Emre Kongar'ın Resmi* İnternet Sitesi


Kitaplar

Green Bullet Makaleler

Green Bullet Articles in English

Sürekli Yazılar


 

MEDYA NOTU

 

EMRE KONGAR

 

ÖZER ÇİLLER'İN MAHKUMİYETİ VE STAR

 

 

Geçtiğimiz haftanın en önemli haberi hiç kuşkusuz Özer Çiller'in evrak sahteciliği ile ilgili bir suçtan mahkumiyeti idi.

Bütün kanallar, kimi ilk haber olarak, kimi bülteninin ortalarında, bu haberi, uzun uzun verdi.

Bu arada Star televizyonu, güzel bir habercilik olayı gerçekleştirerek, (başka bazı kanallar gibi), kararı, mahkeme salonundan doğrudan yaptığı çekimde, yargıcın sesinden aktardı.

Bu arada, yine doğru bir davranışta bulunarak, yargıcın sesini alt yazı ile de geçti.

Önce bu davranışı kutlamak gerek.

Çünkü pek çok "doğrudan çekim"de habere konu olan kişinin sesi iyi duyulmuyor ve böylece haberin bütün özelliği, konuşanın ne dediği anlaşılmadığı için, kaybolup gidiyor.

Buraya kadar herşey iyi.

Fakat yargıç kürsüde, Özer Çiller'in yasanın ilgili maddesinin "2"inci (yazı ile ikinci) fıkrasına dayanılarak mahkum edildiğini söylerken, aynı anda geçen alt yazıda, ilgili maddenin "7"inci (yazı ile yedinci) fıkrasına göre mahkum edildiği belirtiliyordu.

Sanıyorum, zamansızlıktan dolayı, ses ile yazı uyumu ayrıca bir denetimden geçirilemediği için ortaya çıkan bu "teknik" hata, pek doğal olarak televizyonların haber merkezlerinin nasıl bir "zamana karşı yarış" içinde çalıştığını bilmeyen (ve ayrıca da bilmek zorunda olmayan) izleyiciler için, oldukça rahatsız edici bir yanlışlık olarak dikkati çekti.

Keşke diyorum, televizyonlardaki bütün hatalar böyle, "teknik" nedenlerden kaynaklansa da Türkçemizin katline yapılan katkılar ortaya çıkmasa.


  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

Emre Kongar ile iletişim icin e-posta, site yöneticisi ile iletişim için e-posta

Son güncelleme tarihi 27 Mayıs 2024

Valid HTML 4.01 Transitional