Emre Kongar'ın Resmi* İnternet Sitesi


Kitaplar

Green Bullet Makaleler

Green Bullet Articles in English

Sürekli Yazılar


 

21 Nisan 2014

Bir Tweetter Fenomeni: Fuat Avni Kimdir, Neler Diyor?

Son dönemlerde medya üzerindeki sansür yoğunlaştıkça ve iktidar ana akım medyaya egemen oldukça, Twitter'ın da önemi arttı.

Bir yandan bir takım haberler, bilgiler buradan paylaşılmaya başlandı, öte yandan haber ve yorumda muhalif sesler ortaya çıktı.

Bunlardan biri, AKP içinde haber veren ve yorum yapan "@fuatavni" hesabıydı.

Bu hesabın arkasında kim ya da kimler var?

Seçim öncesi AKP için çok düşük oy tahminleri yapmıştı, şimdi ne düşünüyor?

Bundan sonra neler olacak?

Bu ve benzeri soruları, Aralık ayında yayına başlayan ve Nisan ayında yayınına ekonomik sıkıntılar nedeniyle son veren Karşı gazesinden Muhammet Aydoğmuş bir röportajıyla yanıtlamaya çalıştı.

Yarın, gazetedeki sütunumda, seçim sonuçları hakkındaki yorumlarını ayrıca paylaşacağım bu röportajın Cumhuriyet Portal'da 19 Nisan'da yayınlanan metnini aşağıya aldım.

* * *

Twitter fenomeni olan Fuat Avni gündemin merak edilen sorularını Karşı Gazetesi'ne cevapladı.

Karşı Gazetesi'nden gerçekleştirdiği röportajın satır başlıkları şöyle;

Türkiye'nin gergin zamanların içinden geçtiği şu süreçte insanlar ne oluyor, bu işlerin aslı ne, n'olcak bundan sonra gibi sorular sorarken @fuatavni diye bir twitter adresi ortaya çıktı.

Daha önce de bir çok hesap vardı içeriden bilgi, istihbarat paylaştığını iddia eden. Ancak hiç birisi sizinki kadar ilgi görmedi. Öncelikle size gösterilen bu ilgiyi neye bağlıyorsunuz?

- Muhalif olan herkesin ideolojik kaygılara takılmadan takip edeceği biri olduğumdan ilginin fazla olduğunu düşünüyorum. Herkes kendinden bir şey buldu "Fuat Avni"de.

Herkesin merak ettiği o soruyu soracağım ben de, siz kaç kişisiniz? Tek bir insanın bu kadar bilgiye ulaşması mümkün mü?

- Hesabı tek yazıyorum. AKP içinde olan herkes bilir ki AKP kadrosunun en büyük zaafı her şeyi her yerde konuşmasıdır. Yıllardır onlarla olan biri olarak daha bildiklerimin %1'ni yazmış değilim. Bilgiler istihbari bilgiler değil AKP dar kadrosunun boşboğazlığının sonucu.

Başbakan'ın çekmecesindeki anket olduğunu öne sürdüğünüz anketlerle seçim sonuçlarının arasında dağlar kadar fark vardı. Acaba BB sizi yanıltmak için yanlış anketi göstermiş olabilir mi? Bunun takipçileriniz nezdinde size karşı olan güveni sarstığını düşünüyor musunuz?

- Seçimlerde sonucu etkilemek için çok hile yapıldı. Son anketler kararsızlar hariç %30'u gösteriyordu. Şehir merkezleri esas alınmıştı. Varoşların oyu önemli bir denge olunca Bakan seviyesindeki adamlar 15 gün varoşlardan çıkmadı. Ciddi oranda oy satın alındı. Müşahitlerle günler öncesinden gizli toplantılar yapıldı. Seçimde AKP lehine hile yaptığını ispatlayanlara teşkilat tarafından paralar ödendi. Son günlerde Suriye toplantısının ses kaydı sızdırılınca içeriğini bilmeyen kararsızlar devlet sırrı ifşa edildi algısıyla AKP'ye oy verdi. AKP'ye bu seçimde oy vermeyeceğim diyen muhafazakar orta sınıf sandık başına alternatifsizlikten ve maddi kaygılardan AKP'ye meyletmiş oldu. Gezi'den önce %58 olan oy oranları %30'lara düşünce her türlü algıyı, hırsızlığı, hileyi devlet imkanları kullanılarak %40'ın üzerine taşımayı başardılar.

Anketlerde kendilerine oy vermeyeceği belli olan bazı cemaatler vardı. Onlara seçim öncesinde bavullarla paralar taşındı. Unutulmaması gereken bir şey var, AKP geleneğinden gelen ve oy nasıl alınır, devşirilir çok iyi bilen kişilerden oluşuyor. Eski kurtlar seçimde iş başındaydı.

Sonuçta günler önce hile yapılacak il ve ilçeleri hile yapılacak yolları yazmama rağmen kimse önlem almadı ya da alamadı.

Takipçileri içinde artık güvenilirliği kalmadı diye kara propaganda yapanlar AKP trolleridir. Güvenilirliği kalmadı diyenler takip etmekle kalmıyor her twitin altına yorum yazıyor ve günlerdir yaptıkları kara propaganda tutmuyor.

Fuat Avni'nin AKP tarafından yürütülen bir algı operasyonu olduğuna dair iddialar var. AKP'ye yarayan işler yapmadığnızı bir algı operasyonu olmadığınızı nerden bilelim...

- AKP'nin algı için açtığı operasyon hesapları bellidir. Hala yapacakaları operasyonları isim isim deşifre eden bir hesabın AKP hesabı olduğunu iddia etmek konuşulmaya değer bir iddia değil.

