Emre Kongar'ın Resmi* İnternet Sitesi


Kitaplar

Green Bullet Makaleler

Green Bullet Articles in English

Sürekli Yazılar


 

 

MEDYA NOTU

 

EMRE KONGAR

 

"AYAKABININ ÜCRETİ"

 

Ben sabah yürüyüşlerim sırasında ve otomobille giderken sürekli olarak radyo dinliyorum.

Taksilere bindikçe de, sürücünün zevkine ve keyfine göre açmış olduğu radyoya, hiçbir müdahalede bulunmadan, inene kadar, sabırla kulak veriyorum.

31 Mart 1998 Salı günü saat 14.25 sırasında bir taksiye bindim.

Sürücü, adı anlaşılmayan bir "FM" istasyonununu açmıştı.

Medya'nın ve reklam sektörünün gelişmesiyle ortaya çıkan yeni sözcüklerin en çirkinlerinden ve iticilerinden biri "cıngıl" kelimesidir.

Bu sözcük ile anlatılmak istenen, bir markanın, belli bir melodi ile desteklenmiş olan adı ya da sloganıdır.

İşte bu istasyonun "cıngıl"ında geçen isim anlaşılmıyordu. Bütün dikkatime karşın yakalayamadım.

Ama sunucunun adını anlayabildim: "Hop dedik Ayhan" adlı bir genç, bir ayakkabı firması tarafından desteklenen bir yarışma programı sunuyordu.

Kendisini telefonla arayan izleyicilere, belli melodiler dinletiyor, bunların adlarını soruyor ve bilenler de belli bir dükkandan, bir çift bedava ayakkabı alma hakkı kazanıyordu.

Bu genç sunucu, yarışmada başarılı olanlara, "ücreti 4 milyon 995 bin lira ile 6 milyon 995 bin lira arasında bir çift ayakkabı kazandınız" diyordu.

Oysa herkesin bildiği gibi, "ücret", Türkçede bir hizmetin yani emeğin karşılığı olarak kullanılır. Malın karşılığı ise "fiyat"tır.

Ayrıca bu genç sunucu, kendisini arayan ve sesini iyi duyamayan bir izleyiciye, "Sesi düzelttim, şimdi nasıl geliyor?" diye sorduktan sonra, "Şimdi daha iyi" yanıtını alınca, "Yahu ben hiçbir şey yapmadım, sen nasıl düzeldi diyorsun" diye, aklı sıra bir de "işletme" şakası yaptı.

Oysa adam işletmek, "bana inandığın için aptalsın" mesajını vermesinden dolayı, kesinlikle güven sarsıcı, bu nedenle de ticari bakımdan intihar anlamına gelen bir davranıştır.

Ama bırakın Türkçe'yi, insanların sokak ortasında katledildiği bir ortamda, bir sunucu "ücret ile fiyatı" birbirine karıştırmış, ya da insanları, kendisine inandıkları için gülünç duruma düşürmüş, "ne gam" değil mi?


  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

Emre Kongar ile iletişim icin e-posta, site yöneticisi ile iletişim için e-posta

Son güncelleme tarihi 26 Şubat 2024

Valid HTML 4.01 Transitional