Emre Kongar'ın Resmi* İnternet Sitesi


Kitaplar

Green Bullet Makaleler

Green Bullet Articles in English

Sürekli Yazılar


 

AYDINLANMA

 

EMRE KONGAR

İÇ DÜNYA İLE DIŞ DÜNYA ÖRTÜŞMEDİĞİNDE

 

Sevgili okurlarım, insanların iç dünyaları ile dış dünyanın gerçekleri örtüşmediği zaman, kişilerin dengeleri bozulur, bireysel krizler ortaya çıkar.

Peki iktidarların iç dünyaları ile ülkenin ve dünyanın gerçekleri örtüşmediği zaman ne olur?

O ülkelerin dengeleri bozulur ve toplumsal krizler ortaya çıkar.

Peki bir iktidarın yaptıkları ettikleri ile, o iktidar mensuplarının iç dünyaları, yani akılları, izanları, ahlâkları, vicdanları, namusları haysiyetleri, şerefleri, bilgileri, görgüleri, uyuşmadığı zaman ne olur?

Aklıma hep, "Ben halk sağlığı uzmanıyım. Termik santraller 1 dakika bile filtresiz çalışmamalı. Bu akciğer hastalıklarının, kanserin direkt sebebi. Meclis'te son ana kadar mücadele edeceğim" diyen iktidar mensubu bir doktor milletvekilinin buna aykırı yasa tasarısına nasıl oy verdiği ve ondan sonra yaşamını nasıl sürdürebildiği, çoluk çocuğunun, seçmeninin yüzüne nasıl bakabildiği sorusu gelir!

Bu yazıda iktidar mensubu bireylerin ve iktidarın iç dünyaları ile ülkenin ve dış dünyanın gerçekleri arasında gözüme çarpan garip çelişkileri dile getirmeye çalıştım.

* * *

Önce dört somut gerçeği anımsayalım:

1) Ülke gittikçe artan kadın cinayetlerindeki vahşetlerle boğuşurken, iktidar, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kabul ettiği, kadına karşı şiddeti aile içinde de önleyen İstanbul Sözleşmesinden, bir gece yarısı tek bir imza ile çıkmıştır.

2) Türkiye orman yangınlarının bütün dünyada artmasının esas nedeni olan İklim Krizine karşı yapılan Paris İklim antlaşmasını imzalamış olmasına rağmen hâlâ yürürlüğe koymamıştır.

3) Türkiye resmen, Kabil hava limanının askeri korunmasına talip olmuş ve ABD'li yetkililerden öğrenildiğine göre, (gayri resmi olarak?) Afgan sığınmacılara sınırlarını açmıştır.

4) Uluslararası hukuka göre statüleri hâlâ belli olmadığı için "sığınmacı" denilen Arap ülkelerinden ve öteki Müslüman ülkelerden kaçanlar Türkiye'nin kevgire dönmüş sınırlarından ülkeye girmeye devam etmektedir.

* * *

Şimdi asıl soruları soralım:

Hangi akıl…

Hangi izan…

Hangi bilgi…

Hangi görgü…

Hangi tecrübe…

Hangi vicdan…

Hangi ahlâk…

Hangi ideoloji…

Hangi siyaset…

1) Orman yangınlarıyla mücadele için dünyadan yardım istemeyi acizlik, daha da kötüsü ihanet diye niteler?

2) Kadın cinayetlerinin gittikçe arttığı ve katillerin çoğunun kadınla ilişkili biri olan ülkemizde, toplumun büyük bir kesiminin taraftar olduğu ve Türkiye'nin öncülük ettiği İstanbul Sözleşmesi'nden Meclis'e ve Sivil Toplum Kuruluşlarına danışmadan tek imza ile çıkar?

3) Evleri yanan vatandaşlara düşük faizli uzun vadeli kredi vereceklerini belirtirken, "Çok eski evi olan vatandaşlar, 'keşke bizim de evimiz yansaydı' diyecekler diye düşünüyorum" diye konuşur?

4) ABD'nin terk ettiği Afganistan'da, ABD'nin jandarmalığı görevine, para karılığında talip olur?

5) Ormanları yanan insanlara, yangın söndürme uçakları gönderemeyip itfaiyenin bile yolunu kesecek kadar uzun bir protokol konvoyuyla giderek çay poşeti atar?

6) ABD ile müzakerelerde, resmi kayıtlara geçmeyecek biçimde, ABD'li yetkililerin açıklamalarından öğrenildiğine göre, ABD'nin geride bıraktığı Afgan sığınmacılara sınırlarını açacağı sözünü verir?

7) Yangına mücadelede en deneyimli örgüt olan Türk Hava Kurumu'na el koyar ve onun yangın söndürme uçaklarını devre dışı bırakır; sonra da IBAN numarası verip vatandaşından iane ister?

8) AB'nin vereceği para karşılığında, ülkenin demografik ve toplumsal/ekonomik/siyasal yapısını değiştirecek düzeyde sığınmacı kabul eder?

9) Ülkenin en örgütlü gücü olan Türk Silahlı Kuvvetlerini yangınla mücadele için görevlendirmez?

10) Paris Antlaşması'nı hâlâ yürürlüğe koymaz?

11) Muhalefet partisinin yönetimde olduğu belediyelere düşmanca davranır ve onların ellerindeki olanaklardan yararlanmaz?

12) Niçin hâlâ Kazdağları ve İkizdere örneklerinde olduğu gibi ormanların talan edilmesine devam eder?

* * *

Aslında daha pek çok çelişki ve pek çok soru var ama son günlerdeki olayların derhal aklıma getirdikleri bunlar:

Bu iktidarı hâlâ destekleyen kişilerin, gözüme çarpan bu oniki soruya, yukarda belirttiğim dokuz kritere göre verecekleri yanıtları gerçekten merak ediyorum!


  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

Emre Kongar ile iletişim icin e-posta, site yöneticisi ile iletişim için e-posta

Son güncelleme tarihi 15 Nisan 2024

Valid HTML 4.01 Transitional