Emre Kongar'ın Resmi* İnternet Sitesi


Kitaplar

Green Bullet Makaleler

Green Bullet Articles in English

Sürekli Yazılar


 

MEDYA NOTU

 

EMRE KONGAR

 

İNTERNET SİTEMDE VE FORUMDA NELER OLUYOR

 

Sevgili okurlarım, size bugün www.kongar.org adresindeki sitemde ve bu sitede oğlum Kağan Kongar'ın yeni başlattığı "Forum"da neler olup bittiğine ilişkin bir kaç haber vermek istiyorum.

Böylece, artık Türkiye'de medyanın ayrılmaz bir parçası haline gelen İnternet ve İnternet sitelerindeki forumlar hakkında da bazı izlenimler aktarabileceğimi umut ediyorum.

İnternet sitem, 2000 yılının Mayıs ayının 15'inde açıldı.

Bu sitede, Cumhuriyet Gazetesi'nde muntazam yayımlanan tüm yazılarım ile "Chivi" adlı elektronik dergide yayımladığım daha çok mizah ağırlıklı yazılarım, bir takım başka yerlerde çıkan makalelerim, kitaplarımın listesi, kısa yaşam öyküm, yazılarım ve kitaplarımla ilgili olarak yayımlanmış olan bazı yazılar, mülakatlar, ve son olarak da bir "Forum" yer alıyor.

Bu yazıyı yazdığım 27 Mart 2001 tarihine kadar, yaklaşık on ay içinde İnternet sitem 174.413 (yüzyetmişdörtbindörtyüzonüç) "tıklama" (İngilizce terimi ile hit) almış.

Siteyi gerçek kişi olarak ziyaret edenlerin sayısı, "tıklama" sayısının daha altında.

Çünkü siteye girdikten sonra belli sayfalara gitmek için yapılan işlemler de "tıklama" olarak sayılıyor.

18 Şubat 2001 tarihinde açtığımız "Forum"u bugüne dek, bir ay on gün içinde 5,583 gerçek kişi ziyaret etmiş, okumuş ve isteyen mesaj bırakmış.

Oğlumun siteye koyduğu koyduğu sayaçlar, siteye girenleri "tıklama", forumu ziyaret edenleri ise gerçek kişi olarak kaydediyor.

Siteye girenler arasında, tüm Avrupa ülkelerinden gelenlere ek olarak, Avustralya, Singapur, Japonya, Brezilya, Yeni Zelanda, Güney Afrika, Ukrayna, İzlanda, Meksika ve Lübnan gibi ülkelerden gelen ziyaretçiler de var.

Ayrıca USA military ve USA government'den de gelen oldukça önemli sayıda "tıklama" var.

Forumdaki tartışma konularına baktığımızda ise, esas olarak, benim son kitabım olan "Kızlarıma Mektuplar" üzerindeki yorumların, CHP'nin içindeki hizip çatışmalarının, Atatürkçülük konusundaki düşüncelerin üç büyük grubu oluşturduğunu görüyoruz.

Bunlara ek olarak, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer hakkındaki iletilerden, tüketici sorunlarına, bana sorulan bazı özel sorulardan, laiklik ve medya sorunlarına dek pek çok "gündemdeki" konunun ele alındığını görüyoruz.

Beni şaşırtan husus, benim özel sitemde yer alan bu forumun, adeta bir "genel haber portalı" gibi, benimle hiç ilgisi olmayan bazı konulara da "ortam" (medya sözcüğünün tekili olan medium karşılığı) oluşturmuş bulunması.

Galiba insanlar o denli bunalmışlar ki, İnternet sitelerindeki forumları bile (en azından benim sitemdeki forumu), kendilerini ifade etmek, duygu ve düşüncelerini, özellikle de protestolarını kamuoyuyla paylaşmak için kullanıyorlar.

Gerek sitemin gerekse sitemin içindeki forumun yöneticiliğini oğlum Kağan Kongar yapıyor.

Kağan, hem bilgi ve kültürüne, hem teknik bilgisine hem de siyasal ve toplumsal hoşgörüsüne çok güvendiğim bir arkadaşım.

Bu nedenle gerek sitemdeki gerekse forumdaki kararları bana danışmadan doğrudan doğruya bağımsız olarak alıyor ve derhal uyguluyor.

Bu güven ve bu güvene dayalı hız çok önemli çünkü, herkese açık olan ve benim sitemde yer aldığı için benim ahlaki ve yasal sorumluluğumda görünen foruma herkes her an, ahlak ve terbiye sınırları dışına çıkabilen, yasalara göre suç sayılabilecek mesajlar da yollayabiliyor.

Kağan şimdiye kadar sadece iki mesajı terbiye ve yasa sınırlarını zorladığı için "uçurdu". (Uçurmak deyimi onun tabiri.)

Evet, sitemle ve sitemdeki forumla ilgili son bilgiler bunlar.

Sizlere genel bir fikir vermesi için, elektronik posta ile ilgili olarak yaşadığım sorunları da bir başka yazıda aktaracağım.

Ama birini söyleyeyim: Lütfen bana virüs yollamayın.


  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

Emre Kongar ile iletişim icin e-posta, site yöneticisi ile iletişim için e-posta

Son güncelleme tarihi 27 Mayıs 2024

Valid HTML 4.01 Transitional