Emre Kongar'ın Resmi* İnternet Sitesi


Kitaplar

Green Bullet Makaleler

Green Bullet Articles in English

Sürekli Yazılar


 

MEDYA NOTU

 

EMRE KONGAR

 

BİLL GATES, MEB VE YİNE F KLAVYE

 

Bill Gates dünyanın en zengin adamı.

Tüm dünyayı avucuna alan Microsoft yazılım firmasının sahibi.

Amerika'da ve Avrupa'da bir yandan tekelcilik iddialarıyla boğuşuyor, bir yandan da elindeki pazarı büyütmeye çalışıyor.

İşte dünyanın bu en zengin adamı geçenlerde bir kaç saatliğine Türkiye'ye geldi.

Başbakan Erdoğan'a da sesle komuta edilebilen dizüstü bir bilgisayar armağan etti.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ile de görüşen Gates, gazete haberlerine göre, Milli Eğitim Bakanlığı'nın okullarda başlatacağı "bilgisayarlaşma projesinin" alt yapısının da kendi firmasına verilmesini garanti etti.

Tabii bu yatırımın bir bölümü "bağış" olacak.

Ama bu bağış karşılığında hiç kuşkusuz milyonlarca dolarlık bir pazarı da eline geçirmiş olacak.

Bu arada hemen belirtelim ki Çin gibi Brezilya gibi Almanya gibi bir takım büyük devletler, Microsoft'un işletim sistemi ve ofis otomasyonu hizmetlerini ücretsiz olarak sağlayan ve açık kodlarla yazılan Linux kökenli işletim sistemlerine ya geçmekteler ya da geçmeyi düşünüyorlar.

Rusya, Microsoft'un programlarını, kapalı kodlu bir yazılım olduğu için, denetleyemeyeceği gerekçesiyle askeriyede ve istihbaratta yasaklama niyetinde; Avrupa'da da açık kodlu ve bedava yazılımlar sunan Linux'a kayma yönünde büyük bir eğilim var.

Türkiye Bilişim Derneği Başkanı Mansur Karakoç, "kapalı kodlu yazılım, içeriğini bilmediğiniz ilacı kullanmaya benzer" biçiminde yorumluyor bu durumu ve ekliyor: "Microsoft'un yapacağı iş daha güvenli ve daha ucuza Linux platformu tarafından yapılabilir.

Tabii ki işin MEB projesi yönü de çok önemli.

Ben bu projenin mali portesini, nasıl ihaleye çıkılacağını, ihale koşulları gibi hususları merak ediyorum ve bunları yakından izleyeceğim.

Tabii benden de önce, Gazeteniz Cumhuriyet, 1 Şubat Salı günkü nüshasında tanık olduğunuz gibi olayı bütün ayrıntılarıyla izleyecek ve edindiği bilgileri size anında yansıtacak.

Bugün üzerinde durmak istediğim nokta biraz farklı:

Bu noktayı, değerli okurum Turgut Enginoğlu, yolladığı elektronik mektupta şöyle vurguluyor:

"Şimdi Bill Gates'in ülkemize gelişiyle birlikte hızlandırılması öngörülen bilgisayar kullanımında, eğer Q klavyeler devreye girerse, artık bu işin sonu iyiden iyiye alınmaz olur diye değerlendiriyorum. Bu nedenle, sizin başlattığınız F klavyesi seferberliğini yürekten destekliyorum."

Enginoğlu haklı olarak şöyle diyor:

"Q klavyesinin verimsizliği karşısında, kârı ve verimliliği ön plana çıkaran ya da çıkardığını düşünen sanayi ve ticari kuruluşlarının yanı sıra, Türkçe'yi öğrencilerine öğretmek ve benimsetmek zorunluluğunda olan İlk ve Orta Öğretim Okulları'nda, öğrencilerine bilimsel düşünme sistematiği kazandırması gereken üniversitelerimizin bilgisayar laboratuvarlarında, ofislerinde, öğretim üyelerinin odalarında neden hala Q klavyesinin kullanıldığını anlamak olası değil. İnsanı çıldırtacak şekilde yazı yazmayı zorlaştıran Q klavyesiyle Türkçe yazı yazma alışkanlığını terk etmek bu denli zor mudur? Bunun nedeni herhalde F klavyesini hiç bilmediklerinden olacak..."

M.E.B.'nın yeni başlattığı bir "F klavye projesi" vardı.

Soruyorum: Bu projeye ne oldu?

Bill Gates ile yapılan anlaşma çerçevesinde bu projeye de destek verilecek mi?


  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

Emre Kongar ile iletişim icin e-posta, site yöneticisi ile iletişim için e-posta

Son güncelleme tarihi 15 Nisan 2024

Valid HTML 4.01 Transitional