Emre Kongar'ın Resmi* İnternet Sitesi


Kitaplar

Green Bullet Makaleler

Green Bullet Articles in English

Sürekli Yazılar


 

5 Kasım 2018

Mehmet Haberal Durmak Bilmiyor.

Mehmet Haberal, organ nakli konusunda dünya çapında bir cerrah, bir öncü, bir toplum lideridir.

Sadece yaptığı ameliyatlarla insanların hayatlarını kurtarmakla yetinmemiş, Türkiye'de değiştirilmesi son derece güç olan yasal yapıyı da etkileyip ortamı organ bağışına hazırlayarak muhteşem bir toplumsal/siyasal/hukuksal başarı göstermiştir.

Üstelik de bütün bunları, haksız, hukuksuz ve adaletsiz bir biçimde bir takım iftiraların ve kumpasların kurbanı olarak yıllarca hapiste yatırıldığı halde, küsmeden, gocunmadan, yılmadan, usanmadan çalışarak başarmıştır.

Şimdi bütün bu çabalarının üstüne yeni bir atılımını, bir şemsiye örgüt olarak DÜNYA ORGAN NAKLİ VAKFI'nın kuruluşunu haber veriyor.

* * *

"KAMUOYUNU BİLGİLENDİRME

Kronik organ hastalıklarının en etkin tedavisi olan TRANSPLANTASYON, ülkemizde 3 Kasım 1975'te akrabadan ilk böbrek nakli ile başlayarak, 1988'de kadavradan ilk karaciğer nakli, 1989'da ilk kalp nakli, 1990'da Avrupa'da çocuklarda ve dünyada erişkinlerde ilk canlıdan kısmi karaciğer nakli, 1992 yılında dünyada ilk kez aynı canlı donörden aynı anda böbrek ve kısmi karaciğer nakli olarak gerçekleştirilmiştir.

Bugün ülkemiz, toplam 152 organ nakli merkezi İle dünyada ilk 5 arasında yer almaktadır.

Ülkemizde transplantasyonlar, 2238 ve 2594 sayılı organ ve doku nakli yasaları ve Sağlık Bakanlığı'nın çıkartmış olduğu yönergelerle ve tıbbi etik kuralları çerçevesinde yürütülmektedir.

Dünyada birçok ülkede transplantasyonlar yasal ve etik kurallar doğrultusunda yapılmasına rağmen, maalesef zaman zaman organ ticareti ve organ turizmi ciddi sorun olarak da gündeme gelmektedir.

Halbuki, dünyada bu kadar kapsamlı ve ciddi yasal düzenlemeler yokken, 1979 yılında ülkemizde çıkartılan 2238 SAYILI YASANIN 3. MADDESİ, ORGAN TİCARETİNİ VE 4. MADDESİ DE BİLİMSEL BİLGİLER DIŞINDA ORGAN VE DOKU NAKİLLERİNİN REKLAMINI YASAKLAMIŞTIR.

Buna benzer düzenlemeler, Sağlık Bakanlığı tarafından çıkartılan Organ ve Doku Nakli Hizmetleri Yönetmeliği'nde de yer almaktadır.

Günümüzde organ nakli bekleme listelerinde 20 binden fazla böbrek, 2 binden fazla karaciğer ve binden fazla kalp bekleyen hasta bulunmaktadır.

Ülkemizde yapılan organ nakillerinin büyük bir çoğunluğu (%70) canlı vericilerden yapılmaktadır.

Her yıl binlerce vatandaşımız sağlam organlarıyla hayatını kaybetmekte ve bu organları kronik organ hastalarının tedavisinde yeteri kadar kullanılamamaktadır.

Halbuki, birçok ülkede bu organlar kullanılarak çok sayıda kronik organ hastasına yeniden yaşam sağlanmaktadır.

Bunun en çarpıcı örneği, İran'ın Şiraz kentidir. Orada yapılan tüm karaciğer nakillerinin %90'ı ve böbreklerin %95'i de ölen kişilerin organları İle gerçekleşmektedir.

Bugün, ülkemizdeki ilk transplantasyonun 43. yılını kutluyoruz. Ülkemiz ve dünya organ nakline önemli katkılar sağlayacağına inanarak kurduğum DÜNYA ORGAN NAKLİ VAKFI 24 Ekim 2018 tarihinde onaylanmıştır. Bu vesileyle, bu günkü üst düzeye ulaşmamızda emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyor ve tüm insanlarımızı organ bağışına davet ediyorum.

Kamuoyuna saygıyla sunuyorum.

Prof. Dr. Mehmet Haberal

Dünya Organ Nakli Derneği Başkanı"

* * *

Mutlaka ama mutlaka organlarımızı hemen bağışlayalım ve bağış belgesini hüviyetimizle birlikte cebimizde taşıyalım.

Kaza sonucu aramızdan ayrılan yakınlarınızın organlarının nakledilmesine izin verelim.

Tek bir insanın tüm insanlığa yapabileceği en büyük katkının başka insanların hayatlarının uzatılmasına yardımcı olmakta yattığını bilelim!


  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

Emre Kongar ile iletişim icin e-posta, site yöneticisi ile iletişim için e-posta

Son güncelleme tarihi 13 Mayıs 2024

Valid HTML 4.01 Transitional