Güvenilir ortaklık. Erdoğan ile Bush, iki ülke arasındaki stratejik ilişkilerin gelecekte de güven içinde sürdürülmesini kararlaştırdı."

Zaman: "Stratejik ortaklık canlanıyor. Beyaz Saray'ın içi de dışı da sıcaktı. Yarım saat planlanan görüşme bir saat sürdü. İki lider de stratejik ortaklığa vurgu yaptı. BOP, Kıbrıs ve PKK konusunda görüş birliğine vardı."

The Washington Post: Bush'un Türkiye'yi övdüğünü ancak Başbakan Erdoğan'ın PKK'yı yenmek için daha çok yardım sağlaması talebini karşılamadığını öne sürdü.

International Herald Tribune: 'Övgü ve soğukluk' başlığını atan gazete, Erdoğan'ın görüşmeden sonra ABD'nin PKK konusunda verdiği destek ile ilgili 'biraz tatminsizlik dile getirdiğini' kaydetti. Bush'un Suriye konusunda yardım aradığını ancak Erdoğan'ın açık kapı bıraktığına dikkat çekti.

Washington Times: 'Bush, Kürtler konusunda Türklere yardım etmeyecek' başlıklı haberinde, 'Başkan Türkiye'nin, ABD kuvvetlerinin Kürt militanlara karşı önlem alması için yaptığı talebi reddetti' diye yazdı. Gazete, Suriye'nin ilişkileri gerginleştirdiğine işaret etti.

Le Figaro: Erdoğan ve Bush'un anlaşmazlıkları gömdüğü yorumunu yaptı. Bush'un 'stratejik ortaklığı' çok önemli olarak nitelendirdiğini kaydeden gazete, Erdoğan'ın Washington'dan teröristlerin üslendiği Kuzey Irak'ta daha çok askeri operasyon düzenlemesi istediğini belirtti. Figaro, ABD'nin, Irak'taki ABD askerlerine erzak sağlanması ve Irak'ın istikrarı için Türkiye'ye ihtiyacı olduğu yorumunu da yaptı.

Başlıklardan anlaşılan şu:

Türkiye'deki basın, Cumhuriyet dışında, pek de temeli olmayan bir iyimserlik havası yansıtırken, dış basın daha gerçekçi bir biçimde, Türkiye'nin PKK, Amerika'nın da Suriye konusunda karşı tarafın tutumundan pek de tatmin olmadıklarını belirtiyor.


  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

Emre Kongar ile iletişim icin e-posta, site yöneticisi ile iletişim için e-posta

Son güncelleme tarihi 15 Nisan 2024

Valid HTML 4.01 Transitional