Emre Kongar'ın Resmi* İnternet Sitesi


Kitaplar

Green Bullet Makaleler

Green Bullet Articles in English

Sürekli Yazılar


 

MEDYA NOTU

 

EMRE KONGAR

 

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI VE TSE YERİNE OKURLARDAN SES GELDİ

 

 

Geçen hafta F klavye konusunda Ticaret liselerindeki eğitim hakkında Milli Eğitim Bakanlığı'ndan, diz üstü bilgisayarlar konusunda da Türk Standartları Enstitüsü'nden yanıt beklediğimi belirtmiştim.

Her ikisinden de ses seda yok.

Ama bir okurumuz Milli Eğitim Bakanlığı'nda olup bitenler hakkında bir bilgi yollamış.

Şafak Boyacı elektronik postasında şöyle diyor:

"Ben, sizin de mezunu olduğunuz Şampiyon Daktilo Sekreterlik, Bilgisayar ve Muhasebe Kursları'nda öğretmenlik yapan bir Cumhuriyet okuruyum.

F klavye ile ilgili yazınınızı okuyunca inanın çok heyecanlandım.

Sizin, çok duyarlı ve toplumun birçok sorunuyla ilgilenen bir aydın olduğunuza emindim. Ama bu kadarına pes dedim.

İnanın sizin F klavye sorununa eğilmeniz,ülkemizde ulusal klavyemiz olan F klavye ile yazı yazmanın ne derece önemli olduğunun anlaşılması yönünde atılmış bir adım olacaktır.

İleri ülkelerin tümünde insanlar gerek daktilo gerekse bilgisayarlarında kendi klavyelerine bakmadan on parmakla yazı yazıyor ve ilk öğretim çağlarında bunun eğitimini alıyorlar. Böylece metinlerini çok daha hızlı yazarak zamandan tasarruf ediyor, düşündüklerini daha kısa zamanda yazıya dökebilmiş oluyorlar. Ayrıca bu ülkelerde devletler, koruyucu önlemlerle o ülkeye kendi ulusal klavyelerinin dışında bir makinenin (bilgisayar klavyesi ya da daktilonun girmesini önleyen yönetmelikler hazırlıyorlar. Bizim ülkemizde de Kursumuzun kurucusu Dr.İhsan Yener öncülüğünde ulusal F Klavye tablosu ve hala geliştirilmekte olan eğitim programları hazırlanıp, Türk İnsanı'nın hizmetine sunulmuştu. Ticaret liselerinde eğitim F klavye ile yapılmaya başlanmış ve ilk özel kurs olarak Şampiyon açılmıştı, Devlet Personel Kanunu'na eklenen madde ile devlet memurlarının F klavye ile daktilo bilmeleri zorunluluğu getirilmişti.

Ülkemiz bilgisayarlarla tanışıncaya kadar bu durum devam etti. Ancak bilgisayarlarla birlikte, devletin bu konuda yeterli önlem almamış olması nedeniyle Q klavyeli bilgisayarla ülkemize akın etti. Bizlerin savaşımı ise bu konuda yetersiz kaldı. Ben kendime F klavyeci derim, yararlarını bildiğimden. Ama arkadaşlarıma bile bunu anlatamaz hale geldim Çünkü hepsi işyerlerinde Q klavyeli makineleri iki parmakla yazmaya alışmışlar, zamanları da bol galiba.

Oysa F klavyenin etkin kullanımı on parmakla yazılınca olur. Tüm Türk Vatandaşları F klavye ile on parmakla yazı yazmayı öğrenebilir hem de çok kısa bir eğitimle. Ancak Q klavye ile bakmadan on parmak yazamayız. Çünkü sizin de söylediğiniz gibi F klavyede Türkçe'nin en çok kullanılan harfleri temel sıra dediğimiz en güçlü parmaklara denk gelir. Oysa Q klavyede temel sıraya İngilizce'nin en çok kullanılan harfleri gelmektedir ve İngilizce ile okuyup yazanlar bu klavyeyi on parmakla kullanabilirler.

Şimdi gelelim işin en acı yönüne, düne kadar ülkemizin Ticaret Meslek Liselerinde "Daktilografi" dersleri adı altında F klavyeli daktilolarda bakmadan on parmakla yazı yazma öğretilmekte idi. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı geçen yıl aldığı bir kararla daktilo derslerini kaldırıp, bu derslerin bilgisayarla yapılması uygulamasına geçti. Aslında doğru bir karar mekanik daktilo yerine yazı derslerinin "word" programında bilgisayarda verilmesini istemek, ancak klavyeler F klavye olursa!

Ne yazıktır ki birçok ticaret lisesinde word yazı dersi Q Klavyeli makinelerde iki parmakla yapılıyor. Dersleri Daktilo öğretmenleri değil Bilgisayar öğretmenleri verdiği için onlar on parmakla yazı yazmayı değil Word programını öğretmeye çalışıyorlar. Oysa daktilo dersinin amacı bakmadan on parmakla yazı yazmayı öğretmektir."

İşte Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Ticaret Liselerindeki durum (okurumun yazdığına göre) buymuş.

Bilmem Erkan Mumcu bu işe ne der?


  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

Emre Kongar ile iletişim icin e-posta, site yöneticisi ile iletişim için e-posta

Son güncelleme tarihi 27 Mayıs 2024

Valid HTML 4.01 Transitional