Emre Kongar'ın Resmi* İnternet Sitesi


Kitaplar

Green Bullet Makaleler

Green Bullet Articles in English

Sürekli Yazılar


 

13 Aralık 2021

Gazetelere ve televizyonlara yayın yasakları getirir ve ceza yağdırırken, sansür ve ceza sırası sosyal medyaya mı geldi?

Medyaya göre, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığınca Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen Uluslararası Stratejik İletişim Zirvesi'ne bir video mesaj gönderen AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal medya mecralarına yönelik getirilmesi planlanan düzenlemelerden bahsetmiş ve sosyal medyayı, "demokrasi için tehdit" olarak yorumlamış.

* * *

Erdoğan şöyle konuşmuş:

"Özellikle sosyal medya mecralarının yaygınlaşmasıyla birlikte yalanın, üretilmiş haberlerin, dezenformasyonun hızla yayıldığını görüyoruz.

Etkili bir denetim mekanizmasının olmadığı bu mecralardan yayılan bu tarz haberler sebebiyle milyonlarca insanın hayatı kararmaktadır.

İlk ortaya çıktığında özgürlüğün sembolü olarak nitelenen sosyal medya, günümüz demokrasisi için ana tehdit kaynaklarından birine dönüşmüştür.

Yükselen dijital faşizm ve yalan haber furyası karşısında bizim gibi dünyanın gelişmiş demokrasileri de teyakkuz halindedir.

Gelinen aşamada dezenformasyon sadece bir milli güvenlik meselesi olmanın ötesine geçerek, küresel bir güvenlik sorunu halini almıştır.

Kamuoyunu doğrudan bilgilendirmek, dezenformasyon ve propaganda ile hakikat dairesinde mücadele etmek bu bakımdan önem arz ediyor.

Vatandaşlarımızın doğru ve tarafsız haber alma hakkına halel getirmeden, insanımızı, özellikle toplumumuzun savunmasız kesimlerini yalana ve dezenformasyona karşı korumaya çalışıyoruz."

Kendini layüsel olarak gören küresel şebekelere rağmen, açık ve temiz bir iletişim anlayışıyla mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz.

Hakikatin algı operasyonlarıyla değersizleştirilmesine, gerçeklerin üstünün yalanlarla örtülmesine kesinlikle izin vermeyeceğiz. Bu hedef doğrultusunda şimdiye kadar tarihi önemde birçok adım attık. Ulusal Kamu Diplomasisi Strateji Belgesi ve Eylem Planı'nı yayımlayarak, ilgili kurumlarımızın yol haritasını oluşturduk. Halen hazırlıkları süren Stratejik İletişim Politika Belgesi'yle inşallah bu çabalarımızı bir üst seviyeye taşıyacağız. İlk kez düzenlenen Uluslararası Stratejik İletişim Zirvesi'ni de bu yönde atılmış bir diğer önemli adım olarak görüyorum. Zirvenin bu alanda trendleri belirleyen, yetkin katılımcılarıyla stratejik iletişim çalışmalarına yön veren bir platforma dönüşeceğine inanıyorum. "

* * *

Tam denetim altına alamadığı için sosyal medyayı düşman ilan eden iktidarın, uzun süredir, burayı da tümüyle denetleyebilmek için çeşitli önlemler aldığı, bir takım hazırlıklar yaptığı bilinen bir gerçek.

Gazetelerin aynı başlıkla çıkması, televizyonların sadece yandaş söyleşilere yer vermesi anlaşılan iktidara yetmiyor...

Polis ve yargı yoluyla sansürledikleri ve cezalandırdıkları sosyal medya kullanıcılarının nefes alabildikleri platformları bütünüyle emir altına almak istiyorlar.

Elbette, kaybedecekleri bir seçime giderken, bütün medyaya "tam saha pres" uygulamak gibi önlemlerden medet uman bir iktidarın gidişini daha da hızlandırdığını söyleyebiliriz.


  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

Emre Kongar ile iletişim icin e-posta, site yöneticisi ile iletişim için e-posta

Son güncelleme tarihi 13 Mayıs 2024

Valid HTML 4.01 Transitional