Emre Kongar'ın Resmi* İnternet Sitesi


Kitaplar

Green Bullet Makaleler

Green Bullet Articles in English

Sürekli Yazılar


 

7 Şubat 2022

Isparta'daki Elektrik Kesintisi Çok Önemli Sorunları Açığa Çıkardı.

Sevgili izleyenlerim, Isparta'da kent ölçeğinde günlerce süren elektrik kesintisi, sağcı iktidarların son örneği olan Erdoğan/AKP yönetiminde iyice belirgin hale gelen özelleştirme sürecinin ve ayrıca iktidarların elindeki yerel yönetimlerin müzminleşen bütün temel hatalarını açığa çıkaran önemli bir olaydır.

Olayın üç önemli boyutu var:

1) Elektrik özelleştirmeleri sonunda, elektrik dağıtım ihalesi alan özel şirketler alt yapı yatırımı yapmamışlar, yıpranan ve yenilenmeyen alt yapı çok ciddi sorunların ortaya çıkmasına yol açmıştır.

Dolayısıyla, bu olay, Türkiye'de yapılan özelleştirmelerin kamunun aleyhine, sadece yandaşları zengin etmek için kullanıldığının en belirgin örneğidir.

2) Hem merkezi hem de yerel yönetim, bu kriz sırasında bütünüyle yetersiz kalmıştır.

Üstelik Ispartalı hemşerilerine yardım etmekte yetersiz kalan Isparta Belediyesi, İstanbul Taksim'deki cami açılışı sırasında etrafı gül suyuyla yıkayarak masraflı gösteri düzenleyen ve çeşitli dedikodulara konu olmuş bir yapıya sahiptir.

3) İşin çok daha vahim tarafı, yüzde 99'u iktidar tarafından denetlenen veya doğrudan sahip olunan medyanın, bu konuya çok geç ve çok yetersiz yer vermiş olması, dolayısıyla olayın ülke kamuoyundan adeta saklanmış olmasıdır.

* * *

Bu konuda Kemal Kılıçdaroğlu'nun Twitter mesajı bence doğru bir teşhisi içeriyor:

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Isparta'da yaşanan elektrik kesintilerine ilişkin olarak sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu:

"Milletvekillerimiz günlerdir Isparta Halkı ile birlikte.

Beceriksiz yönetimin sonucu halk perişan!

Yaşanan skandalın sebebi; özelleştirilmiş elektrik dağıtımı ve yollar.

Araştırma önergesi vereceğiz, reddedecekler.

MOBESE'lerden ses yok tabii.

Trollerde büyük sessizlik."

* * *

Cumhuriyet'teki habere göre CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, dört gündür elektrik kesintisi yaşanan Isparta'da yurttaşlarla mum ışığında konuştu.

Ispartalı bir yurttaş, "Böyle liyakatsiz, böyle beceriksiz insanların yönetiminde olmak hakikatten gücümüze gidiyor. Gerekli önlemler alınsa bu rezalet yaşanmazdı" dedi.

Ahmet Akın , günlerdir elektrik kesintisi yaşanan Isparta'da yurttaşlarla bir araya geldi. Akın, mum ışığında oturan bir ailenin evine konuk oldu. Ispartalı yurttaş, "Bugün 72 saat bitti, dördüncü güne girdik, Isparta'da elektrik yok" diye konuştu.

Ahmet Akın 'ın "500 bin nüfuslu şehirde böyle bir şey daha önce yaşandı mı?" diye sorması üzerine Ispartalı yurttaş, şunları söyledi:

"Bu görülmüş bir şey değil. İnsanın zoruna giden şu: Böyle liyakatsiz, böyle beceriksiz insanların yönetiminde olmak hakikatten gücümüze gidiyor. Gerekli önlemler alınsa bu rezalet yaşanmazdı. Kar yağacağını meteoroloji biliyor, günlerdir söylüyor. Tedbirini alacaksın. 'Elektrik kesilirse vatandaşı nasıl zor durumdan kurtarırım' diye düşünülmesi lazım. Ama maalesef bunlarda bu yok. Her şey günlük, dakikalık, saatlik tedbirlerle, vaatlerle…"

