Emre Kongar'ın Resmi* İnternet Sitesi


Kitaplar

Green Bullet Makaleler

Green Bullet Articles in English

Sürekli Yazılar


 

MEDYA NOTU

 

EMRE KONGAR

 

BEDRİ KORAMAN'IN YANITI VE AYDINTAŞBAŞ'IN "KANAAT ÖNDERLERİ"

 

Sevgili okurlarım, Bedri Koraman ile Aslı Aydıntaşbaş arasında (tesadüfen aynı gazetede yazıp-çizmelerinden başka) herhangi bir ilişki yok.

Sadece, zihnimdeki bir çağrışımdan dolayı bugünkü "Medya Notu" köşemde buluştular ve adları böylece başlıkta bir araya geldi.

Önce büyük usta, Pazar günlerimizin neşesi Bedri Koraman'dan başlayalım:

Sevgili okurlarım, değerli karikatür üstadı Bedri Koraman'ın Sabah gazetesi'nin 27 Mart tarihli Pazar ekinde "Bir sigarayı bırakma öyküsü-3" başlığıyla çizdiği öykünün bir karesindeki "gizemli kişinin" kimliğini soruşturan yazımı anımsayacaklardır.

Anımsamayanlar için küçük bir hatırlatma yapayım:

Bu karede görünen kişinin kimliği hakkında ne o karede, ne daha önce ve ne de daha sonra herhangi bir ipucu bulabildim. O yazıda, bu nedenle meraka düştüğümü belirtmiş ve bu adamın "Kimler Bedri Koraman'ı okuyor" diye bizi gözetleyen bir ajan mı olduğunu sorgulamıştım.

Değerli sanatçı lütfedip bir elektronik posta yolladı:

"Sevgili Emre Kongar,

Bu sigarayı bırakma dizisi aslında 20 sayfalık bir seri idi....ve iki sene önce çizilmişti!

Milliyet gazetesinde uzun süre yayınlanmadan tutuldu. Arkasından Hürriyet'te de bir süre bekletildi.

Belki sakıncalı buldukları birşeyler vardı...ama bana birşey söylemediler.

Neyse kısmet Sabah'a imiş. Çok müsbet e-mailler alıyorum. Seri tuttu. Keşke sıkıştırıp 6 haftaya sığdırmaya çalışmasaydım diye düşünmeye başladım.

Al işte "Toplum Önderi" ödülü de aldık sigara sayesinde!

Bin yıldır ne karikatürler çizdik, kimse tınmadı, diyemeyeceğim tabii de, ne bileyim, sigara sayesinde (Toplum Önderi) sayılmak tuhafıma gitti biraz!..

Asıl soruna cevabımı sona bıraktım: İngilizcem zayıf olduğu için bir emekli deniz subayı dosttan yardım aldımdı. İhmal etmişim dostumun portresini çizmemişim o zaman... Ezberden öyle olmuş. Garip olduğunu ben de sayende fark ettim...Dikkatine, ilgine, sıcak dostluğuna teşekkürler."

Sevgili Bedri Koraman ile telefonla da konuştum.

20 sayfalık diziyi 6 sayfaya indirmesine çok üzüldüğümü, 20 sayfanın hepsini zevkle okuyacağımızı (bir okur olarak) belirttim ve tüm dizinin bir broşür biçiminde bir sivil toplum kuruluşunca bastırılacağı haberini büyük bir sevinçle öğrendim.

Koraman'ın iletisi sayesinde "gizemli" (eski deyimle "esrarengiz") kişinin kim olduğunu da öğrenmiş olduk.

Bu konuda yapılacak çok şaka var ama, Koraman'ın sigarayı bırakma konusunda "Toplum Önderi" ödülü aldığını belirtmesi bana Aslı Aydıntaşbaş'ın yine Sabah gazetesinde 15 Mart tarihinde "Kanaat önderleri" başlığıyla yazdığı bir yazıyı anımsattı.

Bu yazımı değerli gazeteci Aydıntaşbaş'ın yazısından yapacağım bir alıntıyla bitirmek istiyorum.

"Örneğin geçen hafta içinde, Fehmi Koru, Mehmet Altan, Mehmet Barlas, Cengiz Çandar, Ali Bayramoğlu, Nazlı Ilıcak, Ahmet Taşgetiren, hükümetin icraat ya da yöntemleriyle ilgili kah sorgulayıcı kah eleştirel sayılabilecek yazılar yazdı... İlk günden beri Erdoğan ve arkadaşlarına kuşkuyla bakanlar var. Ama bu saydığım isimler, tam tersine AK Parti'yi destekledi, AKP'yi iktidara taşıyan kadrolar için "kanaat önderliği" vazifesini gördü."

Aydıntaşbaş'ın saptamaları ve listesi bana ilginç geldi, yorumsuz olarak sizlerle paylaşmak istedim.


  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

Emre Kongar ile iletişim icin e-posta, site yöneticisi ile iletişim için e-posta

Son güncelleme tarihi 27 Mayıs 2024

Valid HTML 4.01 Transitional