Emre Kongar'ın Resmi* İnternet Sitesi


Kitaplar

Green Bullet Makaleler

Green Bullet Articles in English

Sürekli Yazılar


 

MEDYA NOTU

 

EMRE KONGAR

 

CNBC-e VE HÜRRİYET

 

 

Sevgili okurlarım, bugün size iki güzellikten söz edeceğim.

Birinci güzellik CNBC-e'nin yeni yayın döneminde ekrana getirdiği muhteşem bir haber programı: Michael Moore'un, "Korkunç Gerçek" diye Türkçe'ye çevrilmiş olan "The Awful Truth" dizisi, seyredenleri yerlerine çivileyen bir program.

Çarşamba geceleri saat 21'de ekrana geliyor.

Biliyorsunuz, Michael Moore, önce "Aptal Beyaz Adam" adlı, Amerika'yı ve Amerikalıları eleştiren kitabıyla gündeme oturmuştu.

Derken arkadan, bir ortaöğretim okulunda öğrencilerin yaptığı katliama ilişkin "Bowling for Columbine" adlı bir film çevirdi ve adını belgesel habercilik tarihine altın harflerle yazdı.

Türkiye'de de oynayan bu film, öğrencilerin okulda yaptıkları korkunç katliamın ardındaki "silahlanma" ve "güvensizlik" gerçeklerine ışık tutan son derece etkileyici bir sinema yapıtı.

İşte şimdi CNBC-e, bu cesur ve yetenekli gazetecinin ele aldığı toplumsal sorunları ve daha da önemlisi bu sorunların çözümü için yaptığı çabaları, medyanın gücünü vurgulayarak ekrana getiriyor.

İlginç olan nokta Michael Moore'un, hemen hemen el attığı her konuda, iyi kötü bir sonuca ulaşması.

Böylece izleyici, hem eleştirel bir zekanın deştiği toplumsal sorunların çok farklı boyutlarını öğreniyor, hem de bir polisiye serüven izler gibi sonuca giden çabaların peşinde, filmi soluksuz seyrediyor.

Michael Moore'un bu programını ekrana getiren CNBC-e'yi kutluyor, aynı programın yine bir "çok seyredilen zaman dilimi" (prime time) içinde NTV'de de gösterilmesini öneriyorum.

Bu arada, yeni program dönemindeki dizileri "Açık hava reklamlarında" (Billboardlarda) sergileyen CNBC-e'nin bu reklamlarda Michael Moore yer vermemiş olması büyük eksiklik.

Sanıyorum, komedi dizilerinin kahramanlarından oluşan reklamlarda Michael Moore'u oturtacak bir yer bulamadıkları için bu eksiklik ortaya çıkmış; ama hiç olmazsa onu ayrıca vurgulayabilirlerdi diye düşünüyorum.

Size sözünü etmek istediğim ikinci güzellik, Hürriyet Gazetesi'nin, Milliyet'te Yavuz Baydar'ın başlattığı "Okur Temsilcisi" sayfasını artık sürekli hale getirmiş olması.

Milliyet'te Yavuz Baydar'ın yaptığı işlevi, Hürriyet'te Doğan Satmış yapıyor.

Okurların şikayet mektuplarının bir seçime tabi tutulup tutulmadığın tabii bilmiyorum, ama yayınlananlara bakınca, gazetenin kullandığı başlıklardaki taraflılık iddialarından, haberlerdeki yanlış ya da eksik noktalardan, yazım hatalarına kadar hemen her konuda okurların görüşlerine yer verildiğini görüyorum.

Ayrıca Doğan Satmış, ele aldığı iddialara ilişkin gazete çalışanlarının da görüşlerine yer veriyor.

Kimi zaman kendilerini savunan gazete çalışanları, kimi zaman da yaptıkları yanlışları ya da attıkları taraflı başlıkları kabul edip özür diliyorlar.

Hürriyet'i bu hizmetinden dolayı kutluyorum.


  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

Emre Kongar ile iletişim icin e-posta, site yöneticisi ile iletişim için e-posta

Son güncelleme tarihi 15 Temmuz 2024

Valid HTML 4.01 Transitional