Emre Kongar'ın Resmi* İnternet Sitesi


Kitaplar

Green Bullet Makaleler

Green Bullet Articles in English

Sürekli Yazılar


 

MEDYA NOTU

 

EMRE KONGAR

 

"Z" ROMANININ YAZARI VASİLİKOS'UN TELEVİZYON ANILARI

 

16 Ekim-18 Ekim 2000 tarihleri arasında İzmir'de, İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı ile bizim Kültür Girişimi'nin ortaklaşa düzenledikleri "Barış Kültürü Kongresi" yapıldı.

Değerli yazar Hıfzı Topuz'un eşgüdümündeki Kongre'de "Barış Kültürü", ulusal ve evrensel bütün boyutlarıyla tartışıldı.

Tabii, sevgili medyamız, Hülya Avşar'ın, kendisini eleştiren Prof. Adnan Çoker için söylediği, "Kaya orada olsaydı ağzını burnunu dağıtırdı" biçimindeki üstün kültür ürünü sözleriyle meşgul olduğu için, bu Kongre gazete ve televizyonlarımızda fazla yer bulmadı.

Oysa bu kongrede Güneydoğu sorunundan, medyadaki şiddet kışkırtıcılığına dek pek çok ilginç konu tartışılmış ve Nuri Çolakoğlu'ndan Prof. İonna Kuçuradi'ye kadar kırkı aşkın uzman son derece önemli bildiriler sunmuşlardı.

Yurt dışından bu kongreye gelen uzmanlar arasında ise ülkemizi ziyaretleri başlı başına olay olabilecek kişiler vardı.

Ünlü Kırgız yazar Cengiz Aytmatov bunlardan biriydi.

Bir başka ilginç kültür insanı, ünlü "Z" romanının yazarı Vassilis Vassilikos idi.

Yunanistan'daki faşizm ile mücadele eden idealist bir politikacının romanı olan "Z", ünlü yönetmen Kosta Gavras tarafından filme de çekilmişti.

İşte ben, bir akşam yemeğinde bu ünlü yazarla yan yana düşünce kendisinden çok şey öğrendim.

Vassilikos da benim gibi Türk-Yunan dostluğuna inananlardan.

Bana anlattığı ilginç anılardan biri şöyle:

Papandreu 1980'lerin başında Başbakan olarak yeni hükümeti kurar kurmaz, Vassilikos'tan Yunan televizyonunun başına geçmesini ister.

Vassilikos devlet televizyonu binasına gelir, Genel Müdür'ün odasına yönelir ve kapıyı açıp içeri girer girmez, henüz makam koltuğuna oturmadan, sekreter, telefonda Türkiye Büyük Elçisi'nin kendisi ile konuşmak istediğini söyler.

Vasilikos koltuğuna oturmadan telefonu alır.

Büyükelçi, Yunan televizyonunun Dallas dizisinde, Türk televizyonunun bir program önünde olduğunu söyler ve bunun yarattığı çok önemli sorunları çözmek için, Dallas'ın gösterilmesine bir hafta ara verilerek, her iki televizyondaki eşzamanlılığın sağlanmasını rica eder.

Vassilikos ne gibi sorunlar çıktığını sorduğunda, Büyükelçi, her hafta, binlerce insanın Yunan televizyonunu izlemek için Ege kıyılarına akın ettiğini, bunun pek çok sorun yarattığını örneğin trafik kazalarının çok arttığını söyler.

Vassilikos, Büyükelçiye, istediğini yapacağını vaat eder ve daha da iyisini yapar:

İçlerinde Dallas ve Çarlinin Melekleri de olan bütün Amerikan dizilerini yayından kaldırır.

Böylece Guiness Rekorlar Kitabı'na "Dallas dizisini yayından kaldıran tek televizyon yöneticisi olarak" geçer.

Bu kez Amerikan büyükelçisi olayı protesto etmek için ziyaretine gelir.

Ama Vassilikos, ancak bu dizilerdeki tüketim mallarının reklamlarının yapılmaması koşuluyla programları yeniden gösterebileceğini söyleyerek büyükelçiden imkansızı ister ve böylece kararında direnir.

Bir süre sonra Yunan halkı ayaklanır ve Vassilikos'u protesto eder.

Vassilikos, bir yanına bir pskiyatri uzmanını, öteki yanına bir psikologu alarak bir basın topluntası yapar ve Amerikan dizilerinin halkta "uyuşturucu bağımlılığına benzer" bir bağımlılık yarattığını, bu bağımlılıktan kurtulmamın zaman alacağını, ve o sıralarda sakinleştirici ilaç tedavisi aşamasında olduklarını söyler ve biraz daha sabır ister.

Sonucu bana şöyle aktardı Vassilikos:

"Sonunda Yunan halkını Amerikan dizilerinin '7 dakika uygulamasının' koşullanmasından kurtardım. Halkım sonunda aşkların, nefretlerin ve çeşitli insan ilişkilerinin 7 dakika süren temposundan kurtulmuştu."


  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

Emre Kongar ile iletişim icin e-posta, site yöneticisi ile iletişim için e-posta

Son güncelleme tarihi 17 Haziran 2024

Valid HTML 4.01 Transitional