Seçimden sonra attığınız twitlerle seçimden önce attığınız twitler arasında farklılıklar öne çıkıyor. Seçimden önce, direkt bilgiler verirken seçimden sonra ise açık istihbarata dayalı analizler yazıyorsunuz. Bilgi kaynaklarınız mı kesildi?

- Bir bütün olarak bakılırsa twitlerin mantığı, analizi ve istihbari bilgileri aynıdır. Seçimlerden sonra yapmayı düşündükleri operasyonları deşifre etmekle meşgulüm o yüzden farklı görünebilir. Seçimden önceki konumumdayım. Görev yerimde değişiklik yok ama Başbakan da eskiden görüştüğü kişilerle iyice paranoyak olduğundan görüşmüyor. Sadece dört kişiyle görüşme halinde. Onlar da ağızlarına hakim değil.

Fuat Avni'nin Cemaat'le bağlantısı nedir? Sürekli cemaate operasyon yapılacak haberleri dolaşıyor ama henüz herhangi ciddi bir girişim olmadı. Cemaat'e operasyon yapılacak mı?

- İlkesel bazda gönül bağım ve çalışmalarını desteklemekten öte Cemaat'le hiçbir irtibatım yok. Operasyonlar başladı ağır ağır ilerleyecek. Cemaat operasyonlarında muhafazakar orta sınıfa ucu dokunacak şeylerden kaçınıyorlar çünkü AKP'nin oy deposu orası. Oy kaygısı olmasaydı Cemaat'e ait her şeyin kökünü kazımayı düşünen bir dar kadro ve Başbakan her şeyi yapacaktı. Oluşturdukları listeler var bazı gazeteciler bürokratlar yargı mensupları ve emniyet güçleri operasyon bu çizgide ilerleyecek mecburen.

Cemaat'e yapılacak bir operasyonda kendinizi hedef olarak görüyor musunuz?

- Ben kendimi hedef görmüyorum. Operasyon yapacaklar hedef olarak görüyor. Herhangi bir korkum yok. Deşifre edebilirlerse buyursunlar!

Seçimlerden sonra AKP'nin aldığı yüksek oy oranı Cemaat'in kaybettiği yönünde yorumlandı. Cemaat bitti mi?

- Cemaat'in etkin isimlerine bakarsanız ne bir kayıp ne de bir dağılma olmadığını rahatlıkla görürsünüz. Gerisi AKP'nin algı için çırpınışı. Cemaat'e bağlı olanların beklentisizliği ve davalarına adanmışlığını bilenler bu düşüncelerin abes olduğunu hemen anlıyor.

Seçim sonuçlarının açıklandığı gece "Savaş nasıl olurmuş anlayacaksınız bugüne kadar sabırla beklemiştik" diye bir twit attınız. Ancak seçimlerden önce onlarca ses kaydı belge yayınlandı ve hiç bir etkisi olmadığı anlaşıldı. Bu saatten sonra daha ne yapabilirsiniz ki? Bugüne kadar yapılanlar neydi peki?

- 12 yıllık bir hakimiyetle devletin tüm kurumlarını partinin kalesine çevirdiler. Algıyı istedikleri gibi yönlendirdiler. Medya dahil halkın nabzını tutan tüm mecraları kilitlediler.

Avrupa ülkeleri kapıları kapattı. Erdoğan'a tenekeden diktatör yakıştırmasını yapan gazeteciler var. Artık AKP'nin tezleriyle gündem oluşmuyor. Ben bu hesabı açarken bu sürecin 2 yıl devam edeceğini bilerek açtım . Haklı olan davasını savunurken tereddüt yaşamaz. Seçim akşamı AKP kadrosunun korkusunu, tereddütünü görünce ötekilerin haklılığını anladım ve mücadelenin yeni başladığını düşündüm. Bu saatten sonra AKP'nin iflah olması imkansızdır. Günden güne eriyecektir. Kirli işlerini aslında herkes fark etti, büyüleri bozuldu.

Başbakan dershanlere dokunmasaydı peki yine Cemaat AKP ile böyle bir savaşa tutuşacak mıydı?

- Beşir Atalay kendi İçişleri Bakanlığı döneminde paralel yapıyla mücadele edildiğini söylediğine göre 2007 yılından itibaren AKP Cemaat'le savaş halinde demektir. Cemaat'ten bilinen herkes 6-7 yıldır tasfiye ediliyordu. Bunu AKP'nin dar kadrosu iyi bilir. Dershane olayını AKP algı için ortaya attı. Dershanelerine dokunduk böyle oldu diyerek riyakarlık yapıyorlar. Başbakan başından beri Cemaat düşmanıdır.

MİT'te irticai faaliyet masalının hepsi kapatılırken sadece Cemaat'le ilgili olan kuvvetlendirilerek varlığını devam ettirdi.

Erdoğan'ın derdi manevi lider olmaktı. Cemaat'e alternatif olarak kendi Cemaat'ini oluşturmak isteyince TÜRGEV ön plana çıktı. Kendini halife olarak gören biri biat etmeyen her cemaat yapısını düşman görür. Haliyle Başbakan Hizmet Hareketi'ni bitirirse sıra diğer cemaatlere gelecek. Erdoğan ailesi Türkiye'nin maddi ve manevi önderi olma arzusundalar. Motivasyonları bu yönde ilerliyor.


  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

Emre Kongar ile iletişim icin e-posta, site yöneticisi ile iletişim için e-posta

Son güncelleme tarihi 15 Temmuz 2024

Valid HTML 4.01 Transitional