Emre Kongar'ın Resmi* İnternet Sitesi


Kitaplar

Green Bullet Makaleler

Green Bullet Articles in English

Sürekli Yazılar


 

MEDYA NOTU

 

 

EMRE KONGAR

 

 

HAZİN BİR ÖYKÜNÜN DEVAMI

 

 

Geçen haftaki yazımdan sonraki gelişmeler şöyle oldu:

Cuma günü Sabah Gazetesi olayı “Cumhuriyet-Hürriyet” çatışması olarak sütunlarına almış ve Sabah’ı İstanbul’da hane halkları bazında önde gösteren sayıları yayınlamıştı.

Cumartesi günü Hürriyet buna yanıt olark yine araştırma sonuçlarına ve bana saldıran koskocaman bir haber yayınladı.

Haberin esası yine hane halkı bazında olan sayıların nüfus esasına göre çarpıtılmasına dayanıyordu. Haberde ayrıca iki önemli öge daha vardı.

Birinci olarak, artık durum açığa çıktığı ve kavganın satış sayıları üzerinde olduğu anlaşıldığı için, Hürriyet elindeki satış sayılarının tablosunu vermiş ve benim araştırmamın asıl bu yönüne karşı olduğunu açıklamıştı.

İkinci olarak haberin bir yerinde benim Altaylı’nın yazısından sonra bir açıklama yolladığım ve araştırmanın hane halkı bazında yapıldığını söylediğim yazılarak aynen, “Oysa araştırmanın hiç bir yerinde böyle bir ifade yer almıyor” denilerek, açıkça gerçeklere uygun olmayan bir ifade kullanılmıştı.

Bu iddia doğru değildi çünkü kitabın önsözü dahil hemen hemen her yerinde araştırmanın hane halkı bazında yapıldığı son derece açık olarak belirtilmişti.

Cumhuriyet’e bu durumu açıklayan ve benim sayılarımla, Hürriyet’in ilan ettiği sayılar arasındaki farkın muhtemel nedenlerine değinen bir demeç verdim.

Ertesi gün benim Cumhuriyet’teki açıklamamla aynı zamanda Sabah’ta da bir haber daha yayınlandı.

Bu haberde bana Aydın Doğan Vakfı ödülü verilmiş olduğu anımsatılıyor ve şimdi Hürriyet’in saldırması ile ödül almış olmam arasındaki çelişkiye işaret ediliyordu.

Bunun üzerine Hürriyet Pazartesi günü, Sabah’ın haberini sanki ben yazdırmışım gibi, yine bana en ağır biçimde saldıran bir haber yayınladı.

Oysa ben Sabah’tan kimse ile konuşmamıştım.

Pazartesi günkü saldırı üzerine Hürriyet’e, dört yazıişleri müdürüne hitaben aşağıdaki açıklamayı yolladım:

“Sevgili dostlar, 26 Şubat ve 28 Şubat tarihli Hürriyet’lerde benimle ilgili haberlerinizde nesnel gerçeklere uygun olmayan noktaları dikkatlerinize sunuyorum:

1) 26 Şubat’taki haberinizde, araştırmanın hane halkı bazında yapıldığına ilişkin olarak “Oysa araştırmanın hiç bir yerinde böyle bir ifade yer almıyor” biçiminde bir cümle var.

Kitabın önsözü dahil, pek çok yerinde, araştırmanın hane halkı bazında yapıldığı belirtiliyor. Örneğin, sayfa 17’de, 2.2. başlığı altında, otomobil, bilgisayar gibi malların mülkiyetine ilişkin yüzdelerin “Konuşulan hane halkları” bazında verildği açıkça ifade ediliyor.

2) 28 Şubat tarihli gazetenizde “Hangi gazeteyi alırsınız” sorusunu, “Hangi gazeteyi okursunuz” biçiminde değiştirdiğim söyleniyor. Bu doğru değil, hiç bir soruyu değiştirmedim. Soru “Hangi gazeteyi alırsınız” biçimindedir.

3) Yine aynı haberin bir yerinde “Kongar dün Sabah Gazetesi’ne verdiği bilgide ...” deniliyor. Bu da doğru değil. Bu tartışma başlıyalıberi Sabah Gazetesi’nden ne kimse ile görüştüm, ne de bir Sabah mensubuna demeç verdim.

Dolayısıyla Sabah Gazetesi’nin Aydın Doğan Vakfı Ödülü ile bu olayı ilişkilendirmesinde benim hiç bir rolüm yok.

Sanıyorum, bugünkü saldırının kökeninde, benim, Sabah Gazetesi’ne demeç verdiğim gibi yanlış bir izlenim var. Bu izleniminiz doğru değil.

Sevgili dostlarım, günlerdir en ağır biçimde saldırdığınız bir insanın bu açıklamasına sütunlarınızda yer vereceğiniz inancı ile saygılar sunuyorum.”

Bu açıklamam da şu satırları yazdığım ana kadar Hürriyet’te yer almadı.

İşte size hiç yorumsuz, hazin bir öykü.

Değerli okurlarım, bazı insanların yaşamlarında öyle bir an gelir ki artık bütün sözcükler anlamlarını yitirmiş, bütün duygular solmuştur: İpin boynunuza geçtiği veya infaz mangasının önünde duvara dayandığınız, ya da tabancanın soğuk namlusunu şakağınızda hisssettiğiniz andır bu.

Dilerim hiç biriniz böyle bir anı yaşamazsınız.


  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

Emre Kongar ile iletişim icin e-posta, site yöneticisi ile iletişim için e-posta

Son güncelleme tarihi 10 Haziran 2024

Valid HTML 4.01 Transitional