Emre Kongar'ın Resmi* İnternet Sitesi


Kitaplar

Green Bullet Makaleler

Green Bullet Articles in English

Sürekli Yazılar


 

Abbas Güçlü, Genç Bakış Programı, 24 Mayıs 2011

Emre Kongar Genç Bakış'ta gençlerin sorularını yanıtladı!.

Dün gece sezonun son programıyla ekrana gelen Abbas Güçlü ile Genç Bakış ünlü Toplumbilimci - Yazar Prof. Dr. Emre Kongar'ı ağırladı. Sabancı Üniversitesi gençlerinin sorularını yanıtlayan Kongar'ın farklı tespitleri, renkli üslubu ve espirileriyle keyifli anlar yaşandı. Yaklaşan seçimlerden, toplumsal yapıdaki değişim ve gelişmelere, evliklikten, geçmişle hesaplaşmaya dek birçok önemi konunun tartışıldığı Genç Bakış yine geç saatlere dek devam etti.

İşte sezonun son Genç Bakış'ının geniş özeti;

Prof. Dr. Emre KONGAR
Toplumbilimci - Yazar

Gözlüğüm, fularım ve sakalımla doğmadım

- Benim gözlüğüm, sakalım ve fularımla doğduğum hakkında şehir efsaneleri vardı ama bugün çocukluk fotoğraflarımı gördünüz ve bu efsane yıkıldı.

- Yaşımdan çok memnunum. Geriye dönüp neyi yapmak isterdin, neyi yapmak istemezdin deseler şimdiye kadar yaptığım herşeyi yapmak isterdim. İçimde kalan hiçbirşey yok.

Türkiye'de politika zenginleşme aracı

- Türkiye'de politika maalesef zenginleşme aracı oldu. Ve halkın en kötü yetişmiş ve en kötü performans gösterenleri politikaya giriyor. Bunu mutlaka düzeltmeliyiz. Gençler mutlaka siyasete girmeli. Siyaseti araç yaparak Türkiye'yi geliştirmeyi ve düzeltmeyi ideallerinin arasına koymalı.

Bahçeli'yi yıpratmak için yapılanlar ters tepti

- Bahçeli'nin son zamanlarda internette paylaşılan videoları bir sempati oluşturdu. Bahçeli'yi yıpratmak için birşeyler yaptılar, yapılan herşey geri tepti. Bu sandığa muhakkak yansır. Ama oylarını yüzde olarak yükseltir mi bundan kuşkum var?

- Keşke Bahçeli'nin etrafında bir grup püskeviti filan imal etmiş de sosyal medyada yaymış olsa. Çünkü bu siyasetin geleceğinde çok etkili bir yöntem.

Kadına da dört erkekle evlenme hakkı verilsin

- Sibel Üresin diye biri çıktı "çok eşlilik yasal olsun" dedi. Ama ondan daha vahim şeyler de söyledi aslında. Kadın konuştuğu için dayak yiyor, hakediyor dedi. Kocana efendin gibi bakacaksın, teslim olacaksın, itaat edeceksin dedi. Yani tam bir efendi köle ilişkisi sunuyor kadınlara. Çokeşlilik filan diğer söylediklerinin yanında bir hiç.

- Maalesef erkek egemen kültür bütün toplumların genlerine kadar işlemiş. Güçlü, zengin, kudretli erkekler maalesef kendilerini herşeye kadir zannediyorlar.

- Kadın-erkek eşitsizliğinin en önemli kaynağı anneler ve eşler; yani kadınlar. Kadınlar gönüllü kölelikten vazgeçmedikçe, ben de bireyim, özgürüm, eşitim demedikçe bu eşitsizlik böyle devam eder.

-Eğer bir erkeğe 4 kadınla evlenme hakkı veriliyorsa demokrasi ve insan hakları, eşitlik ilkesi bakımından bir kadına da 4 erkekle evlenme hakkı verilmesi lazım.

Gençlerde eleştirdiğimiz herşey bizim kuşağın suçu

- Gençlerin yeterince araştrırcı, sorgulayıcı olmaması, kitap okumaması vs. gibi eleştirdiğimiz şeylerin hepsi bizim kuşağın suçudur. Gençler bizim kuşağın yaptığı bütün hatalara rağmen kendilerini daha aydın, daha sorgulayıcı, daha araştırıcı, insanlar yapıyorlar.

Muhalefetteyken başka iktidardayken başka

- Yaşım itibariyle Menderes'i ve sonraki tüm liderleri gördüm. Muhalefetteyken savundukları görüşlerle, söylemleriyle iktidara geldiklerindeki söylemleri, icraatleri taban tabana zıt.

