Emre Kongar'ın Resmi* İnternet Sitesi


Kitaplar

Green Bullet Makaleler

Green Bullet Articles in English

Sürekli Yazılar


 

MEDYA NOTU

 

EMRE KONGAR

 

F KLAVYENİN BİTMEYECEK ÖYKÜSÜ

 

 

Sevgili okurlarım, aslında yazının başlığı belki de daha mantıklı bir biçimde "F Klavyenin Bitmeyen Öyküsü" olmalıydı.

Ama ben bu konuda mevcut gelişmelere, daha doğrusu "gelişmemelere" bakarak biraz kötümser olduğum için "Bitmeyecek" sözcüğünü tercih ettim.

Çünkü Sabah'ta Emre Aköz'ün, Hürriyet'te Yurtsan Atakan'ın ve Doğan Hızlan'ın hem yetkin hem de ısrarlı yazılarına karşın, piyasada hiçbir olumlu değişme yok.

Yine bütün bilgisayar satıcıları uyduruk ve hiçbir bilimsel ya da kültürel temeli olmayan bir klavyeyi "Q Türkçe" diye tüketiciye kakışlamaya devam ediyor.

Değerli yazar arkadaşlarımın aklın, mantığın ve en önemlisi çağdaş teknolojinin gereklerine uygun olarak kaleme aldıkları ve her bir satırı doğru olan bütün yazılarına karşın, "diz üstü bilgisayar pazarı" konuya hemen hemen bütünüyle ilgisiz.

Ben de "Medya Notu" yazılarımı topladığım "Yozlaşan Medya ve Yozlaşan Türkçe" adlı son kitabıma "F Klavye" yazılarımın önemli bir bölümünü aldım ki, olay, tarih önünde de bir kez daha belgelensin.

Ama ne yazık ki, beni bir yana bırakın, benden daha değerli ve etkili yazar arkadaşlarımın olayın üzerine ısrarla gitmeleri bile hiçbir somut sonuç doğurmadı.

Tempo dergisinin olaya eğilmesi ve Zeynep Bölükbaşı'nın hazırladığı çok güzel bir dosya bile sonucu değiştiremedi.

Belki tek umut, Milli Eğitim Bakanlığı'nın "cek" ve "cak" ekleri ile gelecek zamana ilişkin yaptığı vaadler.

Bakanlık, ciddi bir "F klavyeli diz üstü bilgisayar" ihalesi açmadıkça, yani piyasa koşullarını, pazarın kendi mantığı içinde, ona teslim olarak etkilemedikçe, somut bir çözüm de olanaklı görünmüyor.

Ne yazık ki, ne hukuk, ne yasa, ne standart ve tabii ne de Türk Standartları Enstitüsü ve Milli Eğitim Bakanlığı bu konuda bir şey yapabildi.

Diyeceksiniz ki hangi konuda hukuk işliyor ki, yasalar hangi konuda gerçekten etkin bir biçimde uygulanıyor ki bu konuda işe yarasınlar.

Tabii haklısınız.

Ama ben konunun peşini bırakmak niyetinde değilim.

Eminim ki Emre Aköz, Yurtsan Atakan ve Doğan Hızlan da benimle aynı görüşteler.

Çünkü onlar da "gelip geçici heveslerin değil, ciddi konuların, toplumsal, kültürel ve teknolojik sorunların yazarları".

Bu arada iki konuyu da sevgili okurlarımın dikkatine sunmak istiyorum:

Macintosh, Türkiye'ye geldiği andan itibaren, masa üstü yayıncılığa yönelmiş olduğundan, bütün diz üstü modellerinde F klavye seçeneğini sunuyor.

Bu önemli bilgiyi daha önce de yazmıştım ama, şimdi bir kez daha yinelemekte yarar gördüm.

İkinci olarak sizlerle paylaşmak istediğim bilgi, kablosuz bir yeni klavye ve fare setinin F klavye seçeneğiyle birlikte pazara girmiş olması.

Kalem pille çalışan bu yeni teknoloji ürünü birim, 108 tuşlu multimedya klavye ile optik fareden oluşuyormuş. Hem PS/2, hem USB bağlantı birimlerini destekleyen set, mutlaka bu konuyla ilgilenenlerin çok işine yarayacak.

Ben henüz bu yeni ürünü görmedim ama, elektronik posta ile bana da bilgi yollamışlar, bu bilgileri derhal siz sevgili okurlarımla paylaşıyorum.

Ayrıntılı bilgi için: 0216- 317 96 50 numaralı telefona başvurulabilirmiş.

Evet sevgili okurlarım, F klavye konusundaki son durum bana göre böyle: Diz üstü bilgisayar pazarındaki olumsuzluk, eskisi gibi aynıyla devam ediyor.

Bilmem F klavyeyi savunan öteki yazar arkadaşlarımın izlenimleri nedir?

Gelişmeleri ya da "gelişmemeleri" sizlere aktarmaya devam edeceğim.


  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

Emre Kongar ile iletişim icin e-posta, site yöneticisi ile iletişim için e-posta

Son güncelleme tarihi 27 Mayıs 2024

Valid HTML 4.01 Transitional