"ENERJİ POLİTİKASI ŞİRKETLERE TESLİM EDİLMİŞ"

Ahmet Akın , daha sonra kesintinin yaşandığı ve günlerdir karanlıkta kalan Isparta merkezdeki Fatih mahallesine gitti. Karanlıkta kalan ve soğukta uyumaya çalışan vatandaşların sorunlarını aktaran Akın, "Buraya bakan gelmiş, bakmış gitmiş. Dağıtım şirketlerine teslim edilmiş bir enerji politikası var. 10 yıldır, 15 yıldır yapılmayan yatırımlar nedeniyle bu durumdayız" dedi.

"ENERJİ TEMEL BİR İNSAN HAKKIDIR"

2013 yılında yapılan özelleştirmeden sonra elektriğin ucuz ve kaliteli olacağı vaadinin tam tersinin yaşandığını vurgulayan Akın, şöyle konuştu:

"Enerji, enerjiye ulaşma, elektrik, bunlar insan hakkıdır. Ulaşabilir olmalıdır. Bu ülkeyi getirdikleri nokta; Isparta, burası 500 bin nüfusun üzerinde nüfus. Vatandaşımızı karanlığa mahkum ettiler. Getirdikleri noktada elektriğimiz hem ödenebilir hem de ulaşılabilir olmaktan çıkmış durumda. Ülkeyi bu hale getiren AKP iktidarı bunu bilmedi. Getirdikleri noktada vatandaşlarımız artık evlerinde birbirlerine sarılarak uyuyor. Bu devirde bu reva mıdır? Dağıtım şirketleri 6-7 kat kazançla, zamla vatandaşlarımızı soğuğa mahkum ettiler. Bir taraftan da çıkıyorlar, 'Biz sizi biliriz' diyorlar. Mumları, gaz lambalarını yaşıyor vatandaş. 21 yüzyıldayız; ayıptır, yazıktır"

* * *

Yurttaşlar isyan ederken Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, iktidar yandaşı medyaya konuştu.

"Perşembe günü yağan 9 saatlik kardan sonra tabii ki Ispartamız çok büyük seviyede kar yağışı aldı. O günden beri bazı sıkıntılar yaşadık elektrik hatlarımızda. Şu anda 4. günündeyiz. Bugün 400 kişilik ekiple tüm sokaklarımızdaki arızalar giderilmek üzere. Tüm şehrimize enerji verildi, enerji verilmede sorunumuz olmadı...

...Salı akşamı yeni bir kar yağışı bekliyoruz. Şehrimizde elektrik dışında, 2 tane pazar yerimizde büyük hasar meydana geldi. Bir kapalı pazar yerimizin çatısı çöktü, altında 20 tane araç hasarlı şekilde çıkarılmayı bekliyor. Biz şu anda o alandayız, çıkarmak için ekiplerimiz bekliyor. Herhangi bir yaralanma, ölüm gibi olay ortaya çıkmadı..."

"...Şu anda mahallelerimizin tamamında elektrik var. 44 mahallemiz var, 4 ya da 5 mahallede lokal olarak bazı ara sokaklarda kar ağrılığını çekemeyen tellerin kopmasından kaynaklı arızalar var. Bunları şu anda çok büyük ihtimalle akşama kalmadan tamamı tamir edilerek elektrik her eve verilecek...

"...55 saattir elektriği olmayan evlerimiz var. Hava çok soğuk, geceleri eksi 7-8'e düşüyor. Şu anda hava güneşli, inşallah bu karların erimesine de neden olacak. Isparta'ya dışardan hat taşıyan büyük ana, örgü dediğimiz beton direklerimizin yüzde 80'i ağırlığı kaldıramayan, kafadan büküldüler. Bunların tamiri biraz uzun sürdü. Dışardan gelen hatların trafosu Isparta'ya bağlandı. Biraz süreç çok önemliydi. Isparta'nın içerisinde 40 cm kar var ama biraz yüksek mahallelerimizde bu 70-80 cm kar oluştu. Son 30 yılın içinde Isparta ilk kez bu kadar kar yağışı aldı. Bu da tabii birçok konuda bize kısa süreli de olsa bazı sıkıntılar çıkardı.