- Muhalefetteyken ne istiyorlarsa iktidara gelince muhalefete tam tersini yapıyorlar. Bu ne biçim bir sistemdir. Ve bunun baş sorumlusu da seçmendir.

YSK sandık bazında seçim sonuçları açıklasın

- Seçimlerde şeffaflığın sağlanması YSK'nın seçim sonuçlarını sandık bazında ve yüzdelerle değil mutlak rakamlarla sitesine koymasından geçer.

"İçimizdeki Zalim" kendimizle yüzleşme kitabı

- İçimizdeki Zalim kendimizle bir yüzleşme. Eğer kendimizle yani; hem benliğimiz, hem toplumumuz, hem ailemiz; hem de demokrasimizle iyi hesaplaşabilir, eksikliklerini görür ve bunları gidermek için çaba sarfedersek adam oluruz. Ben bu kitabı keyif olsun diye yazmadım. Bir faydası olsun diye yazdım, bu bir kendini geliştirme kitabıdır.

- Zulmün temelinde aile, siyaset ve medya yatıyor. Çünkü zulmün temelinde ayrımcı vicdan var. Malzum olarak yani zulüm altında büyüyen insan eline fırsat geçtiği an zulüm yapıyor.

Twitter'a girmekten korkuyorum

- twitter'a girmekten korkuyorum, çünkü saygısızlık etmekten korkuyorum. Çünkü sürekli takip etmek gerek. Etmezsen birilerine cevap veremeyeceksin. O zaman da; "Biz de bunu adam zannetmiştik!" diyecekler.

İşini iyi yapınca başın belaya girmeye başladı

- Türkiye garip bir yapıya girdi. Bir takım insanlar sırf kendi işlerini yaptıkları için sıkıntıya giriyorlar. İşini iyi yaptığın zaman başın belaya girmeye başladı. Bu çok rahatsız edici birşey.

Evlenirim düzelir diyorsanız evlenmeyin

- Bu dünyada eş seçmek evlenmek ve çocuk yapmak hakikaten risk. İki insanın bir evde yaşaması, bir hayatı paylaşması çok zor bir iş. Eğer evlilik öncesi arkadaşlık, nişanlılık vs. aşamalarda karşınızdakinde tahamül edilmez bir takım şeyler görüyorsanız derhal ayrılın. Evlenirim düzeltirim dediğiniz anda ikiniz içinde hayatı cehenneme çevirirsiniz. Çünkü zaten insanlar flört aşamasında biraz hatalarını saklarlar. O aşamada bile tahammül edemediğiniz özellikler varsa evlenmeyin.

Hayatta hiçbir bedelim yok derdim ama...

- Benim hayatta hiç bedelim yoktur, kimse beni satın alamaz, paradan pul, tehdide şantaja boyun eğmem, kimseden korkmam bir canım var veririm gider derdim. Çocuğum bir oldu, bedelim oldu.

- Çocuğunuz olmdan anne babanızı anlayamazsınız. Çünkü çocuğun anne babaya duyduğu sevgi işte öyle bir sevgidir, bazen kızarsınız, bazen yük oldu dersiniz. Ama anne babanın çocuğa duyduğu sevginin benzeri, sınırı, hiçbirşeyi yok. Tabii evden ayrılana kadar, evde ayrılınca o sevgi normale dönüyor.

Solcu namaz kılamaz mı?

- Solcu namaz kılamaz mı? Tabii kılar? Hem müslüman hem laik olunmaz deniyor. Yanlış. Ya osun ya busun... Ayrımcı vicdan budur işte. "Solcu namaz kılmaz" ya da "namaz kılan gericidir" gibi br takım sloganlarla bilerek ve isteyerek insanların arasına duvarlar örülüyor. Oysa insan karmaşık bir varlıktır, robot değildir. Solcu da olur namazını da kılar orucunu da tutar. Hatta Kur'anı Kerim ile Marks'ın Kapital'i arasında paralellik de arar bulur yazar da.

İktidar yandaşı olmak bizatihi kötü değil

- İnançlarına görüşlerine uyuyorsa herhangi bir iktidara hizmet ederek para kazanmakta ve yüksekmekte hiçbir sakınca yok. İktidar yandaşı olmak bizatihi kötü birşey değildir. Kötü olan inanmadığın uygulamalar yapılırken, fikirler, inançlar yapılırken sırf menfaat uğruna kendi inançlarına aykırı uygulamalara alet olmaktır. Bugün Türkiye'de bir takım insanlar geçmişteki görüşleriyle bağdaşmaz bir takım yerlerde oturuyorlar, kavga da aslında buradan çıkıyor.


  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

Emre Kongar ile iletişim icin e-posta, site yöneticisi ile iletişim için e-posta

Son güncelleme tarihi 27 Mayıs 2024

Valid HTML 4.01 Transitional