Emre Kongar'ın Resmi* İnternet Sitesi


Kitaplar

Green Bullet Makaleler

Green Bullet Articles in English

Sürekli Yazılar


 

MEDYA NOTU

 

EMRE KONGAR

 

MEDYADA DEĞİŞİKLİKLER VE MARKA İSİMLER

 

Kitle İletişim Araçlarının (medyanın) yönetiminde ve halka yansıyan yüzünde o denli hızlı değişmeler oluyor ki, haftalık bir sütunda bunları okurlarıma aktarmakta güçlük çekiyorum.

Çünkü KİA bugünkü Türkiye'de, eğitimin de, adaletin de, yürütmenin de, yasamanın da üstünde bir güç, ama kâr getirmiyor, tam tersine, sürekli olarak para götürüyor sahiplerinden.

Bu iki nedenden (yani hem çok güçlü hem de çok masraflı olmasından) dolayı, bir yandan Türkiye'deki en değerli beyinleri büyük paralar vererek istihdam ediyor, öte yandan da bunları çok sık değiştiriyor.

Tabii medya bu denli büyük bir güç olunca, kitle ileştişim araçlarında çalışanlar da kendi başlarına birer marka haline geliyorlar.

Bunların bir bölümü Nuri Çolakoğlu gibi, "medium" (medya sözcüğünün tekili) yani kanal yaratanlar, bir bölümü de, ekranda ün kazanan ve basın tarafından aşkları ve skandalları ile sürekli pompalanan kadın ve erkek sunucularımız gibi, medyanın yarattığı markalar.

Geçen hafta NTV'deki görev değişikliği yazımın çıktığı gün, bu kanalın kurucusu Nuri Çolakoğlu, kurduğu kanala veda etti.

Çolakoğlu hiç kuşukusuz kendi başına bir marka, önemli, güvenilir, profesyonel ve dürüst bir markadır.

Kurduğu NTV'den ayrılması bu kanal için bir kayıptır.

Fakat bütün iyi yöneticiler gibi birlikte çalıştığı takımı iyi kuran Çolakoğlu, arkasında güvenilir ve profesyonel bir kadro bırakmıştır.

Şimdi herkes, Çolakoğlu'ndan sonra NTV'nin dürüstlük ve profesyonellikten sapıp sapmayacağı merakı ile bu kanalı izlemektedir.

Çolakoğlu'nun başyardımcısı, dürüst ve yetenekli bir profesyonel olan Cem Aydın'ın kanalın başına geçmiş olması, şimdilik eski yayın politikasının süreceği konusunda bir güvence olarak algılanmakla birlikte, yine de uzun dönemde kanalın yazgısını, Doğuş Grubu'nun, profesyonellere saygılı mı, yoksa müdahaleci mi bir politika izleyeceği belirleyecektir.

Bu arada Türkiye'de bir olanaksızı gerçekleştiren ve bir "haber kanalı"nın başarılı olmasını sağlayan Çolakoğlu'nun, yeni oluşumlara ve yeni başka başarılara imza atmasının beklendiğini de eklemeliyim.

Dilerim Türkiye'nin bir kazancı olan NTV, yozlaşmadan yoluna devam eder ve yine dilerim, Çolakoğlu, olumlu katkılarını yeni oluşumlarda sürdürür.

Bu arada Kanal 6, Sabah Grubu'nun yönetiminde yeniden yayına başladı.

Ben her yeni oluşum gibi, Kanal 6'nın yeniden yayına başlamasını da hem medyadaki rekabetin gelişmesi, hem de yeni istihdam olanakları yaratılması açısından olumlu karşılıyorum.

Bu kanalda da iki olumlu marka'yı görüyoruz.

Öğlen haberlerinde deneyimli ve sempatik köşe yazarı Can Ataklı, ve Dr. Stress programı ile, daha genç bir tiyatrocu iken hepimizin dikkatini çeken ve başarılı bir tartışma programı yapımcısı olarak marka haline gelen Nedim Saban.

Bu arada, Olay televizyonunda ve NTV'de "portreler" adlı yapımı ile dikkatlerimizi çeken başarılı iletişimci Sedef Kabaş'ın, atv'de, araştırmaya dayalı cidddi ve profesyonel bir habercilik anlayışı içinde gece haberlerini hazırladığını ve sunduğunu belirtmeliyim.


  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

Emre Kongar ile iletişim icin e-posta, site yöneticisi ile iletişim için e-posta

Son güncelleme tarihi 17 Haziran 2024

Valid HTML 4.01 Transitional