Emre Kongar'ın Resmi* İnternet Sitesi


Kitaplar

Green Bullet Makaleler

Green Bullet Articles in English

Sürekli Yazılar


 

 

 

 

 

GAZETECİ ŞEHİTLERDEN ÖĞRENDİKLERİMİZ

VE BUGÜNKÜ MEDYA

 

 

Prof. Emre Kongar

 

 

 

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti

Basın Şehitlerini Anma Günü

 

6 Nisan 1999 Salı

 

Basın Müzesi

Cağaloğlu-İstanbul

 

 

BASIN ÖZETİ

 

PROF. KONGAR KATİLLERİN MECLİSE GİRMEYE HAZIRLANDIĞINI BELİRTEREK MEDYAYI GÖREVE ÇAĞIRDI

6 NİSAN 1999 SALI GÜNÜ İLK BASIN ŞEHİDİ OLAN HASAN FEHMİ'NİN ÖLDÜRÜLMESİNİN DOKSANINCI YILINDA TÜRKİYE GAZETECİLER CEMİYETİ'NİN DÜZENLEDİĞİ TOPLANTIDA KONUŞAN PROF EMRE KONGAR, "GAZETECİLER HEMEN HEMEN DAİMA İKTİDARDAKİ GÜÇLER YANİ DEVLET TARAFINDAN KATLEDİLMİŞLERDİR. SADECE, CİNAYETLERİ AYDINLATMAK DEVLETİN GÖREVİ OLDUĞUNDAN DOLAYI DEĞİL, ONLARI DEVLETİN DESTEKLEDİĞİ YA DA BİZZAT İÇİNDE OLDUĞU ÇETELER ÖLDÜRMÜŞ BULUNDUĞU İÇİN DE, KATİLLERİ YAKALAYANA DEK KOVALAMAK, TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİNİN KAÇINILMAZ GÖREVİDİR: BURADAN SORUYORUM ABDİ İPEKÇİ'Yİ KİM ÖLDÜRDÜ, ÇETİN EMEÇ'İ KİM ÖLDÜRDÜ, UĞUR MUMCU'YU KİM ÖLDÜRDÜ, VE DAHA ÖNEMLİSİ NİÇİN ÖLDÜRDÜ? SAVCI DOĞAN ÖZ, BAHRİYE ÜÇOK VE PROF. MUAMMER AKSOY CİNAYETLERİ İLE BUNLARIN İLİŞKİSİ NEYDİ? BU SORULARIN YANITLARI VERİLMEDEN, DEVLETİN, BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ BİR YANA, YURTTAŞLARIN TEMEL HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİNİ BİLE KORUDUĞU SÖYLENEMEZ" DEDİ.

PROF. KONGAR DAHA SONRA ARTIK GEREK TELEVİZYONLARIN GEREKSE GAZETELERİN, BİR KAÇ İSTİSNA DIŞINDA, BÜTÜNÜYLE BÜYÜK SERMAYENİN EGEMENLİĞİNE GİRDİĞİNİ BELİRTEREK, "ŞEHİT EDİLEN GAZETECİLERİN KATİLLERİNİN İZİNİ SÜRME KONUSUNDAKİ KAMUOYU BASKISINI OLUŞTURMAK BUNDAN SONRA BÜYÜK SERMAYENİN MERHAMETİNE YA DA AHLAKINA KALMIŞ GÖRÜNÜYOR. AMA BEN ATAK VE ACAR MEDYA MENSUPLARININ, NAMUSLU VE ÇALIŞKAN GAZETECİLERİN VE TELEVİZYONCULARIN, MESLEKTAŞLARININ KATİLLERİNİN İZİNİ SÜRME ONURUNU İHMAL ETMEYECEKLERİNE, BÖYLECE DEVLETİN SUSKUNLUĞUNU DA TELAFİ EDECEKLERİNE İNANIYORUM" DEDİ.

BU CİNAYETLERE KARIŞTIKLARI SABİT OLMUŞ KİŞİLERİN YENİ SEÇİMLERDE MİLLETVEKİLİ ADAYI OLARAK PARLAMENTOYA DA GİRMEYE HAZIRLANDIKLARINA DİKKATİ ÇEKEN KONGAR, "KATİLLERİ MECLİSE TAŞIYAN BİR SİSTEMİN ADI DEMOKRASİ OLAMAZ. MEDYA BU KONUDA DA, BUNLARI KAMUOYUNA TEŞHİR EDEREK ŞEHİT MESLEKTAŞLARINA KARŞI GÖREVİNİ YAPMALIDIR" DİYEREK SÖZLERİNE SON VERDİ.


  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

Emre Kongar ile iletişim icin e-posta, site yöneticisi ile iletişim için e-posta

Son güncelleme tarihi 15 Temmuz 2024

Valid HTML 4.01 Transitional