Emre Kongar'ın Resmi* İnternet Sitesi


Kitaplar

Green Bullet Makaleler

Green Bullet Articles in English

Sürekli Yazılar


 

AYDINLANMA

EMRE KONGAR

30 AĞUSTOS 2023 TARİHLİ CUMHURİYET

 

Sevgili ve değerli okurlarım...

Cumhuriyet Gazetesi dün, 30 Ağustos 2023 tarihinde, Cumhuriyet'imizin 100'üncü, Büyük Zafer'in 101'inci yılında tarihsel önemde bir sayı yayınladı.

Bu sayıda katkısı olan tüm yönetici, gazeteci ve yazar arkadaşlarımı yürekten kutluyorum.

Bu yazımı, gazetemizin hem 2023 Türkiye'sine ışık tutan, yol gösteren niteliğini vurgulamak, hem de Büyük Zafer'i ve Cumhuriyet'i anlatan haber ve yazıları bir kez daha dikkatlerinize sunmak için yazıyorum!

* * *

Gazetenin manşeti, yukarda da görüldüğü gibi:

Bir Ulusu Kurtaran 'Büyük Zafer'in 1001. Yılı

UNUTMAYIZ VAZGEÇMEYİZ

Coşkuyla Kutlayacağız

Olarak atılmıştı.

Haber, manşetin altındaki spot olarak "Türk Ulusu, ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün başkomutanlığında Büyük Taarruz'la hem kurtuluşun hem de laik ve modern Türkiye'nin önünü açtı. Tüm unutturma ve karalamalara karşın yurttaşlar, her 30 Ağustos'ta olduğu gibi büyük zaferin 101. yılında 'Laik, çağdaş ve bağımsız Türkiye'den vazgeçmeyeceğiz." diye devam ediyor ve 8-9-10-11-12-13-14-15-16 numaralı sayfaların 101. yıla özel olduğu belirtiliyordu.

Bu sayfalarda Alev Coşkun'un "30 Ağustos Savaşı'nın Stratejik Planı..." başlıklı ayrıntılı bir yazısı ve "Atatürk, Savaşı ve Zaferi Anlattı" başlıklı bir makalede Atatürk'ün, Başkomutan Savaşı'nı, kendi sözleriyle anlattığı bir konuşması vardı.

* * *

Dün gazetemizin birinci sayfasında, sol başta "30 Ağustos Zaferi Cumhuriyetin Yolunu Açtı" başlığıyla bir de başmakale yayınlanmıştı:

Dumlupınar Zaferi ile Cumhuriyet yolculuğu arasındaki ilişkiyi açıklayan ve "19 Mayıs 1919 Milli Mücadele'nin resmi başlangıç tarihidir; 30 Ağustos 1922 de Milli Mücadele'nin sonuç zaferidir" diye başlayan bu yazıda, "Atatürk, daha Harp Okulu öğrencisi iken 'Dava, yıkılmak üzere bulunan bir imparatorluktan yeni bir Türk devleti yaratmaktır' demişti" denilerek, bu savaşın arkasındaki lider iradesinin yani Mustafa Kemal Atatürk 'ün siyasal ve ideolojik hedefi de vurgulanıyordu.

Yine birinci sayfada, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Atatürk'ün Bize Öğüdü başlığıyla Cumhuriyet için yazdığı özel yazının ana fikri yer almıştı:

"Atatürk, 30 Ağustos'la menzile ermiş Milli Kurtuluş Savaşımızın, gerçek anlamda bir zafere dönüşmesi için 'askeri zaferlerimizin, iktisadi zaferlerle taçlandırılmasını' şart koşuyordu. Çünkü Atatürk, ekonomik zaferleri olmayan bir ülkeyi esir bir ülke olarak nitelendiriyordu."

Yazarımız Sinan Meydan "Büyük Zaferi Anlamak" başlıklı yazısında "Tam bağımsız ve çağdaş Türkiye Cumhuriyeti bu zaferin eseridir. Büyük Zafer, sadece Türk ulusunu bağımsızlığına ve özgürlüğüne kavuşturan ulusal ölçekte bir zafer değil, aynı zamanda bütün mazlum uluslara özgürlük ve bağımsızlık yolunu açan uluslararası ölçekte bir zaferdir" diyor ve bu zaferin arkasındaki bilime olan inancı vurguluyordu.

Zülâl Kalkandelen, Mudanya'dan başlayacak önemli bir yürüyüş haberini de verdiği ve bu ilçemizdeki Cumhuriyet kazanımlarını anlattığı, "Mudanya'da hiç sönmeyen Cumhuriyet meşalesi!" balıklı yazısını şöyle bitiriyordu:

"Tüm bunlara ek olarak, Mudanya Belediye Başkanı Türkyılmaz'ın 11 Ekim Mudanya Mütarekesi'nin 101. yılı kutlamalarının hemen ardından, Ankara'ya bir Cumhuriyet Yürüyüşü başlatacağını öğrenmek, umudumu güçlendirdi.

Mudanya'yı simgeleştiren mücadele ruhunu Çankaya'ya taşımanın, özellikle de muhalefetin sokağı fazlasıyla ihmal ettiği bir dönemde anlamı büyük."

Müjdat Gezen "Mustafa'm, Kemal'im, Atatürk'üm, bugün 30 Ağustos, sana geldik. ÖZÜR DİLEMEYE..." diyerek mevcut rejime eleştirisini dile getirmişti.

Öztin Akgüç, "Onur ve bağımsızlık zaferi" başlıklı yazısında "30 Ağustos zaferiyle, 1699 Karlofça Antlaşması'yla başlayan yenilgi, toprak kaybı süreci sonlanmış; yükseliş, bağımsız Türkiye Cumhuriyeti kuruluş sürecine girilmiştir." diyerek tarihsel bir saptama yapmıştı.

Emekli General Nejat Eslen"Zafere giden yolda Büyük Taarruz" adlı makalesinde "Eğer Clausewitz bu muharebeyi izleyebilseydi, eminim ki'Ben kitabımı bunu anlatabilmek için yazmıştım'derdi" sözleriyle takdirini dile getirmişti.

* * *

Elbette haberlerimizin ve yazarlarımızın 30 Ağustos göndermeleri yukardaki örneklerle sınırlı değil...

Yerim dar olduğu için yukardaki örneklerle yetindim.

30 Ağustos 2013 tarihli sayımızın birinci sayfasını süsleyen Nazım'ın şu dizeleriyle bu zaferi bir kez daha kutlayalım:

Sarışın bir kurda benziyordu.
Ve mavi gözleri çakmak
                     çakmaktı.
Yürüdü uçurumun başına
                     kadar,
eğildi, durdu.
Bıraksalar
İnce, uzun bacakları
                     üstünde yaylanarak
ve karanlıkta akan bir yıldız
                     gibi kayarak
Kocatepe'den Afyon ovasına
                     atlayacaktı.

                     NAZIM HİKMET
                     Kurtuluş Savaşı Destanı'ndan


  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

Emre Kongar ile iletişim icin e-posta, site yöneticisi ile iletişim için e-posta

Son güncelleme tarihi 27 Mayıs 2024

Valid HTML 4.01 Transitional