Emre Kongar'ın Resmi* İnternet Sitesi


Kitaplar

Green Bullet Makaleler

Green Bullet Articles in English

Sürekli Yazılar


 

MEDYA NOTU

 

EMRE KONGAR

 

TRAKTÖRCÜLERDEN TEPKİ VE NTV'NİN RADYOSU

 

 

Geçen haftaki yazımda, bizimki gibi erkek ve yaşlı egemen bir feodal kültürde, nesnel olarak yenileşmeci rol oynacakları için gençleri ve kadınları, özellikle de genç kadınları desteklediğimi, ama anne-babalarının ya da kocalarının paralarıyla aldıkları yüksek arazi otomobillerine kurulup, direksiyonda at gözlüğü takmış gibi oturan ve tarlada traktör sürer gibi araba kullanan ve onlara benzer biçimdeki yöntemlerle yazı yazarak Türkçe'yi katleden genç kadınlara hiç de sempati beslemediğimi belirtmiştim.

Bu genç hanım şoförleri "tarlada traktör sürer gibi" diye eleştirmem, bazı traktör sürücülerini rahatsız etmiş.

Örneğin, Besni kazamızdan "Çiftçi Asım Öcal" imzası ile elektronik posta yollayan bir okurumuz bu yazıdaki "traktör sürer gibi araba kullanan" benzetmeme fena halde alındığını belirterek şöyle diyor:

"Sayın Kongar, 30 Kasım tarihindeki yazınızda birinci grup olarak sınıflandırdığınız genç kadın şöförlerle tarlada traktör süren biz çiftçileri aynı kefeye koymanız beni incitti doğrusu.

Zira traktörle köten (buna pulluk da denir ) sürüyorsan köten hattını, kültüvator çekiyorsan sürülen hattı, ya da ekim yapıyorsan mibzer hattını takip etmek gerekir ki bu da bilgi ister tecrübe ister dolayısı ile tarlada traktör sürmek beceri ve kurallara uymakla olur.

Şimdi benim yerimde siz olun da bilgisiz beceriksiz ve kuralsız insanlarla birlikte anılmaktan rahatsız olmayın."

Sayın Asım Öcal'dan ve bütün "bilinçli traktör sürücülerinden" özür diliyorum.

Ayrıca gerçek kalkınmanın, pahalı dört çeker ciplerin direksiyonlarındaki "at gözlüklü genç kadın şoförlerin" değil, okurum Asım Öcal gibi traktör sürücülerinin artmasıyla gerçekleşeceğine inandığımı da belirtmek istiyorum.

Şimdi size bir de önemli haberim var:

NTV bir de radyo istasyonu kurdu.

Asıl önemli haber bu değil.

Asıl önemli haber, NTV, bu radyonun başına, Cumhuriyet okurlarının yakından tanıdığı Aydın Engin'i getirdi.

Aydın Engin, Türkiye'nin yetiştirdiği güzel insanlardan, yetenekli gazetecilerden biridir.

Bir yandan yüreği insan sevgisi ile çarpar, öte yandan zekası ve deneyimi, olayları çok az insanın görebildiği açılardan yakalamasını ve okura aktarmasını olanaklı kılar.

Çok zengin bir deneyim birikimine sahip olan Aydın Engin, genel olarak yaşamın, özel olarak da politakanın insanı bunaltan labirentlerinde çok zor günler yaşamış, ama bütün zorlukları, namusundan, haysiyetinden, dürüstlüğünden ve en önemlisi insan sevgisinden ödün ermeden atlatmıştır.

Bugün geldiği noktada, bilgece, "insan haklarına dayalı gerçek bir demokrasi çizgisine" yerleşmiş ve insan sevgisi ile dolu olan yüreğini, aklını, kalemini, enerjisini, dünyanın ve Türkiye'nin daha güzel günlere ulaşması için gösterdiği çabalara adamıştır.

Aydın Engin yönetimindeki NTV radyo, 102.8 frekansından yayım yapmakta.

Gündüzleri sürekli haber ve yorum, geceleri de sürekli kaliteli müzik dinlemek istiyorsanız, bu frekansa ayarlayın radyonuzu.

Türkiye hızla değişiyor.

Bu değişme sürekli olarak üç kağıtçılıktan, zorbalıktan, hortumculuktan, sahtekarlıktan yana sonuçlar vermiyor.

Türkiye'de güzel şeyler de oluyor.

Küçük de olsa, bu "güzel şeylerden biri" Aydın Engin yönetimindeki NTV radyodur.

Değerini bilelim.


  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

Emre Kongar ile iletişim icin e-posta, site yöneticisi ile iletişim için e-posta

Son güncelleme tarihi 13 Mayıs 2024

Valid HTML 4.01 Transitional