Açılamayan hiçbir yolumuz yok. Yollarımız trafiğe açık. Bazı köylerimizde çok da az olsa bu konudan dolayı elektrik verilemeyen yerler var.

Ispartamızın tamamı 4-5 mahallenin dışında 400 kişilik ekip çalışmada, 5 mahallemizin içindeler. İnşallah en kısa zamanda bu sıkıntıyı gideriyorlar.

Şu anda Isparta'da 1.5 gündür enerji bakanımız Isparta'da, İçişleri Bakan Yardımcımız Isparta'da. Bakanlık sürekli bizimle irtibat halinde. AFAD Başkanımız Isparta'da...

Burada devletimizin bütün gücü Isparta'da. Sabaha kadar AFAD toplantıları ve gereken yönlendirmeleri yapabiliyoruz.

Suyu hiç sıkıntımız olmadan verme imkanımız oldu. Suda hiç sıkıntımız olmadı. Çok tedbirliydik, devletimizin kurumları da ne eksiğimiz varsa gönderdi. elektriğin kesik olması dışında vatandaşlarımızın sıkıntısı olmadı.

* * *

Başkanın bu açıklamasına karşın, dünkü Cumhuriyet'teki haber şöyleydi:

Isparta'da 3 Şubat'ta başlayan yoğun kar yağışı, birçok mahallede elektrik kesintilerine neden oldu. Elektrik kesintisi nedeniyle kombiler çalışmadı ve yurttaşlar soğuk havada doğalgazlarını, ısıtıcılarını kullanamaz hale geldi.

Bir yurttaş, çektiği videoda 92 yaşındaki hastasının soğukta yattığını belirterek, "92 yaşında hastamız var. Üç gündür yatıyor. Bu hastam ölse çağıracak ambulans yok. Tam üç gündür bir tane yetkilinin bana ulaşmasını bekliyorum. Ne arayanımız var ne soranımız var. Evin içinde böyle buz gibi şapka ile dolaşıyoruz. Allah aşkına biriniz duyun" diye konuştu.

"BUGÜN DÖRDÜNCÜ GÜN OLDU"

CHP Genel Başkan Başdanışmanı ve İzmir Milletvekili Tuncay Özkan ise Isparta Merkez'deki başka bir yurttaşın videosunu sosyal medya hesabından paylaştı. Özkan'ın paylaştığı videoda evinin penceresinden seslenen kadın yurttaş, "Benim babam öldükten sonra gelmesinler. Allah için buraya gelsinler. Bugün dördüncü gün oldu. Bir gelirler, halimizi hatırımızı sorarlar bir" diye yetkililere seslendi.

Özkan'ın paylaştığı videoyu çeken yurttaş ise Isparta kent merkezinde Fatih mahallesinde elektrik kablolarının dahi yerde olduğunu kaydederek, "Halimiz ortada, yüzümüze bakan yok. burası köy değil. Elektrik kabloları yerde. Şu insanların haline bakın. Yazıklar olsun" dedi.

Videoda konuşan bir yurttaş da "Böyle yönetime lanet olsun. Üç gündür buz tuttuk" diye tepki gösterdi.

"ÜLKEYİ YÖNETENLER NEREDE?"

CHP'li Özkan ise paylaşımında "Yer, Isparta merkez. Isparta halkı günlerdir elektriksiz. Arayan soran yok diyorlar. 'Babam öldükten sonra gelmesinler' isyanı sözün bittiği yer. Ülkeyi yönetenler nerede?" diye sordu.

* * *

Değerli okurlarım, özetle bu iktidarın maskesi düştü, bütün yaldızları döküldü, boş vaatleri ortaya çıktı...

Bu yanlış politikalar, yandaş kayırmalar, ihmaller, yolsuzluklar ve baskılar seçimde son bulacak gibi görünüyor.


  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

Emre Kongar ile iletişim icin e-posta, site yöneticisi ile iletişim için e-posta

Son güncelleme tarihi 13 Mayıs 2024

Valid HTML 4.01 Transitional