Emre Kongar'ın Resmi* İnternet Sitesi


Kitaplar

Green Bullet Makaleler

Green Bullet Articles in English

Sürekli Yazılar


 

5 Mart 2018

9 Mart'ta Tahliye Bekliyoruz.

Bu haftaki "Güncel" geçmiş olan haftaya değil, gelecek olan haftaya yönelik:

9 Mart Cuma günü Cumhuriyet mensuplarının duruşması var.

Bu duruşmada artık içerdeki üç kişinin de tahliyesi bekleniyor.

Bu konuda dün Cumhuriyet'te çıkan RSF (Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü) haberi şöyle:

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF), Türkiye'deki tutuklu gazetecilerle ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) çağrı yaptı.

Sosyal medya üzerinden gerçekleştirilen ve "En son umudumuzsunuz", "Size ihtiyacımız var", "Size güveniyoruz", "Yaşananlar bir gün sona erecek mi?" ifadelerinin kullanıldığı kampanyada, AİHM'nin 2017 yılında Türkiye'den 20 gazetecinin başvurusunu kabul ettiği belirtildi ve "Ancak başvurular tutukluluk haliyle sınırlı, Türk mahkemelerinin yargılamayı bitirmesi ve karar vermesi halinde çok küçük etkileri olacak. Bu sebepten durum acil, AİHM hızlı şekilde hareket etmeli" dendi.

Ahmet Altan, Mehmet Altan ve Nazlı Ilıcak'ın, 16 Şubat'ta 'Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya çalışmak' suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldığını hatırlatan RSF, Cumhuriyet gazetesine yönelik dava kapsamında da Murat Sabuncu, Akın Atalay ve Ahmet Şık'ın 9 Mart'ta yeniden hâkim karşısına çıkacağını anımsattı.

RSF'nin açıklamasında "Türkiye'deki tutuklu gazeteciler için çember daralıyor; RSF, AİHM'ye çok geç olmadan, kararlar verilmeden harekete geçme çağrısında bulunuyor" denildi.


  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

Emre Kongar ile iletişim icin e-posta, site yöneticisi ile iletişim için e-posta

Son güncelleme tarihi 22 Nisan 2024

Valid HTML 4.01 Transitional