Emre Kongar'ın Resmi* İnternet Sitesi


Kitaplar

Green Bullet Makaleler

Green Bullet Articles in English

Sürekli Yazılar


 

MEDYA NOTU

 

EMRE KONGAR

 

YİNE MEB, YİNE MİCROSOFT, YİNE F KLAVYE

 

İletişim teknolojileri uzmanı değerli genç arkadaşım Yurtsan Atakan, 11 Şubat tarihli Hürriyet'in e-yaşam ekinde, Milli Eğitim Bakanlığı'nın 650 bin dizüstü bilgisayar ihalesine "F klavye" koşulunu eklediğini yazmış.

Atakan bu arada Microsoft konusuna da değiniyor.

Bu önemli yazının bir bölümünü aşağıya aktarıyorum.

"E-yaşam'ın bu sayısını hazırlarken konu hakkında temasa geçtiğimiz Milli Eğitim Bakanlığı, 650 bin öğretmene dağıtılacak dizüstü bilgisayarların ihale şartnamesine son dakikada F klavye şartını koyarak büyük bir hatanın eşiğinden dönmüş oldu.

Ancak Milli Eğitim Bakanlığı'nın, Bilgisayar Destekli Eğitim (BDE) konusunda kafasının karışık olduğuna dair başka göstergeler de var.

Örneğin bakanlık öğretmenleri neden çok daha ekonomik olan masaüstü bilgisayar sahibi olmaya özendirmiyor da, çok daha lüks bir alet olan dizüstü bilgisayar almaya teşvik ediyor?

Bu bilgisayarlara neden TÜBİTAK tarafından geliştirilen açık kaynak kodlu ulusal işletim sistemi yüklenmiyor da, koca bakanlık Microsoft'tan yazılım dileniyor?

Yine aynı bilgisayarlara neden çok düşük bir ücretle de olsa Microsoft'un Office yazılımının yüklenmesi gündemde de, aynı işe yarayan ama ücretsiz olan StarOffice'in yüklenmesi hiç konuşulmuyor?

Bakan Çelik, Milli Eğitim Bakanı olmak yerine Microsoft Eğitim Bakanı mı olmaya özeniyor da, durmadan okullara bilgisayar laboratuvarı kurmaktan, öğretmenlere Microsoft eğitimi vermekten bahsediyor? Bilgisayar Destekli Eğitim'de amacın öğrencilere bilgisayar kullanmayı öğretmek değil, bilgisayarların okullarda yardımcı eğitim aracı olarak kullanılmasını sağlamak olduğundan haberi yok mu?"

Diliyorum ki Atakan'ın "F klavye" konusunda Milli Eğitim Bakanlığı'ndan aldığı bilgi doğru olsun.

Yine dilerim ki Milli Eğitim Bakanı, bilgisayar yazılım şirketleri arasında ayrım yapmasın ve hem bedavaya sağlayacağı bir takım hizmetler için ilerde büyük paralar ödenecek bir ilişkinin içine girmesin, hem tüm Milli Eğitim Camiası'nı bir şirketin yazılımlarına bağımlı hale getirmesin.

Sayın Hüseyin Çelik'i uyarıyorum:

Bunun vebali büyük olur ve ilerde ne kendisi ne de partisi bu vebalin altından kalkabilir.

Bu arada geçen hafta yolladığı elektronik mektubu yayınladığım değerli okurum Haluk Ağırmatlıoğlu bu mektubun özgün olmadığını, İnternette dolaşan bir metinden aktarma yaptığını belirten nazik bir uyarı yollamış.

Okurlarımla paylaşıyorum.

Zaten değerli arkadaşım Ümit Zileli de aynı konuyu hemen hemen aynı biçimde yazmıştı geçenlerde.

Ama ben bu konuyu çok önemsiyorum ve kaç defa yazılırsa yazılsın, kaç kez yinelenirse yinelensin, yine de yeterli olduğunu sanmıyorum:

  1. Dizüstü bilgisayarlarda Türkçe F klavye desteklenmelidir.
     
  2. İnternet'te Türkçe alfabe desteklenmelidir.
     
  3. Devlet kurumları, bedavaya elde edebilecekleri yazılımlar için büyük bedeller ödenecek marka ve firma ilişkileri içine girmemelidir.
     
  4. Devlet kurumları, yazılım kodlarını bilmedikleri, üzerlerinde denetleme ve değiştirme güçleri olmayan yazılımlar kullanmamalıdır.

  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

Emre Kongar ile iletişim icin e-posta, site yöneticisi ile iletişim için e-posta

Son güncelleme tarihi 15 Nisan 2024

Valid HTML 4.01 Transitional