Emre Kongar'ın Resmi* İnternet Sitesi


Kitaplar

Green Bullet Makaleler

Green Bullet Articles in English

Sürekli Yazılar


 

MEDYA NOTU

 

EMRE KONGAR

 

12 TEMMUZ 2004'DE TÜRK BASINI

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kızı, 11 Temmuz günü İstanbul'da, Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde evlendi.

Şimdi tarihe bir belge bırakmak için, 12 Temmuz tarihli gazetelerin olayı veriş biçimlerini özetlemek istiyorum:

Hürriyet: (Birinci sayfa. İlk haber. Başlık tam sayfa.) Başlık: Zirve gibi düğün. Alt başlık: Başbakan Erdoğan'ın kızı Esra ile Berat Albayrak, bir devlet başkanı, bir kral ve iki başbakanın şahitliğinde evlendi. Konukları ve önlemleriyle düğün bir zirve havasında geçti.

Sabah: (Birinci sayfa. Üçüncü haber. Sayfanın ortasından başlayan ve yarısından çoğunu kapsayan fotoğraf ve başlık.) Başlık: Doğu ile Batı sentezi nikah. Alt başlık: Başbakan'ın kızının düğününde ikisi Batı'dan, ikisi Doğu'dan dört liderin şahitlik yapması bu yoruma yol açtı.

Milliyet: (Birinci sayfa. Ortada. Üçüncü haber. Üç sütuna yirmidört santim.) Başlık: Evlilik cüzdanı kraldan. Alt başlık: Esra Erdoğan ile Berat Albayrak, dün 6 şahit ve 7 bin kişinin huzurunda evlendi.

Posta: (Birinci sayfa. Birinci haber. Başlık tam sayfa) Başlık: Dünya şahit oldu. Alt başlık: Başbakan'ın kızının nikahında medeniyetler buluştu. Nikahın 6 şahidinden ikisi batılı, ikisi doğulu, ikisi Türk devlet adamıydı. Yunan Başbakanı, 'Bu nikahta olacağımı eskiden hayal bile edemezdim' dedi.

Akşam: (Birinci sayfa, ikinci haber. Sayfa ortası. Dört sütun.) Başlık: Altı Şahitli küresel nikah. Resim üstü: NATO zirvesi gibi.

Star: (Birinci sayfa. Sayfa ortasında ana haber. Başlık tam sayfadan bir sütun eksik.) Başlık: Diplomatik düğün. Alt başlık: Başbakan'ın kızının düğününde Yunanistan, Pakistan, Ürdün ve Romanya liderleri şahitlik yaparken, NATO zirvesi için İstanbul'a gelen liderler de kutlama mesajları gönderdiler.

Vatan: (Birinci sayfa. Birinci haber. Başlık tam sayfa. Yandan aşağı doğru iniyor.) Başlık: Düğün jesti. Alt Başlık Karamanlis'ten AB için destek. Aşağıdaki ikinci başlık: NATO zirvesi gibi düğün.

Radikal: (Birinci sayfa. Sayfanın en altında solda bir fotoğraf altı olarak. Üç sütuna onbirbuçuk santim.) Başlık: 'Ağır' konuklu nikah.

Birgün: (Birinci sayfa. Sol altta fotoğraf altı başlıklı. Üç sütuna 14 santim uzunluğunda.) Başlık: İstanbul'a 'nikah eziyeti'.

Tercüman (Ilıcaklar'ın): (Birinci sayfa. Birinci haber. Tam sayfa başlık.) Başlık: Kıtalar buluştu. Alt başlık: Başbakan Tayyip Erdoğan, kızı Esra'yı, Berat Albayrak'la, Asya'dan bir kral ve bir devlet başkanı, Avrupa'dan da iki başbakan'ın şahitliğinde evlendirdi.

Tercüman (Karamehmet'in): (Birinci sayfa. İkinci haber. Dört sütun.) Başlık: Nikaha NATO koruma. Resim üstü: Esra-Berat çiftine 'şahit' zirvesi.

Yeni Şafak: (Birinci sayfa. Ana haber. Başlık tam sayfa.) Başlık: Düğün Diplomasisi. Alt başlık: Başbakan Erdoğan'ın oğlu Bilal'in düğününe olduğu gibi kızı Esra'nın düğününe de devlet başkanları, başbakanlar ve önemli yabancı misafirler katıldı.

Vakit: (Birinci sayfa. Sayfanın altında solda, iki sütuna, fotoğraflı, yirmibuçuk santim boyunda.) Üst başlık: Esra ile Berat'n düğününe binlerce vatandaş katıldı. Başlık: Miting gibi düğün.

Zaman: (Birinci sayfa. Tam ortadan ikinci haber olarak.) Başlık: Yılın nikahı Doğu ile Batı'yı buluşturdu.

Cumhuriyet: (Birinci sayfa. Ortada. İkinci haber olarak. Davetli olan kara çarşaflı kadınların fotoğraflarıyla. Altı sütuna, 14 santim.) Başlık: Başbakan'dan hanedan düğünü.

Akşam ve Radikal, haberi göreceli olarak tarafsız vermişler.

Birgün ve Cumhuriyet dışında ise olaya eleştirel yaklaşan yok.

Hele hele büyük gazetelerin iç sayfalarındaki haberler ve yorumlar okunduğunda, karşılaşılan övgü düzeyi karşısında insanın gerçekten yüzü kızarıyor.

Hadi diyelim ki "sonradan görme politikacılar" dengelerini yitirdi.

Basın da mı bu hallere düşecekti?


  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

Emre Kongar ile iletişim icin e-posta, site yöneticisi ile iletişim için e-posta

Son güncelleme tarihi 13 Mayıs 2024

Valid HTML 4.01 Transitional