Emre Kongar'ın Resmi* İnternet Sitesi


Kitaplar

Green Bullet Makaleler

Green Bullet Articles in English

Sürekli Yazılar


 

MEDYA NOTU

 

EMRE KONGAR

 

DISCOVERY CHANNEL'DA ÖNEMLİ BİR YANLIŞ

 

 

Türkiye teknoloji ithalatında en önde gelen ülkelerden biri. Yazılı ve elektronik basın ise bu ithalatta ekonomiye öncülük eden sektörlerin başında geliyor. Gazeteler ve televizyon kanalları, en son dünya teknolojisini derhal uygulamaya koyuyor.

Bu çerçevede televizyon ekranımız, bir yandan en ileri seviyesizlik örneklerini sergilerken, öte yandan TRT 2'de, ya da Discovery Channel'da olduğu gibi gerçekten hem güzel ve eğlendirici, hem de hoş vakit geçirtirken öğretici olan programlara ev sahipliği yapabiliyor.

Bu çerçevede, Discovery Channel'ın (isminin İngilizce olmasının getirdiği iticiliğe karşın) son derece seviyeli ve güzel programlar ile Türkiye'de bir çığır açtığı söylenebilir.

Bu kanal çok ilginç ve yararlı programlarına ek olarak, reklam aralarında tüm insanlığa yönelik mesajlar da yayınlıyor.

Bu mesajlardan biri, insanları çevrelerine sahip çıkmaya çağıran ve Gandi gibi Rahibe Teresa gibi kişilerden verilen örnekler üzerine kurulu bir slogan: Tek bir kişinin neler başarabileceği yukarıdaki gibi ünlü örnekler ile anlatıldıktan sonra İngilizce "This is the power of one" deniliyor.

Ne yazık ki bu cümle "İşte insanın gücü" diye çevrilmiş. Böylece mesajın tüm anlamı da güme gitmiş.

Çünkü mesajın İngilizcesinde genel olarak "insanın" değil, "tek bir kişinin" gücü vurgulanıyor ve izleyiciye "Tek bir kişi bile olsanız, çok şey başarabilirsiniz" mesajı veriliyor. Çevirideki "İnsanın gücü" ifadesi izleyicide "birey olarak insan"ı değil, daha geniş anlamda "insanlık" kavramını çağrıştırıyor.

Bir başka deyişle söylenirse, bu İngilizce sloganın doğru çevirisi "İşte bireyin gücü" ya da "İşte tek bir kişinin gücü" olmalıydı.


  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

Emre Kongar ile iletişim icin e-posta, site yöneticisi ile iletişim için e-posta

Son güncelleme tarihi 27 Mayıs 2024

Valid HTML 4.01 Transitional