Emre Kongar'ın Resmi* İnternet Sitesi


Kitaplar

Green Bullet Makaleler

Green Bullet Articles in English

Sürekli Yazılar


 

MEDYA NOTU

 

EMRE KONGAR

 

LİDERLER ZİRVESİNİN "MEDYATOMİSİ"

 

Sevgili okurlarım, bugün, 4 Temmuz Perşembe günkü "Liderler Zirvesinin Medya Tarafından Nasıl Yansıtıldığının Anatomisini" yapmaya çalışacağım.

Tabii bu başlık çok uzun olduğu için, "Medyadaki yansımanın anatomisi" ifadesini "Medyatomi" diye kısalttım.

Dilerim bu küçük "dil şakamı" hoş görürsünüz.

Evet gelelim konumuza.

Hürriyet, sürmanşetini Almanya'da açılışını yaptığı kendi tesislere ayırdığı birinci sayfasının sol tarafında iki sütuna sığdırdığı nisbeten küçük bir yerde, "Zirvede 2 Bomba" üst başlığı ile iki haber veriyordu:

"Şok 1. Yılmaz'dan Ecevit'e 'bir süre çekil' teklifi", "Şok 2. Derviş'ten liderlere:Ya Kopenhag ya karanlık".

Hürriyet bu haberlerinde, Yılmaz'ın Ecevit'e bir süre rapor almasını önerdiğini, Derviş'in ise Kopenhag kriterlerinin yerine getirilmemesi halinde yurt dışından kredi kaynaklarının kesileceğini ve yabancı sermayenin kaçacağını söylediğini belirtiyordu.

Sabah, olayı birinci sayfanın sol alt köşesinde tek sütun üzerine "İki ay sonra toplandılar" üst başlığı ve "Başbakanın en hızlı günü" başlığı altında vermişti.

"Zirve topladı, köşke çıktı" alt başlığı ile sürdürülen haberde Ecevit'in zirve sırasında köşke çıkıp geldiği söyleniyor, erken seçim ve borç ertelemesinin olmadığı, AB'ye giriş için koalisyon ortakları arasında uzlaşma arandığı belirtiliyordu.

Akşam, tam sayfa sürmanşet atmıştı: "Derviş, Ecevit'e zirvede ültimatom verdi" üst başlığının altında tam sayfa "Çekilin" sözcüğü okunuyordu.

Haberde Kemal Derviş'in Ecevit'in gözlerinin içine baka baka Türkiye'nin bütün kurumlarının ve bu arada askerlerin de kendisinin çekilmesini istediğini, görevi bırakmazsa ekonominin kurtulamayacağını belirttiği yazılıyordu.

Milliyet, haberi, tam sayfa olarak kullandığı başlıkta, sayfa ortasından vermiş ve "Derviş'in iki sorunu" ifadesini kullanmıştı.

Milliyet'e göre, Derviş ekonomi zirvesinde Ecevit'e problemin kaynağı olarak hastalığını ve Kopenhag kriterlerini göstermişti.

Peki gerçek neydi?

Yılmaz Ecevit'e rapor almasını ve dinlenmesini mi söylemişti; Derviş, çekilmesini mi önermişti?

Bu haberlerin çıktığı Cuma günü, Yılmaz rapor konusunda, Başbakana dinlenme değil, kamuoyunu rahatlatacak bir sağlık raporu almasını ve bunun açıklanmasını önerdiğini, Derviş ise, kendisine ilişkin yayınlanan haberin gerçek olmadığını, toplantıların devlet teamüllerine uygun, üslupta saygı ve samimiyet ilkeleri çerçevesinde geçtiğini belirttiler.

Akşam, ertesi gün Bahçeli'nin zirvede bu olayın yaşandığını doğruladığını belirtiyordu. Ama Bahçeli "üslup farklıydı" diye de eklemişti.

Bütün haberler dikkatle değerlendirildiğinde, Yılmaz'ın rapor konusundaki sözlerinin Hürriyet tarafından yanlış yorumlandığı; Derviş'in, Başbakan'ın sağlığı ve Kopenhag kriterleri konusundaki sözlerinin ise Akşam tarafından abartıldığı ortaya çıkıyordu.

Hürriyet olayı daha muhafazakar bir biçimde ele aldığı için, hatası pek fazla göze çarpmadı.

Akşam ise sürmanşetten kullandığı "Çekilin" mesajı çok çarpıcı olduğu ve Derviş'in söylemediği bir sözü, konuşulanlara yorum katarak ürettiği için zor durumda kaldı.

Sabah, olayı zaten çok küçük görmüş, bu nedenle de ayrıntılar konusuna girmeyerek hata yapmaktan kurtulmuştu.

Milliyet, ertesi gün "Doğrular yalnız Milliyet'teydi" başlığı ile birinci sayfanın en altında küçük bir çerçevede öteki gazetelerdeki Derviş ve Yılmaz haberlerinin tekzip edildiğini belirtiyordu.

Milliyet olayı gerçekten de en doğru veren gazete olmuştu.

Not: Prof. Kâmile İmer, elektronik posta ile yolladığı iletide, geçen haftaki yazımda adı geçen ve kendisinin "eşi" olduğunu söyleyen Ertuğrul İmer'in, "eşi" değil, "eski eşi" olduğunu belirtti. İsteği üzerine düzeltiyorum.


  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

Emre Kongar ile iletişim icin e-posta, site yöneticisi ile iletişim için e-posta

Son güncelleme tarihi 27 Mayıs 2024

Valid HTML 4.01 Transitional