Emre Kongar'ın Resmi* İnternet Sitesi


Kitaplar

Green Bullet Makaleler

Green Bullet Articles in English

Sürekli Yazılar


 

23 Eylül 2013

Kimyasal Kullanımı Türkiye'de de Yasaklanmalıdır!

Malum, Esad halkına karşı kimyasal silah kullandı diye başta Türkiye, bütün dünya ayağa kalktı...

Neredeyse Suriye halkının tepesine füzeler ve bombalarla bineceklerdi...

Neyse ki Rusya'nın arabuluculuğu ile, Esad elindeki kimyasal silahları teslim etmeye razı oldu da, bölgemizde, Türkiye'nin de müdahil olmaya can attığı, süren yerelden daha büyük global bir savaş önlendi.

Bu arada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, sürekli olarak Esad'ın halkına karşı kimyasal kullanan bir zalim olduğunu ve müdahale edilmesi gerekliliğini vurguladı.

* * *

Şimdi lütfen Cumhuriyet'te dün birinci sayfadan manşetten yayınlanan Sinan Tartanoğlu'nun şu haberine bakınız:

"Tazyikli kimyasal

SUDA ÇÖZÜNMÜYOR

CHP Milletvekili Ümit Özgümüş'ün hastaneye kaldırılan bir eylemcinin gömleğini incelettiği Çukurova Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı'nın raporuna göre gömlekteki 'Oleoresin capsicum' maddesi suda çözünmüyor.

Sadece metanol, aseton gibi çözücülerde çözünen bu madde suyun üzerinde kaldığı için TOMA, yetkililerin söylediği gibi halkın üzerine kimyasallı su değil doğrudan kimyasal sıkıyor.

ÖLÜME NEDEN OLABİLİR

Rapora göre söz konusu kimyasal, gözlerde yanma, kas kasılması, nefes darlığı, apne nöbeti gibi çeşitli semptomlara yol açıyor.

Şiddetine ve süresine bağlı olarak ciltte yanma, çok ağrılı kızarıklıklara da neden olan kimyasalın 'bazı olgularda ölüme bile neden olduğu' belirtildi. Özgümüş, 'Gezi eylemcilerinin neden epilepsi gibi bir kriz geçirdiği anlaşıldı' dedi."

* * *

Haberin yedinci safyadaki ayrınıtılı devamı daha da vahim bir tablo ortaya koyuyor (Tekrarlara dokunmadan aktarıyorum haberi, aslına uygun olarak):

"Adana'da Gezi protestolarına müdahalede TOMA'dan doğrudan kimyasal sıkıldığı tespit edildi

Tazyikli kimyasal!..

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı 'TOMA suyuna kimyasal katkı kuşkusuyla' hastaneye kaldırılan bir eylemciyle ilgili toksikolojik analiz yaptı. Gömlekteki kimyasal maddenin suda çözünmediği tespit edildi. CHP'li Ümit Özgümüş, 'TOMA suyuna karışmadığı için kimyasal doğrudan sıkılıyor' dedi.

CHP Adana Milletvekili Ümit Özgümüş, Adana'daki Gezi Parkı protestolarında 'TOMA suyuna kimyasal katkılar kuşkusuyla' hastaneye kaldırılan bir eylemcinin gömleğini ve vücudunun kızardığı, kasılma nöbetleri geçirdiğine dair hastane raporunu Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne götürdü. Adli Tıp Anabilim Dalı'nın toksikolojik analizi sonucunda ortaya çıkan raporda, gömlekteki 'Oleoresin capsicum' maddesinin 'Suda çözünmediği, sadece metanol, aseton, kloroform vb. çözücülerde çözüldüğü' belirtildi. Özgümüş, 'Kimyasal madde suda çözülmediği için suyun üzerinde kalıyor ve TOMA bu yüzden yine sadece su sıkıyor, kimyasal sıkamıyor. Bu durumda da gömlekteki kimyasal madde suya karıştırılmadan TOMA'dan sıkılmış oluyor. Yani TOMA kimyasallı su sıkmıyor, kimyasalı doğrudan sıkıyor' dedi.

