Emre Kongar'ın Resmi* İnternet Sitesi


Kitaplar

Green Bullet Makaleler

Green Bullet Articles in English

Sürekli Yazılar


 

MEDYA NOTU

 

EMRE KONGAR

 

ELEŞTİRİ AHLAKI

 

 

Sermaye kavgaları bağlamında siyasal iktidara yaranma savaşı veren ve bu nedenle de genel bir yozlaşma yaşayan medyamızda, eleştiri yazıları da bozuldu.

Zaten uzun bir süreden beri, eleştiri adı altında insanlara küfür ve hakaret edildiği herkesin dikkatini çekiyordu.

4 Ocak 2004 Pazar günkü Hürriyet'te Ayşe Arman'ın benimle yaptığı röportaj yayınlanınca, başıma gelecekleri az çok tahmin etmiştim.

Bu nedenle o röportajda söylediklerimin yayınlanan bölümleriyle ilgili, önemli bir kısmı saptırılmış ve bir bölümü de belden aşağı vuran yazıları okuyunca çok şaşırdığımı söyleyemem.

Konuşmanın, Ayşe Arman'ın yer darlığından dolayı zorunlu olarak seçerek yayınladığı kısmı, zaten genellikle bazı yazarların ve türban olayı ile Pop Star yarışmasının eleştirisine ilişkindi.

Yani en başta eleştiri yapan bendim.

Bu nedenle de söylediklerimin eleştirilmesini beklemem ve bunları tahammülle karşılamaya hazırlanmam en doğal davranış biçimiydi.

Ama eleştirilerin bir bölümü, röportajda yazılanların tam tersini söylemişim gibi yapılınca doğrusu (bu eleştirileri yapanlar adına) üzüldüm.

Örneğin İslamcı kesimden gelen ve bir büyük gazetede köşe yazarlığı yapan bir genç, eleştirdiğim bir yazarı övdüğümü sanmış.

Örneğin, Türkiye'de sosyologların işlevini, kanseri teşhis eden ama tedavi edemeyen bir doktora benzeterek, toplumu etkileme güç ve işlevlerinin çok sınırlı olduğunu açıkça belirtmeme karşın, Pop Star hakkındaki eleştirilerime gönderme yapan bir başka genç yazar, önyargılarından kurtulamadığı için, beni tepeden inmecilikle suçlamış.

Bu arada türban konusundaki çözümlemelerini eleştirdiğim akademisyenlerin kadın olduklarını söylememe de takılanlar olmuş.

Oysa ben onların hem akademisyen olduklarını, hem de çalışma alanlarını ayrıca vurgulamıştım.. Yani kadın olmaları gönderme yaptığım tek özellikleri değildi.

Ayrıca da kadının ikinci sınıf bir vatandaş olduğunu vurgulayan, erkek egemen feodal kültürün bir simgesi olan türbanı savunan akademisyenlerin cinsiyetlerinin de önemli olduğunu düşünüyorum.

Bu arada yine İslamcı kesimden gelen bir yazar, belden aşağı düşünmenin etkisinden kendisini kurtaramamış, kızlarıma çirkin göndermelerde bulunmuş.

Türban konusunda eleştirdiğim akademisyenlerden birinin eşi Yeni Şafak Gazetesi'nde yazardır. Genel çizgisi itibariyle hem bu yazarın, hem de bu gazetenin bana özellikle saldıracağını bekliyordum, yanılmadım.

Keşke bu saldırılarında, benim, Türkiye'de kadınların, babalarının ya da eşlerinin, yani "erkek egemen feodal kültürün" baskısıyla örtündükleri tezime karşılık verselerdi.

Bu arada ağırbaşlı eleştirilerde bulunanlar da oldu.

Örneğin konuşmamda hem övdüğüm hem de eleştirdiğim bir köşe yazarı, eskiden bir eseri hakkında yazdığım ve bir tartışma sırasında kendisi hakkında söylediğim övgü sözlerini sütununa taşıdı.

İyi de etti.

Kendisi hakkındaki eleştirilerimi saklı tutmak kaydıyla, o sözlerimin altına bugün de imza atarım.

Çağdaş ahlaki değerlere bağlılığını övdüğüm, bazı konulardaki sivri sözlerini ise "okunma arzusuna" bağladığım bir başka ünlü yazar, kimi zaman fazla sivri yazdığını kabul etti ama bunun nedeninin, karşısındaki "çoğunluğu" dengelemek olduğunu belirtti.

Saygıyla karşılıyorum.

Bu arada haklarında fikir beyan ettiğim yazarların adlarını Ayşe Arman'ın belirlediğini de söylemeliyim. Yani sadece onun sorduğu isimler hakkında düşünce belirttim.

Son olarak da tüm konuşmanın ancak beşte biri kadarını yayınlayabilen Ayşe Arman'ın, bu özeti çok akıllıca ve daha da önemlisi, çok dürüst olarak yapmış olduğunu vurgulamak isterim.


  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

Emre Kongar ile iletişim icin e-posta, site yöneticisi ile iletişim için e-posta

Son güncelleme tarihi 15 Temmuz 2024

Valid HTML 4.01 Transitional