Emre Kongar'ın Resmi* İnternet Sitesi


Kitaplar

Green Bullet Makaleler

Green Bullet Articles in English

Sürekli Yazılar


 

AYDINLANMA

 

EMRE KONGAR

YUNUS PARKLARI VE HAYVANLARI KORUMA YASASI

 

Erdoğan/AKP iktidarının, söylediğinin tam tersini yaptığını, ya da yaptığının tam tersini söylediğini biliyoruz.

Ankara'daki son genel kongre de Koronavirüs önlemleri açısından aynı geleneğin sürdüğünü gösterdi:

Halka ne öneriyorlarsa, neyi yasaklamışlarsa, kendileri kongrede tam tersini yaptılar; ne maske, ne de mesafe kurallarına uyuldu.

Son günlerde:

"İnsan Hakları Eylem Planı" dediler, Gergerlioğlu ve HDP olaylarını yaşadık.

"Ekonomik Reform" dediler, kuyumculara yarım kilo altın salması saldılar; tepkiler üzerine vaz geçtiler ama kendi müteahhitleri adeta kutsal insan muamelesi görürken, emekçiler, esnaf, tüccar, iş insanları, COCVID-19 önlemleri altında inim inim inliyor ama istedikleri devlet yardımını bir türlü alamıyorlar.

Aynı "Söylem-Eylem Zıtlığını" vaat ettikleri ama bir türlü çıkarmadıkları "Hayvan Hakları Yasası" konusunda da görüyoruz.

* * *

Emekli Büyükelçi Süha Umar, yayınlamaya dün başladığım mektubunda birazdan okuyacağınız son derece üzücü ve garip yunus parkı olayı örneğini vermeden önce:

1) Yunus parkları ve hayvanat bahçelerine izin verme yetkisinin sadece Tarım ve Orman Bakanlığı'nda olduğunu…

2) Bu bakanlıkça bunların hiçbirine izin verilmediğini…

3) 5 dakika yüzme karşılığında yaklaşık 100 Euro alınan bu işletmelerin, belediyeler tarafından verilen YASA DIŞI İZİNLERLE faaliyet gösterdiğini…

Belirtiyor.

Şimdi gelelim anlattığı şaşırtıcı ve üzücü "Bodrum-Güvercinlik Dolphin Park" örneğine:

Bu yunus parkı, Bodrum eski belediye başkanı tarafından verilmiş olan içkili lokanta ruhsatına, "Tali faaliyet-Yunus Gösteri merkezi" ibaresi ile çalışmaktadır.

Oysa belediyelerin yunus gösteri merkezi-yunus parkı işletme izni verme yetkileri yoktur.

Parktaki yunuslar ve bir adet mors balığı, Ukrayna'dan, "bilimsel araştırma ve eğitim" gerekçesi ile geçici olarak ithal edilmiştir. Bu ithal izni yasalara ve uluslararası sözleşmelere aykırı olarak Tarım Bakanlığınca verilmiştir.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, 2019 yılında, Yaban Hayatı Eylem Gurubu Başkanı olarak benim de aralarında bulunduğum bir sivil toplum girişiminin başvurusu üzerine Güvercinlik Dolphin Park'ın, usulsüz verilmiş ruhsatını iptal etmiştir.

Ancak Belediye'nin bu kararı, önce Muğla İdare Mahkemesi, sonra da İzmir İstinaf Mahkemesi tarafından, hukuka aykırı biçim de durdurulmuştur.

Durdurma gerekçesi olarak, "hak kaybına yol açacağı" gösterilmiştir.

Böylece yargı, yetkisiz bir makamın verdiği bir belge ile bir hak elde edilebileceğini kabullenmek gibi anlaşılmaz bir karara imza atmıştır. Bu karar, örneğin bakkaldan alınan ehliyetin iptalinin hak kaybına yol açacağını söylemek gibi bir şeydir.

Kanımca, her iki mahkemenin kararları, Türkiye'de yargı perişanlığının çarpıcı örnekleridir.

Bu arada Ukrayna, geçici ihraç süresi dolduğunda yunusların iadesini istemiş ancak Dolphin Park bu isteğe uymamıştır.

Park'ın gerek Tarım Bakanlığı gerek Haydarpaşa Gümrük Müdürlüğü nezdinde, yunusların Türkiye'de kalış süresinin uzatılması talepleri de bu makamlar tarafından reddedilmiş, yunusların ülke dışına çıkarılması gerektiği Dolphin Park'a tebliğ edilmiştir.

Ancak Tarım Bakanlığı da Gümrük Bakanlığı da Muğla Valiliği de yunusların Türkiye dışına çıkarılması için gereğini yapmamışlardır.

Yapmamaya da devam etmektedirler.

Hayvanları Koruma Yasası Ve Yunus Parkları:

TBMM de görüşülen Hayvanları Koruma Kanunu ile ilgili çalışmayı yürüten komisyonlarda, yunus parkları ve gösteri merkezlerinin en geç 2 yıl (ilk taslakta 1 yıldı) kapatılması öngörülmektedir.

Kanun teklifinin bir türlü yasalaşamamasının önde gelen belki de birinci plandaki nedeni bu maddenin hiç değilse yürürlüğe girmesini olabildiğince ertelemeye çalışan yunus parkı ve gösteri merkezi sahiplerinin ve onlara destek veren bazı AKP milletvekillerinin TBMM'de açıkça yürüttükleri lobi faaliyetidir.

* * *

Emekli Büyükelçi Süha Umar'ın bu mektubunu değerlendirmesini, Hayvan Özgürlüğü Aktivisti, Cumhuriyet Yazarı Zülâl Kalkandelen'den rica ettim.

Onun bu konudaki yorumlarını birkaç gün sonra bu sütunda değerli okurlarımla paylaşacağım.


  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

Emre Kongar ile iletişim icin e-posta, site yöneticisi ile iletişim için e-posta

Son güncelleme tarihi 24 Haziran 2024

Valid HTML 4.01 Transitional