Rapora göre, TOMA'dan sıkılan kimyasal, maruz kalanlarda çeşitli semptomlarla birlikte 'ölüme de neden olabiliyor.'

CHP'li Özgümüş, Taksim Gezi Parkı protestolarına Adana'dan verilen destek sırasında, 8 Eylül tarihinde çıkan olaylarda, 'TOMA'nın suyuna kimyasal kattılar' kuşkusuyla, elde ettiği bulguları Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne götürdü. Özgümüş, Tıp Fakültesi'ne TOMA'lar müdahale ederken çekilmiş görüntü, video TOMA müdahalesine maruz kalarak hastaneye kaldırılan bir yurttaşın gömleğini ve hastane raporunu sundu.

'Suda çözünmüyor'

Özgümüş, üniversiteye verdiği dilekçede, 'Gösteri yapan kalabalığa müdahale eden polisin TOMA'lardan sıktığı renkli su, birçok vatandaşın vücudunun yanmasına ve kasılma nöbeti geçirmesine neden olduğu, gömleğin ve ekte sunulan hastane raporunun incelenerek sıkılan madde içeriğinin ne olduğu konusunda rapor düzenlenmesini' talep etti.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı uzmanları, Özgümüş'ün sunduğu delillerin 'toksikolojik incelemesini' yaptı ve bir rapor hazırladı. Sunulan delillerde tespit edilen 'Oleoresin capsicum' maddesi ile ilgili olarak 'Kırmızımsı kahverengi renginde, yağımsı sıvı şekilde olduğu, suda çözünmediği, sadece metanol, aseton, kloroform vb. çözücülerde çözüldüğü' belirtildi.

'Doğrudan sıkıyor'

Bu ifadeyi Cumhuriyet'e değerlendiren CHP'li Özgümüş, 'Bulunan kimyasal madde suda çözünmüyor. Bunun için suyun üzerinde kalıyor ve TOMA bu yüzden yine sadece su sıkıyor, kimyasalı sıkamıyor yani gömlekte bulunan kimyasal madde TOMA'dan suya karıştırılmadan sıkılmış oluyor. TOMA kimyasallı su sıkmıyor, kimyasalı doğrudan sıkıyor. Bu da Gezi Parkı eylemcilerinin neden epilepsi krizi gibi bir kriz geçirdiğini anlatıyor' dedi.

Öldürdüğü belgelendi!

Raporun skandalı ortaya koyan boyutu ise TOMA'dan suya karıştırılmadan sıkıldığı belirlenen kimyasal maddenin sonuçları ile ilgili. Maruz kalanlarda, maruz kalmanın şiddeti ve süresine bağlı olarak değişen klinik bulgular olduğunun belirtildiği raporda, 'Bunların gözlerde yanma, yaşarma, blefarospazm (gözkapağında kontrol edilemeyen kas kasılması); solunum yollarında burun, boğaz yanmasından öksürük krizi ve nefes darlığına, apne nöbetine; ciltte yanma ve ağrı hissinden akut ağrılı eritemaya (çok ağrılı, kızarık, sert şişlik), hatta bazı olgularda ölüme neden olduğu' belirtildi.

'Biber gazı'

Öte yandan Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mete Gülmen ise raporda saptandığı belirtilen 'dihydrocapsaicin' maddesinin biber gazı olduğunu söyledi.

* * *

Bu konuyu yarın gazetedeki köşeme de taşıyacağım...

"Gezi Direnişi" kitabımızda, "Kimyasal Kullanımı Yasaklanmalıdır" derken haksız olmadığımız ortaya çıkıyor:

Yani kimyasal Suriye'de kullanılırsa suç, ama Türkiye kullanılırsa suç değil mi!


  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

Emre Kongar ile iletişim icin e-posta, site yöneticisi ile iletişim için e-posta

Son güncelleme tarihi 15 Nisan 2024

Valid HTML 4.01 Transitional